Michal Albert: G. Murín napísal novú knihu o Lučanskom: Je to výkrik výčitiek voči brutálnemu inštitucionalizovanému bezpráviu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: Facebook Gustáva Murína

Gustáv Murín napísal knihu o smrti generála Milana Lučanského. Čím bude výnimočná, aký bude jej náklad a čiastočne aj obsah, sme sa rozprávali s autorom kníh ako Mafia v Poprade, Dvojhra bez pravidiel či Príbeh zabijaka mafie. Murín novú knihu oprel aj o osobné stretnutie s Milanom Lučanským, kde sa rozprávali o naháňaní Mikuláša Černáka. V rozhovore spomína aj Moniku Tódovú, Moniku Jankovskú, Daniela Lipšica, Jaroslava Spišiaka či aktuálneho policajného prezidenta Petra Kovaříka.

V čom bolo písanie knihy o generálovi Lučanskom iné?

Celý koncept knižky je v mojej tvorbe unikátny. Zadanie totiž hovorí o príležitostnej publikácii na počesť generála Lučanského. Základom boli moje články na blogu, ktoré dosiali viac ako 370 000 čítaní. Z toho len článok, kde som (bez zlého úmyslu) predpovedal, že generál už po údajnom zranení pri cvičení neprehovorí, dosiahol takmer štvrť milióna čítaní. To bol základ. A keď ma oslovil pán Semaňák, ktorý pôvodne chcel do svojho e-shopu moju knižku „Koronavírus ako terorizmus“, vznikol nápad na túto knižku.

Vychádzali ste len z udalostí, ktoré boli medializované, alebo ste mali aj ďalšie zdroje, ktoré vás dostali ďalej do deja?

Zo zadania vyplýva, že viac ako o investigatívne dielo tu ide o memorabíliu. Jej zmysel stúpol potom, čo také zjavy na našej mediálnej scéne, ak je vykrádačka spisov Tódová, sa pokúšali okrem omieľania absurdnej oficiálnej verzie o samovražde, ešte aj dodatočne špiniť pamiatku generála. Preto je kniha postavená na opise udalostí jeho väzby na základe mojich článkov,  a doplnená o životopisné údaje, rozhovory, medializované názory a spomienky jeho blízkeho kolegu, generála Ivana Ševčíka. Na záver je tých 50 otázok poslanca Blahu, ktoré doteraz vládna klika nezodpovedala.

Kedy kniha vychádza a kedy si ju budú môcť čitatelia kúpiť?

Vychádza v týchto dňoch a exkluzívne ju šíri vydavateľstvo naozaj pozoruhodných kníh Torden v Kežmarku, cez ich e-shop. Unikát je aj v tom, že nebude v bežnej distribúcii…

Je veľký predpoklad, že o knihu bude vzhľadom k tomu, že ide o čerstvý prípad, rovnako aj značne medializovaný, že aj o knihu bude obrovský záujem. Koľko kusov vychádza?

Pôvodná myšlienka vzdať hold mučeníckej smrti generála bola skromná, preto aj náklad je obmedzený. Naozaj treba, aby záujemcovia nečakali, lebo sa náklad môže čoskoro rozchytať.

V knihe sú zahrnuté len autentické prvky, alebo do nich pridávate aj vymyslené časti?

Tam naozaj nie je čo vymýšľať. Už len šokujúca skutočnosť, že tento zločinný režim dokázal priviesť k smrti zaslúžilého bojovníka proti mafii, keď ten istý režim tvorí mafiánsky poskok ako šéf parlamentu a šéfom vlády je podnikavec so kšeftoval s usvedčeným podvodníkom Majský – to je neuveriteľné samo o sebe! A je tam ďaleko viac šokujúcich prepojení takých postavičiek ako sú Lipšic, Spišiak či Kovařík, až to bolo priveľa vlkov na jednu vyhliadnutú obeť. Z civilizovanej krajiny uprostred Európy dokázali takéto kreatúry urobiť za pár mesiacov Matovičovej selffie-vlády režim nevídanej krutovlády. Nenávistná žltá tlač tlieska, mimovládky a Brusel mlčia…

Kniha bude mať otvorený koniec, teda uvažujete už teraz o jej pokračovaní?

Dobre odhadujete, že koniec musí byť otvorený. Je to výkrik výčitiek voči brutálnemu inštitucionalizovanému bezpráviu. A namiesto pokračovania sa už chystá omnoho väčšia kniha s klasickým konceptom predstaviť generála Lučanského zo všetkých pohľadov, a to aj kritických, aby sme sa spolu s čitateľom dopracovali k tej hrôze nevyhnutne zlého konca statočného policajta obklopeného toľkou zlobou a svojvôľou.

V anotácii vašej knihy sa píše: „Bol to vzor nepodkupného policajta a príklad priamočiaro konajúceho chlapa v uniforme. Poznal som ho teda dosť dobre a oficiálna verzia jeho šokujúcej smrti vo väzbe, teda údajná samovražda, je určite to posledné, čomu by sa dalo veriť. O tomto mimoriadne statočnom policajtovi a jeho mučeníckom konci života je táto kniha.“ Čitateľ už aj z nej dostáva pár indícií. So samotnou verziou samovraždy teda vy osobne v žiadnom prípade neveríte? Napr. najznámejší český väzeň Jiří Kajínek vo videu naznačil, že k samovražde podľa neho došlo, lebo väzňovi, ktorý sa rozhodne to urobiť, nezabráni nik.

To je obľúbená fantazmagória ministerky na jedno použitie Kolíkovej a devótne vriťoleznej žltej tlače. Samozrejme, že je to nezmysel! Veď je samozrejmosťou, že k väzňovi so samovražednými sklonmi sa dáva automaticky spolubývajúci, ktorý vie, že má na neho dávať pozor. Ale v tomto prípade je to nezmysel na kvadrát – generál mal len 51 rokov, krásnu ženu, skvelú rodinu, absolútnu istotu neviny a za tých pár dní väzby sa nestalo nič, čo by ho v tom mohlo čo i len zneistiť. Tak prichádza do úvahy len brachiálne násilie, ktorým sa tento zločinný režim pokúsil zlomiť generála na falošné svedectvá proti opozičným politikom, keď i Jankovská, hoci psychicky zlomená, tak fatálne v tejto hanebnej objednávke zlyhala. A nezabúdajme – politická plienka Kolíková najskôr samovraždu vylúčila, také sklony vylúčil aj väzenský psychológ a nikto nepácha samovraždu pár minút pred výdajom večere!!! A keď mali o generála takú starosť, prečo ho šibovali z cely do cely a nechali ho na takej, kde bola poschodová posteľ a k tomu mu vydali teplákovú bundu, na ktorej sa mal obesiť?! Ale tých fantazmagórií je tam viac, veď sú všetky v jednej, aj druhej knihe – knižke a knihe, aby som bol presnejší.

Čo všetko bude súčasťou vášho nového knižného diela? Rozprávali ste sa aj s jeho spolupracovníkmi, rodinou a rozhovory do knihy zakomponovali?

Vzhľadom ku krátkosti času i jasnému zadaniu je kostrou knižky séria mojich článkov, ktoré sú doplnené a aktualizované. Ďalej môj rozhovor s generálom pre knihu o Černákovi. Veľmi cenné sú unikátne spomienky generála Ševčíka aj s fotografiami z jeho osobného archívu. Prehľad ohlasov na generálovu smrť doma aj v zahraničí a v neposlednom rade 50 otázok poslanca Blahu, na ktoré sa tento zločinný režim bojí odpovedať.

Mali ste počas života generála Lučanského možnosť stretnúť sa s ním. Ako si spomínate na rozhovor, ktorý ste robili s generálom o exbossovi banskobystrického a slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi.

Generála Milana Lučanského som spoznal v auguste 2010 pri práci na knihe rozhovorov o mafiánskom bossovi Černákovi. Bolo to za neobvyklých okolností, keď ako elitný policajný vyšetrovateľ bol spolu s inými, po nástupe Daniela Lipšica do kresla ministra vnútra a Jaroslava Spišiaka na post prezidenta Policajného zboru SR, doslova vyštvaný do civilu. Stretli sme sa v Martine v hoteli, ktorý bol pôvodne eldorádom miestnych mafiánov a práve Lučanský prispel k tomu, že sme sa tam po rokoch mohli bezpečne porozprávať. V takých chvíľach sa nikto na nič nehrá. Tak vznikol rozhovor, ktorý vyšiel v knihe, ktorá je už vypredaná, ale existuje jej elektronická verzia pod názvom „Mikuláš Černák prehovoril? Fakty kontra mýty“ (iAdverti, 2016).

V súvislosti s aktuálnym pôsobením NAKA na bývalých predstaviteľov polície napísal knihu aj bývalý policajt, ktorý NAKA spoluzakladal, s umeleckým menom Peter Šloser. Čítali ste tú knihu?

Nečítal, ale vďaka jeho rozsiahlom rozhovore pre médiá o nej, viem o čom tá kniha je. Je o iste oprávnenej trpkosti pána Šlosera z neprávostí, ktoré sa mu mali v jeho policajnej kariére stať. Ale v tom prípade je na tom rovnako ako generál Lučanský a niekoľko desiatok elitných vyšetrovateľov, ktorí to za panovania dvojice Lipšic – Spišiak tiež zažili! A o údajnej korupcii policajných funkcionárov nevie ten pán vôbec nič, inak by ho Tódová už dávno vykradla! A nezabúdajme, že generál Lučanský bol opakovane napádaný žltou tlačou pre svoje majetkové pomery a tak ich mal veľmi dobre zdokumentované, čo nedokázali vyvrátiť. Rovnako sa preukázal pri kandidatúre na prezidenta PZ SR, kde uspel. A mal za sebou najvyššiu bezpečnostnú previerku, ktorá žiadne pochybenia nezistila! Jedno z týchto periodík dokonca prehralo súd s generálom Lučanským a radšej sa dohodli na mimosúdnom vyrovnaní za sumu prevyšujúcu 100 tisíc eur. Sami teda uznali, že sa dopustili voči nemu neetického činu. Ale robia tak naďalej, ak tvrdia, že bol zameraný na peniaze za každú cenu. Veď z tých vysúdených peňazí všetky rozdelil na podporu onkologicky postihnutých detí i rímsko-katolíckej charite a umeleckým školám! Už teda účelovo zabudli a špinia jeho pamiatku, aj po jeho smrti, keď sa už nemôže brániť. Môže byť väčší novinársky hyenizmus, napríklad pani Tódovej?!

Ako hodnotíte samotný fakt, že okolo smrti generála je toľko nejasností, že dokonca vznikla komisia, ktoré má okolnosti prešetriť?

Ale veď po smrti prezidenta Kennedyho tiež vznikla tzv. Warrenova komisia, ktorá nahromadila hlušinu drobností, aby neobjavila očividné (vďaka náhodnému amatérskemu filmovému záznamu), že prezidenta nemohol zavraždiť jediný strelec. Napriek tomu to ostalo oficiálnou verziou dodnes. To je tak, keď je priveľa hyen na jednu obeť. A počuli ste už o väčšej absurdite, že vyšetrovaciu Komisiu, ktorá by po správnosti mala skúmať Kolíkovej zlyhania a možno aj spoluúčasť na vražde (veď aj samo-vražda je vražda) zostavovala samotná Kolíková svojvoľne (veď si tam proti reglementu pozvala aj zástupcu žltej tlače!)?! Absurditou na druhú je, že si tam dala podmienku, že výsledná správa tejto Komisie podlieha hlasovaniu, kde rozhoduje väčšina deviatich hlasov. A výsledok? No tak si to spočítajme: štyri podržtašky Kolíkovej z jej vlastného ministerstva, traja poslanci žijúci zo „zmeny k zlu“ (a tú budú obhajovať za každú cenu), tri kamarátky Kolíkovej zo zahraničia a minimálne jeden novinár žltej tlače: suma-sumárum pohodlná väčšina jedenástich hlasov. Už aj Sakovej zo strany Hlas-SD došlo, že je tam akurát tak na zakrytie celej tej frašky.

Ste vo veci vyšetrenia okolností optimistický? Alebo komisiu limituje samotné zadanie v menovacom dekréte členov komisie, teda, že majú vyšetriť samovraždu?

Myslím, že stačí citovať bývalého vyšetrovateľa Šáteka, ktorý má predsa skúsenosti s podobnou vyšetrovacou komisiou únosu prezidentovho syna, kam sa nanominoval hlavný organizátor toho únosu, Svěchota: „Kolíkovej komisiu považujem za neštandardnú, zbytočnú a jej závery za irelevantné.“

Čo z morálnych a ľudských hodnôt, ktoré ste u generála Lučanského vypozorovali, je najviac nasledovania hodné?

Bol statočný v dobe, keď sa mnohí radšej dívali bokom, keď Slovensko terorizovali mafiánske bandy. Veď jeho nástupcom na poste prezidenta PZ SR je ten Kovařík, ktorý keď bol zriadený tím na Černáka, a on mal v ňom byť, začal kričať, že on sa nedá zabiť, že má rodinu a chcel ujsť z miestnosti. A tento Kovařík chce novým mocipánom slúžiť verne. Veď za neho sa stali brutálne prepady kukláčov vybraných obetí odporným pravidlom. Pred pohrebom generála zastrašoval podriadených policajtov, aby nedávali napríklad vyvesením čiernych vlajok najavo smútok za statočným veliteľom. Ale len čo otočil Matovič, ktorý zistil že jeho cynizmus sa väčšine občanov nepáči, otočil na obrtlíku aj Kovařík a vyvesenie vlajok povolil. A ešte v noci po pohrebe boli sviečky a smútočné predmety pred Prezídiom PZ SR nahádzané do smetných kontajnerov. A  Kovařík vydal pokyn, aby policajti oznámili všetkých účastníkov pohrebu generála Lučanského na priestupkové konanie…

Kedy kniha vyjde a ako ju plánujete uviesť do života? Uvažujete možno, vzhľadom ku koronavírusu, o nejaké uvedenie do života formou online?

Asi nie, táto selfie-vláda robí všetko preto, aby udržala núdzový stav a tak sú verejné kultúrne podujatia nemožné. Som preto rád, že som aspoň takouto formou odpovedí na vaše otázky, mohol knižku predstaviť verejnosti…

Čo si pri príležitosti vydania tohto ďalšieho vášho knižného diela najviac želáte?

Jaj, no to, čo asi všetci. Aby sme sa zbavili okov tohto umelo udržiavaného núdzového stavu – všetky tie absurdnosti, čo k nemu viedli som opísal v zmienenej knižke „Koronavírus ako terorizmus“, ktorá sa predáva výhradne cez e-shop internetového rádia InfoVojna. A aby ste mi takéto inšpiratívne otázky mohli klásť pri oficiálnom uvedení knihy na verejnosti. Tak to vidíte – už sa modlíme aj za to, aby sme mohli robiť niečo, čo sme roky považovali za normálne. A prišla vláda Psychopatoviča…

Michal Albert

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




One thought on “Michal Albert: G. Murín napísal novú knihu o Lučanskom: Je to výkrik výčitiek voči brutálnemu inštitucionalizovanému bezpráviu

  • 5. marca 2021 at 21:37
    Permalink

    Ono zas netreba brat Mura celkom vazne. Rad zvelicuje ako pisalek z Pen-u aq sytemove riesenia ziadne. Takze v skutocnosti len dalsi „komercny“ vykrik do tmy..

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *