TV DAV: Klip DAV DVA a Juraja Prostináka „Elán: Z tričiek zúri Che Guevara“ má po rokoch 80 tisíc zhliadnutí a 1200 lajkov!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prešlo už pár rokov od premiéry klipu, ktorý má už dnes 50 tisíc zhliadnutí a stále sa masovo zdieľa na sociálnych sieťach.

Tento videoklip sme pripravili v rámci súťaže o najlepší fanúšikovský klip, ktorú vyhlásila skupina Elán. Neuplatňujeme si žiadne práva na túto skladbu, tie patria skupine Elán, autorom skladby a vydavateľstvu Warner Music. Rozhodli sme sa spraviť videoklip k singlu od Elánu „Z tričiek zúri Che Guevara“, nakoľko kvalitne zostrihané video s ukážkami surovej a ničím neprikrášlenej reality. Môže mať väčšiu výpovednú hodnotu o stave tohto sveta ako tisíce zbytočne minutých slov, ktoré majú často efekt povestného hrachu hádzaného na stenu. Text k tomuto počinu poskytuje skvelý námet na prezentovanie revolučného odkazu masám.

Réžia a scenár: kolektív DAV DVA – www.davdva.sk, www.facebook.com/dav2dva
Kamera / strih: Juraj Prostinák
Hrajú: členovia kapely Elán – Jožo Ráž, Jano Baláž, Vašo Patejdl, členovia a podporovatelia DAV DVA – Tomáš Bóka, David Diczházy, Gabika Hlivjáková, Tomáš Klimek, Marek Kopilec, Ladislav Michalek, Jozef Smatana, Lukáš Perný, Marek Kancír, ďalej Jalal Suleiman a účastníci rôznych protestných zhromaždení, svetové osobnosti ako Ernesto Che Guevara, Fidel Castro-Ruz či Raúl Castro-Ruz, ale aj George Soros, David Rockefeller, Jean-Claude Juncker, Petro Porošenko, Hillary Clinton, George W. Bush, Barack Obama, Angela Merkel, Martin Schulz a mnohí ďalší…

Slová k tejto skladbe, ktorou Jožo Ráž a jeho chlapci opäť pichli do osieho hniezda a postavili do pozoru všetkých prisluhovačov tohto neľudského režimu, napísal Juraj Soviar. Klip v zhustenej podobe odzrkadľuje zvrátenosť súčasného systému, kedy sa v rýchlych prestrihoch striedajú dramatické zábery z celého sveta, poukazujúce na triedne antagonizmy súčasnej spoločnosti – v nej sú oslavovaní vojnoví zločinci a hyperkonzum, pričom extrémna nerovnosť či chudoba sú permanentne ignorované.

Vzhľadom na tematiku skladby dostávajú významný priestor aj dobové zábery z kubánskej revolúcie, ďalej zábery Občianskej televízie zachytávajúce reálie slovenských ulíc a momentky z akcií, ktorých sa v nedávnej minulosti zúčastnili členovia iniciatívy DAV DVA (blokáda amerického konvoja, protest proti NATO či protest proti búraniu PKO).

Tieto dopĺňajú dokrútky, ktoré sme symbolicky nakrútili v zdecimovaných priestoroch v susedstve areálu niekdajšieho – národného podniku Ozeta v Trenčíne, aby sme poukázali na smutné „dedičstvo“ roku 1989, po ktorom nasledovala séria megakrádeží a likvidácie toho, čo občania krajiny vybudovali počas socialistickej éry. Zároveň sme chceli (ako inak, v tričkách s legendárnym bojovníkom za spravodlivosť Che Guevarom – v súlade s názvom skladby) manifestovať myšlienku, že stále tu existuje skupina mladých nespokojných ľudí, ktorí nielenže nesúhlasia so zvrátenosťami súčasného sveta, ale rozhodli sa opustiť pohodlie konformity v záujme boja za lepší a spravodlivejší svet.

V súlade s našimi zásadami bol celý proces prípravy videoklipu pod taktovkou celého kolektívu DAV DVA: scenár sme pripravili kolektívne a napokon aj nakrútenia dokrútok sa zúčastnil takmer celý redakčný kolektív spolu s niekoľkými sympatizantmi. Dokrútky nakrútil a klip nastrihal Juraj Prostinák, dvorný kameraman rappera Ekcelenta, za čo mu týmto ešte raz ďakujeme – odviedol vynikajúcu prácu, veď napokon posúďte sami…

V súlade s našimi zásadami bol celý proces prípravy videoklipu pod taktovkou celého kolektívu DAV DVA: scenár sme pripravili kolektívne a napokon aj nakrútenia dokrútok sa zúčastnili takmer všetci členovia iniciatívy spolu s niekoľkými sympatizantmi. Dokrútky nakrútil a klip nastrihal Juraj Prostinák, dvorný kameraman revolučného rappera Ekcelenta, za čo mu týmto ešte raz ďakujeme – odviedol vynikajúcu prácu, veď napokon posúďte sami… Lepší svet je nielen možný, ale najmä nutný – pre nás, pre ďalšie generácie, pre prírodu.

DAV DVA sme my, DAV DVA ste vy…
MY VŠETCI SME DAV

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “TV DAV: Klip DAV DVA a Juraja Prostináka „Elán: Z tričiek zúri Che Guevara“ má po rokoch 80 tisíc zhliadnutí a 1200 lajkov!

 • 30. júla 2023 at 1:53
  Permalink

  Dobrý deň, dámy a páni, potrebujete finančnú pomoc? Som Susan Bensonová. Som poskytovateľ pôžičiek a zároveň finančný poradca.

  Potrebujete podnikateľský úver, osobný úver, hypotekárny úver alebo úver na dokončenie vášho projektu? Ak je vaša odpoveď áno, odporúčam vám kontaktovať moju firmu. Poskytujeme všetky druhy úverových služieb vrátane dlhodobých a krátkodobých pôžičiek, zabezpečených a nezabezpečených úverov a mnoho ďalších. Pre viac informácií nám napíšte e-mailom: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) alebo mi napíšte správu priamo na WhatsApp cez: +447360502110 a okamžite dostanete odpoveď.

  Pôžička od spoľahlivej a kompetentnej spoločnosti je to, čo potrebujete na dosiahnutie svojho cieľa. Sme spoločnosť poskytujúca komplexné finančné služby a sme odhodlaní pomôcť vám splniť všetky vaše túžby. Špecializujeme sa na poskytovanie štruktúrovaných finančných riešení jednotlivcom a spoločnostiam tým najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *