Do vesmíru smeruje spoločná posádka USA – Rusko so spomienkou na Jurija Gagarina (60. výročie)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Spracoval: Marián Moravčík; ilustračný obrázok: NASA

Na pozadí rastúceho medzinárodného napätia a politologických úvah o možnom konflikte medzi USA a Ruskom naplno prebieha spolupráca na vesmírnom projekte.

(zdroj)

Dnes (9. 4.) o 9:42 nášho letného času odštartovala z kozmodromu Bajkonur v Kazachstane raketa Sojuz MS-18 k medzinárodnej vesmírnej stanici. Posádka je medzinárodná americko-ruská v zložení: Američan Mark Vande Hei a Rusi Oleg Novickij a Pjotr Dubrov.

Pri príležitosti štartu NASA pripomína, že tento let je venovaný spomienke na 60. výročie letu prvého človeka – Rusa (ZSSSR) Jurija Gagarina dňa 12. 4. 1961. Po Jurijovi Gagarinovi je pomenovaná aj nosná raketa Sojuz MS-18.

Po približne trojhodinovom lete a niekoľkých obletoch Zeme sa posádka pripojila k medzinárodnému tímu, ktorý už na vesmírnej stanici je, v zložení: Američania Kate Rubins, Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker, Rusi Sergej Ryžikov a Sergej Kud-Sverčkov a Japonec Soiči Noguči.


(zdroj)

Po zastavení letov raketoplánov malo Rusko niekoľko rokov monopol na lety do vesmíru s ľudskou posádkoou. To sa zmenilo vlani po úspešných skúškach SpaceX Elona Muska. Rusko aj USA si však pochvaľujú technologickú spoluprácu vo vesmíre. Vzťahy z „mierového súperenia“ v časoch letu Jurija Gagarina prerástli do intenzívnej spolupráce, z ktorej majú osoh obidve strany. Potvrdzuje to aj Američan Mark Vande Hei: „Zistili sme, že spoločne sa nám darí dosahovať viac cieľov… Dúfam, že to bude pokračovať aj v budúcnosti.“

Hlavnou vedeckou náplňou súčasnej misie na medzinárodnej vesmírnej stanici je výskum podmienok pestovania rastlín v beztiažovom stave vo vesmíre.


(zdroj)

O zaradení Marka Vande Hei do spoločnej posádky sa rozhodlo len minulý mesiac. posádka mala byť čisto ruská, ale rozhodlo sa o výmene. Mark Vande Hei sa vymenil s jedným z Rusov, ktorý poletí s nasledujúcim letom americkej nosnej rakety Boeing. Na let však bol prakticky pripravený, o podobnej možnosti sa uvažovalo, takže výcvik zosúladenia s ruskou posádkou prebiehal súbežne. Ak sa Mark Vande Hei vráti na Zem podľa pôvodného plánu s americkou posádkou, strávi na vesmírnej stanici asi rok. O tejto možnosti sa však ešte rozhodne neskôr. Mark nie je vo vesmíre nováčikom, na vesmírnej stanici už strávil v minulosti pol roka a vyjadril sa, že sa tam spolu s Rusmi teší.

Perlička: Pri svojom legendárnom lete Jurij Gagarin navždy obohatil slovnú zásobu ruského jazyka. V okamihu štartu namiesto predpisového „štartujem“ zahlásil do mikrofónov bodro: „Pojechali!“. Toto slovo dnes Rusi bežne používajú namiesto obvyklého „pošli“, čo znamená „poďme“.

Záznam so štartu z Bajkonuru
Dokument o prvom lete do vesmíru – Jurij Gagarin
Tesne pred štartom poslal Mark Vande Hei na medzinárodnú vesmírnu stanicu správu: „Hej, Expedícia 64 – prestrite dnes na večeru stôl pre 10 ľudí. Už sa neviem dočkať, keď sa tam hore o pár hodín uvidíme!“
Posledné foto posádky pred štartom
Sojuz MS-18 Jurij Gagarin
Foto z posledných tréningov na kozmodrome Bajkonur

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




One thought on “Do vesmíru smeruje spoločná posádka USA – Rusko so spomienkou na Jurija Gagarina (60. výročie)

  • 9. apríla 2021 at 18:32
    Permalink

    Pockame si. Az pozvu Amici Rusov ma vyrocie letu na MESIAC.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *