M. Kolíková konzultovala svoje reformy justície na platforme, ktorú zorganizoval German Marshall Fund v USA v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Washingtone

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 26. februára (TASR) – Reformu justície a hodnoty, ktoré je pri jej realizácii potrebné dodržať, predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predstaviteľom neziskových organizácií, akademického prostredia a diplomatom. Ministerka Kolíková reformu a svoje ďalšie zámery v úrade predstavila počas diskusie na tému Boj proti korupcii a kleptokracii, ktorú zorganizoval German Marshall Fund v USA v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Washingtone.

„Reforma, ktorú robím, je ambiciózna. Dotýka sa viac-menej každého v justícii – od sudcu okresného súdu po sudcov Najvyššieho súdu. Táto oblasť bola na Slovensku dlho zanedbávaná. Dôvera našich občanov v spravodlivosť je tak nízka, že hádam už ani nemôže byť nižšia. Aj preto len malé zmeny nestačia. Musíme ľudí presvedčiť, že robíme dostatočne veľkú zmenu, aby mohli opäť veriť v spravodlivosť a právny štát,“ priznala M. Kolíková.

Ako ďalej ministerka pokračovala, za dôležité nepovažuje len to, čo sa jej poradí presadiť, ale aj spôsob, akým k tomu príde. To ide podľa nej ruka v ruke – zmeny, ktoré zavádza, otvorili aj diskusiu o tom, aké súdnictvo na Slovensku chceme. Obzvlášť v období, keď čelíme obvineniam sudcov, je vecná a slušná debata podľa ministerky nesmierne dôležitá pre prinavrátenie dôvery verejnosti v spravodlivosť. „Možno by som vedela nájsť spôsob, akým zmeny presadiť rýchlejšie, jednoduchšie. Ale nechcem žiadne skratky. Chcem dialóg a vzájomné porozumenie. O zmenách pravidelne komunikujem aj s Európskou komisiou, zaujíma ma názor a skúsenosti krajín, v ktorých je demokracia zakorenená dlhšie ako v postsocialistických krajinách,“ dodala. Zároveň opakovane odmietla tvrdenia, že v regióne strednej Európy by mal platiť iný výklad právneho štátu, aký vyznáva Európska únia.

Organizátori vyzdvihli, že reformy, ktoré Slovensko robí, sú skutočne veľké a náročné. Zaujímali sa o to, aké je to realizovať ich v čase pandémie Covid-19. „Občas čelím otázkam, či je teraz dobrý čas na reformu. Moja odpoveď je, že demokracia musí fungovať vždy. Vždy musíme dodržiavať zásady právneho štátu. Priznávam, snažím sa byť citlivá a reagovať aj na sťažené podmienky, napríklad aj tým, že som iniciatívne predĺžila niektoré zákonné lehoty,“ vysvetľovala šéfka rezortu justície. Pokiaľ ide o boj proti korupcii, nesmierne dôležitá je transparentnosť a to, aby bol systém do maximálnej možnej miery otvorený.

Diskusiu na tému Boj proti korupcii a kleptokracii, ktorá sa konala vo štvrtok večer, organizoval popredný washingtonský think-tank German Marshall Fund. Podľa analytikov práve podpora právneho štátu bude patriť medzi priority novej americkej administratívy pod vedením prezidenta Joea Bidena. Online diskusia bola otvorená aj širšej komunite – pripojilo sa viac ako 220 predstaviteľov univerzít, neziskových organizácií či diplomatov nielen z USA a Slovenska, ale aj Česka, Ukrajiny, Belgicka, Veľkej Británie či Nemecka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “M. Kolíková konzultovala svoje reformy justície na platforme, ktorú zorganizoval German Marshall Fund v USA v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Washingtone

  • 26. februára 2021 at 15:27
    Permalink

    Keď Kolíková hovorí o demokracii a právnom štáte , je to isté ako keby o tom hovorili Hitler, Stalin , saudskoarabský kráľ .

    Reply
  • 26. februára 2021 at 20:53
    Permalink

    Demeš – šéfko GMF v r. 2002 posielal dcéru na FM UK. Vtedy ešte formálne fungovali prijímačky. Dekan Komorník osobne sfalšoval výsledky prijmímačiek u dcéry Demeša + dcéru iného politika.
    Keď sa to objavilo v novinách – nevedeli ho dostať z funkcie ani rektor UK ani minister školstva (mimochodom pri návšteve prezidenta USA v SR vybehol Demeš na schodíky do lietadla….) Akademický senát podporil Komorníka… a komorník potom vládol až do svojej smrti na FM UK (mimochodom bol vedúcim DP plagiátu Igora Matoviča- o tom sa mlčí). Vyšetrovanie kauzy konštatovalo, že to nebola korupcia (v takých prípadoch sa nenosia igelitky – ale zapoja kamoša do svojej siete). Teraz tam je mladý Komorník a jeho žena (kauza štadion a byty na štadione). GMF a ľudia podobní Demešovi sú jednoducho odolní a odolajú aj lúčavke kráľovskej (demešova dcéra teraz pôsobí skoro ako hviezda v mediálnej sfére).

    Reply
  • 26. februára 2021 at 21:01
    Permalink

    Zákon je len jeden u nich, jeden zákon vlčí;
    právo v putách — a pravda na hraniciach blčí.

    No príde i príde i prísť musí ten veľký deň súdu —
    a za stôl si zasadne pravda môjho ľudu!
    /Ján Botto/

    Reply
  • 28. februára 2021 at 17:41
    Permalink

    Línia podľa ktorej postupuje Kolíkova je načrtnutá už dlho a ona ju len realizuje (v záujme koho asi?) Pozrite si vyjadrenie Žilinčika sekvenciu od 54:00 je to krátko a jasne povedané (treba vrcholné funkcie obsadiť správnymi ľuďmi – kto je správny a kto nie a kto to posudzuje? veď viete sami …)
    https://ar-ar.facebook.com/cafeeuropa.sk/videos/-pr%C3%A1vny-%C5%A1t%C3%A1t-bez-%C3%BAstavn%C3%A9ho-s%C3%BAduslovensko-u%C5%BE-nieko%C4%BEko-t%C3%BD%C5%BEd%C5%88ov-nem%C3%A1-funk%C4%8Dn%C3%BD-%C3%BAstavn/2003748163266883/

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *