Generálny štrajk v Kolumbii je proti zvyšovaniu daní chudobným

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračný obrázok: zdroj
Spracoval: Marián Moravčík

(zdroj)

Kolumbia, ako väčšina krajín sveta, silno ekonomicky pocítila dopady dôsledkov protiepidemických opatrení a výluk ekonomiky. Pravicová vláda Ivana Duqueho plánovala vykryť deficit verejných financií zvýšením cien za energie a verejné služby (asi o 20 %), zvýšenie dane z palív a daní z príjmu. Tento plán rozhorčil celú krajinu, lebo zvýšenie daní a cien by doľahlo predovšetkým na ľudí s nízkymi príjmami. Protesty v priebehu minulého týždňa zachvátili prakticky všetky mestá v krajine a rozhorčenie ľudí vystupňovali tvrdé zákroky polície aj so streľbou naslepo do davu, ktorej podľahlo najmenej 19 ľudí a počty zranených odhadmi prevyšujú 1000 ľudí.

Ivan Duque po niekoľkých dňoch kontroverzný návrh daňovej reformy stiahol a minister financií podal demisiu. Upokojeniu situácie to však nepomohlo a postavenie vlády sa stáva neudržateľným.

Podľa prezidenta odborového zväzu Francisco Maltesa však už ľudia neveria Duqueho vláde a nemienia protesty ukončiť. Návrh daňovej reformy bol len poslednou kvapkou, ale nie jediným dôvodom nespokojnosti ľudí. Vláda dlhodobo čelí silnej kritike kvôli spôsobu, akým riadi protiepidemické opatrenia. Ľud je presvedčený, že deficit štátneho rozpočtu by mali prekryť bohatí a tí, ktorí majú vysoké príjmy napriek pandémii, nie chudobný ľud, ktorý má veľké problémy vôbec prežiť.


(zdroj)

Elizabeth Quiñonez, hovorkyňa štrajkového výboru generálneho štrajku, rokovala začiatkom týždňa s mimoriadnym virtuálnym zasadnutím senátu o vyriešení situácie. Najdôležitejšími požiadavkami štrajkujúcich je posilnenie systému verejného zdravotníctva tak, aby krajina lepšie zvládala vírusovú epidémiu a medzi hospodárskymi požiadavkami je kľúčovým zavedenie nepodmieneného základného príjmu pre 10 miliónov najchudobnejších ľudí. Elizabeth Quiñonez zdôvodňuje, že toto opatrenie by malo multiplikačný efekt, lebo všetky tieto prostriedky by sa ihneď vrátili do ekonomiky a pomohli by ju naštartovať po období lockdownov.

Duqueho vláda zatiaľ odmietala so štrajkujúcimi vyjednávať a používala políciu a vojsko. Minister obrany sa dokonca vyjadril, že polícia si za zvládanie protestov zaslúži „aplauz postojačky“.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *