Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Po prezidentských voľbách sa roja komentáre na túto tému. Pridávam sa, s časovým posunom, spôsobeným stresom z ich priebehu.

Ten nespôsobila pani Čaputová. Uznávam právo pipiny z Pezinku, jedného rána vstať s myšlienkou, že by mohla byť prezidentkou amerického protektorátu v Karpatskej kotline. Nakoniec, stotožniť sa s vlastnou genialitou, úspechom globálneho enviromentálneho počinu, keď sa jej podarilo premiestniť skládku odpadu o desať kilometrov (z Pezinku do Senca), nie je pre, inak priemernú, blondínu, žiadna intelektuálna námaha. Najmä ak jej zaoceánski sponzori, z tohto titulu, prisypali zrnia…

POZRI AJ: Palo Kravčík: Zuzana Čaputová je Macron v sukni

Stres mi spôsobilo milión spoluobčanov, ktorí jej dali „svoj“ hlas…

Nie je možno hodiť všetkých jej voličov do jedného vreca. Určite je medzi nimi desaťtisíc oportunistov, ktorí sa na druhý deň prihlásili exprezidentovi Kiskovi do jeho strany bez programu. Do strany, ktorú identifikuje iba spoločná túžba po funkciách (v „mafiánskom“!?! štáte). Čaputovej mohlo, zo zrozumiteľných dôvodov, odovzdať hlas aj niekoľko desiatok proamerických fanúšikov. Najmä, ak sú na výplatnej listine americkej ambasády a Sorosových nadácií. Pripočítam stovku členov „tajných“ lóží, ktorí si myslia, že riadia svet a vyberajú politikov na špinavú prácu pri realizácií ich scestných projektov.

Ostáva 999 tisíc chudákov, ktorí pomohli do Grassalkovičovho paláca regionálnej stár. No, a o nich rozmýšľam.

POZRI AJ: Zuzana Čaputová je financovaná zo Spojených štátov amerických

Sú to zajatci ideologických ilúzií so stockholmským syndrómom (pochopením pre svojich bachárov)? Všetci sme „zajatcami“ vlastných skúseností, poznania a dostupných informácií. Je nás zopár, čo si to uvedomujeme a kriticky skúmame (a spochybňujeme) bariéry našej existencie…

Ľúto je mi tých, ktorí nepochybujú, neskúmajú. Iba „veria“ Bohu, elitám, US Army, Merkelovej, Sulíkovi, Čaputovej… Aktuálna propaganda, od Goebbelsových časov, urobila rázny krok vpred. Netrápi sa, primárne, manipuláciou s faktami, ale vytvára oficiálne nálady.

Nedávno som videl v RTVS študenta-chudáka, ktorý vynašiel program počítačovej cenzúry informácií. Možno potrebuje peniaze, možno oficiálne ocenenia. Ak ide o peniaze a ocenenie, je to len ďalší dôkaz, ako hlboko klesla oficiálna propaganda. Dostala sa do hlbokého marazmu, rovnakému ako počas fašistickej totality. Udávanie, hon na čarodejnice, upaľovanie za iný „neamerický“ názor….

POZRI AJ: Propaganda v RTVS: Liberáli za podpory redaktora verejno-právnej televízie, rozhodujú o tom, čo si máte myslieť

Táto štvavá propaganda vytvára režimné nálady „past true“ (mimo skutočnosti, pravdy, faktov). Propagandou zmanipulované publikum, fakty „vyrušujú“, ak nie sú oficiálne schválené na používanie a – nedajbože- sú v rozpore s ich „náladou“.

Pani Čaputovú posunuli do „paláca“ teenageri, ktorí sú „unavení“ korupciou a chcú „slušných ľudí“ v politike. Lepšoľudia (slušní ľudia) sú z bratislavskej kaviarne, majú dobré mravy, nepľujú na zem a zaručene sa neživia prácou. Zložitý systém peňazovodov z nadácií tečie v „grantových“ schémach a napája stádo „intelektuálnej elity“. Mladí voliči z Bratislavy a veľkých miest, s VŠ vzdelaním a liberálnymi názormi, ich legitimizujú.

Proste, vládnu nám „demokrati“. Demokrati na batérky (na štátne, európske a americké dotácie)… My, ostatní sme starí, z vidieka, so základným vzdelaním a na sociálnych dávkach…( žiadna škoda, že naše názory neuspeli).

Krátko po prevrate v Novembri ´89 prišli elity s objavom, že pri medzinárodnej deľbe práce uspejeme, ak budeme predávať „lacnú“ ale kvalifikovanú pracovnú silu. Výpredaj „pracovnej sily“ – predaj „pod cenu“, politikom (otrokárom, predávajúcim „svoj“ tovar) priniesol zahraničnú podporu ich osobných ambícií a slušné dividendy. Ostatných drzo okradli o majetok (v privatizácií a darovaní monopolov a bánk). A presmerovali národný produkt do zahraničia. Už nefinancuje naša kvalifikovaná práca (z veľkej časti) vzdelávací či zdravotný systém na Slovensku. Stali sme sa rozvojovou krajinou. S bohatými, arogantnými zbohatlíkmi, bezdomovcami a chudobou všade mimo Bratislavy a veľkých miest.

Paradoxne najhoršie dopadla mladá generácia. Ukradli im budúcnosť, zapredali do otroctva (dlžia nesplatiteľné čiastky – ako štát, i ako súkromné osoby). A najmä zbavili ich kvalitného vzdelania. Klamú ich permanentnými  „reformami“ vzdelávania. Ich základným smerovaním je však už tridsať rokov prestavba školského systému na debilizáciu populácie.

Reformované VŠ produkujú poväčšine absolventov s nižšou úrovňou vzdelania, ako niekdajší maturanti. Súčasní maturanti (nemusia sa báť maturity z matematiky), sú na úrovni deviatakov z vidieckych základných škôl minulého storočia… Súčasná mladá generácia je nastavená tak, že prácu považuje za ponižujúci spôsob obživy. Špekulácia, hazard, podvod je – pokiaľ ich nepristihnú – cestou ako zbohatnúť. Tí nám vybrali prezidentku, vyberú parlament aj vládu, krajinu zasvinia americkými základňami a prídu aj o poslednú piaď zeme a posledný pohár stále vzácnejšej vody.

Bohatstvo ospravedlňuje!

Bohatých, z ostatných robí treťoradých živočíchov, neoprávnených dýchať vzduch, piť vodu, či jesť a kúriť. Neprešli… Nenakradli… Nemali odvahu? Nemali dosť hrubú kožu? Neboli dobrí podvodníci? Ich chyba – teraz mrznú, sliedia po lacných potravinách, po expirácii….

Tragédia civilizácie pod nadvládou zisku je na programe dňa. A, aj tak, potrebné precitnutie z návratu ľudstva do pralesa, by bolo drastické… Možno, eutanázia virtuálnej reality, bude milostivou verziou maltuziánstva, organizovaného globálnou oligarchiou. Začipovaná generácia bude riadená od narodenia po smrť. Celých dvadsať rokov…

Ing. Juraj Janošovský

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


8 thoughts on “Fejtón Juraja Janošovského

  • 14. apríla 2019 at 18:28
    Permalink

    Juraj,
    toto je tak vynikajúco napísané, že sa k tomu ani neoplatí diskutovať :-).

    Reply
  • 14. apríla 2019 at 20:45
    Permalink

    Hm, toto je zas iba ďalšie konštatovanie súčasného stavu: viď
    – presmerovali sme si národný produkt do zahraničia.
    -už sa nefinancuje naša kvalifikovaná práca (z veľkej časti) vzdelávací či zdravotný systém na Slovensku
    – stali sme sa rozvojovou krajinou. S bohatými, arogantnými zbohatlíkmi, bezdomovcami a chudobou všade mimo Bratislavy a veľkých miest
    Ale: chvalabohu už to nie je o minulosti…
    Imrich, Juraj – a možno sa dopracujeme v roku 2019 aj k projektovaniu budúcnosti. Nie tej z roku 2225. ale tej o dva- o tri roky. Zaujímala by ma…

    Reply
    • 14. apríla 2019 at 22:18
      Permalink

      Jurajovi takéto glosy, či ako to nazvať, sedia, a ľudia ich radi čítajú. Tak ich rešpektujme.

      Ale páči sa mi Tvoj postoj, Peter, k minulosti i budúcnosti. Nie si síce filozof, ale intuitívne nachádzaš dialektický, historický postoj. Nezhadzuješ socializmus, jeho ekonomiku ako neefektívnu, chybnú, ako to robia niektorí géniovia. A zároveň ale vnímaš potrebu nevracať sa k minulosti, ale formulovať nový model, vychádzajúc pritom zo skúseností klasického socializmu ako základu. To je reálny a životný postoj, na ktorom treba stavať a takto sme sa mali postaviť k problému v r. 1989.

      Dostávam do mailov z loomia maily z neviem akej diskusie, o nejakej novej ekonomickej teórii, už sa tam chystám buď napísať, alebo sa odhlásiť, pretože to uvažovanie mi pripadá na úrovni slohových školských úloh, čítať to je utrpenie.
      Objavujú sa nám géniovia, ktorí všetky minulé systémy zhodnotili ako zlé, chybné, socialistický systém samozrejme ako neefektívny, skrátka, zle si pracoval. A oni teraz vytvoria dokonalý univerzálny spoločenský model platný pre všetky časy.

      Je to totálne ahistorická, strnulá neživotná metóda analýzy spoločnosti. Nič také ako univerzálny spoločenský model neexistuje, ľudstvo neustále počas vývoja musí a bude musieť prispôsobovať spoločenskú formu vyvíjajúcemu sa výrobnému spôsobu. Pri takejto metóde uvažovania by prišli o 50 rokov ďalší géniovia a vyhlásili by úvahy našich géniov za totálny omyl a nezdar, možno zločin.

      Všetky systémy – otrokársky, kapitalistický, socialistický, boli v norme, boli efektívne, zodpovedali výrobno-technologickej úrovni svojej doby. Ale vývojom zastarali, prestali zodpovedať potrebám. Problém nie je v týchto systémoch, ale v takejto strnulej, neživej, ahistorickej metóde.
      Práve tento ahistorický spôsob myslenia bol príčinou nezvládnutia pozitívnych premien v novembri 1989. Nie socializmus bol zlý, ale táto metóda je problémová, problém je v našich hlavách.

      Priznám sa, prestal som rozumieť tzv. ľavici. Hrabe sa v neustálej mravnej kritike kapitalizmu, hoci ten je v takejto kritike mediálne oveľa efektívnejší a ľavici to stonásobne vracia. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na koncipovanie novej spoločnosti, čo robí ľavicu ľavicou.
      Ja nad tým pracujem, ale chcelo by to kolektívne dielo.

      Reply
  • 15. apríla 2019 at 16:08
    Permalink

    Prečítal som komentáre a ďakujem za ne. Asi vo fejtónovom formáte, nie je celkom fér očakávať ucelenú koncepciu, víziu. Naviac, ak je fejtón tematicky orientovaný na volebné správanie skupiny voličov, v konkrétnej politickej situácií. Málokoho napadne bagrovať s polievkou lyžičkou, ani ja som nechcel vo fejtóne vyriešiť krátkodobý horizont ( čo bude za dva-tri roky) ani ponúknuť premisu budúcej civilizácie ( globálnej, lebo dúfam zhodneme sa, v globálnom svete bude málo miesta pre lokálne iniciatívy…). Milan nerozumiem tvojej kritike „ľavice“, má sa nechať opľuvať „kapitalizmom“, má sa vyhýbať polemike o socializme a tolerovať súčasný kapitalizmus? Ako dialektik, asi pripustíš, že „koncipovanie novej spoločnosti“ nie je úlohou „ľavice“. Teda pokiaľ je vývoj výsledkom pôsobenia objektívnych zákonov. Nanajvýš ľavica môže formulovať predikcie na vedeckom základe. A vedecký základ je predsa v objektívnej analýze minulosti, súčasnosti a v správnom vyhodnotení tendencií ( ich významu a smerovania). Neviem v čom je „kapitalizmus“ tak pokrokový, že by mal inšpirovať ľavicu….

    Reply
    • 15. apríla 2019 at 19:37
      Permalink

      Juraj, ja som nikde nenapísal, že je kapitalizmus pokrokový. A že sa máme ním nechať inšpirovať. Možno myslíš to, že v minulosti ho za taký považujem.
      Preto som odkázal na komentár doc. Mandu, že sa nemôžeme dívať na systémy z hľadiska ich mravnej kritiky, ale z hľadiska sociálno-ekonomického vývoja. Asi si toto inak pochopil.

      Inak, koncipovanie novej spoločnosti je úlohou ľavice. Bez programu nič nové nevznikne. Predsa aj kapitalizmus ako živelná spoločnosť mal aký-taký program v podobe humanizmu, renesancie, merkantilizmu, koncepcie laissez-faire, ap. Aj socializmus vznikal na marxistickej báze. Žiadny systém v tomto vesmíre nefunguje bez programu, ani nevzniká bez programu.

      Samotné objektívne zákony sa samotné do života neuvedú, skôr by som povedal, že ľudstvo skôr zanikne, ako začnú zákony samy od seba pôsobiť. Akurát program by mal rešpektovať objektívne zákony. Stalinizmus, čo ako je dnes kritizovaný, práve rešpektoval takéto zákony a preto socializmus vtedy pracoval na plný výkon. Nuž, k tým objektívnym vývojovým zákonom, tendenciám patrí aj globalizácia, čo ľavica nerešpektuje a preto vývoj ide totálne mimo nej.

      Reply
  • 15. apríla 2019 at 17:29
    Permalink

    Rámcový program pre ľavicu na Slovensku máme na stránke strana-lavica.sk. Stačia už len dve veci:
    1. politická stran, ktorá to rozpracuje a nerozháda sa skôr ako vznikne,
    2. milión eur k tomu,
    a je to :-),:-), :-)…

    Reply
    • 15. apríla 2019 at 22:08
      Permalink

      …alebo začať ten program masívne propagovať a niektoré body z neho už aj uskutočňovať, Imrich, súhlasím…zatiaľ nemám ani len informáciu, že by niektorá politická sila na Slovensku začala program po jednotlivých bodoch (zásadných je 8) chystať do uskutočnenia, len reči, reči…reči…a reči.
      Zo Spojených štátov mi prišiel mail od stúpencov D.Schweickarta, v preklade asi toľko: rozpracovali už „ľudový národný štát“ (pomôžte mi s prekladom: A PEOPLE´S STATE OF THE NATION ) a v obsahu sú už existujúce komunity samy pracujúce na svojom, samy vyrábajúce, samofinancujúce sa, samy tvoriace svoju sieť predaja – aj cez e-shopy aj cez obchodíky a samodistribúciu…len my tu snívame o akejsi „revolúcii“ že príde „Lenin“ – vystrelí z Aurory a zas „im“všetko znárodníme…len : kto? Koľko divízií majú ľavicové strany, ak ich nevolí ani príbuzenstvo a členská základňa?
      8 BODOV PROGRAMU ĽAVICA.SK je úžasných… … … – a nič…
      Zakončím pozitívne:
      Chystám letnú školu aspoň pre hospodárske samosprávy… hľadám stabilnú miestnosť pre cca 15 – 20 frekventantov… raz do týždňa pol dňa do večera, štipendium…

      Reply
      • 17. apríla 2019 at 12:32
        Permalink

        Peter,
        ale ak niekto chce niečo zmeniť, niet inej cesty, ako založiť stranu a ísť do toho politického bahna, zašpiniť sa, ale predložiť realizovateľný ľavicový program a získať potrebný počet hlasov. Lebo zmena je len cez zmeny relevantných zákonov a tie sa robia v parlamente. Tu nepomôže žiadne filozofovanie alebo vznešené klubové diskusie, ani „krutý boj“ spoza klávesnice počítača.
        Mám odložený taký dobrý kreslený vtip. V parku na lavičke sedia dvaja postarší muži a jeden hovorí druhému: „Vzdělanej intelektuál je na houby, profesore. Primitivní živočichové alespoň vylučují kyslík“.
        Pro gram na Ľavici.sk je len v takej standby pozícii. Ja ani môj úzky okruh ľudí nemáme na to, aby sme išli s nejakou stranou do volieb.

        Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *