TV DAV: Klip DAV DVA a Juraja Prostináka „Elán: Z tričiek zúri Che Guevara“ má už 50 tisíc zhliadnutí!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Prešlo už pár rokov od premiéry klipu, ktorý má už dnes 50 tisíc zhliadnutí a stále sa masovo zdieľa na sociálnych sieťach.

Tento videoklip sme pripravili v rámci súťaže o najlepší fanúšikovský klip, ktorú vyhlásila skupina Elán. Neuplatňujeme si žiadne práva na túto skladbu, tie patria skupine Elán, autorom skladby a vydavateľstvu Warner Music. Rozhodli sme sa spraviť videoklip k singlu od Elánu „Z tričiek zúri Che Guevara“, nakoľko kvalitne zostrihané video s ukážkami surovej a ničím neprikrášlenej reality. Môže mať väčšiu výpovednú hodnotu o stave tohto sveta ako tisíce zbytočne minutých slov, ktoré majú často efekt povestného hrachu hádzaného na stenu. Text k tomuto počinu poskytuje skvelý námet na prezentovanie revolučného odkazu masám.

Réžia a scenár: kolektív DAV DVA – www.davdva.sk, www.facebook.com/dav2dva
Kamera / strih: Juraj Prostinák
Hrajú: členovia kapely Elán – Jožo Ráž, Jano Baláž, Vašo Patejdl, členovia a podporovatelia DAV DVA – Tomáš Bóka, David Diczházy, Gabika Hlivjáková, Tomáš Klimek, Marek Kopilec, Ladislav Michalek, Jozef Smatana, Lukáš Perný, Marek Kancír, ďalej Jalal Suleiman a účastníci rôznych protestných zhromaždení, svetové osobnosti ako Ernesto Che Guevara, Fidel Castro-Ruz či Raúl Castro-Ruz, ale aj George Soros, David Rockefeller, Jean-Claude Juncker, Petro Porošenko, Hillary Clinton, George W. Bush, Barack Obama, Angela Merkel, Martin Schulz a mnohí ďalší…

Slová k tejto skladbe, ktorou Jožo Ráž a jeho chlapci opäť pichli do osieho hniezda a postavili do pozoru všetkých prisluhovačov tohto neľudského režimu, napísal Juraj Soviar. Klip v zhustenej podobe odzrkadľuje zvrátenosť súčasného systému, kedy sa v rýchlych prestrihoch striedajú dramatické zábery z celého sveta, poukazujúce na triedne antagonizmy súčasnej spoločnosti – v nej sú oslavovaní vojnoví zločinci a hyperkonzum, pričom extrémna nerovnosť či chudoba sú permanentne ignorované.

Vzhľadom na tematiku skladby dostávajú významný priestor aj dobové zábery z kubánskej revolúcie, ďalej zábery Občianskej televízie zachytávajúce reálie slovenských ulíc a momentky z akcií, ktorých sa v nedávnej minulosti zúčastnili členovia iniciatívy DAV DVA (blokáda amerického konvoja, protest proti NATO či protest proti búraniu PKO).

Tieto dopĺňajú dokrútky, ktoré sme symbolicky nakrútili v zdecimovaných priestoroch v susedstve areálu niekdajšieho – národného podniku Ozeta v Trenčíne, aby sme poukázali na smutné „dedičstvo“ roku 1989, po ktorom nasledovala séria megakrádeží a likvidácie toho, čo občania krajiny vybudovali počas socialistickej éry. Zároveň sme chceli (ako inak, v tričkách s legendárnym bojovníkom za spravodlivosť Che Guevarom – v súlade s názvom skladby) manifestovať myšlienku, že stále tu existuje skupina mladých nespokojných ľudí, ktorí nielenže nesúhlasia so zvrátenosťami súčasného sveta, ale rozhodli sa opustiť pohodlie konformity v záujme boja za lepší a spravodlivejší svet.

V súlade s našimi zásadami bol celý proces prípravy videoklipu pod taktovkou celého kolektívu DAV DVA: scenár sme pripravili kolektívne a napokon aj nakrútenia dokrútok sa zúčastnil takmer celý redakčný kolektív spolu s niekoľkými sympatizantmi. Dokrútky nakrútil a klip nastrihal Juraj Prostinák, dvorný kameraman rappera Ekcelenta, za čo mu týmto ešte raz ďakujeme – odviedol vynikajúcu prácu, veď napokon posúďte sami…

Ak nás chcete podporiť: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

V súlade s našimi zásadami bol celý proces prípravy videoklipu pod taktovkou celého kolektívu DAV DVA: scenár sme pripravili kolektívne a napokon aj nakrútenia dokrútok sa zúčastnili takmer všetci členovia iniciatívy spolu s niekoľkými sympatizantmi. Dokrútky nakrútil a klip nastrihal Juraj Prostinák, dvorný kameraman revolučného rappera Ekcelenta, za čo mu týmto ešte raz ďakujeme – odviedol vynikajúcu prácu, veď napokon posúďte sami… Lepší svet je nielen možný, ale najmä nutný – pre nás, pre ďalšie generácie, pre prírodu.

DAV DVA sme my, DAV DVA ste vy…
MY VŠETCI SME DAV

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *