Vážení priaznivci DAV-u DVA
Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.
V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.
Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.
Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712
Vláda, ktorá nevie dať ľuďom robotu,
je naozaj na nič.
Mimoriadne aktuálny film Ctibora Kováča a Paľa Bielika so Štefanom Kvietikom v hlavnej úlohe pojednáva o krutých reáliách prvej republiky v časoch hospodárskej krízy.
Chudoba, hospodárska kríza, exekúcie, žobračenky, prepúšťanie, nezamestnanosť, štrajky, protesty a četnícke bodáky – to bola odvrátená strana masarykovho Československa. Práve v tomto prostredí tvorili, žili a bojovali za sociálne práva Slovákov aj davisti. Predložený film znázorňuje organizovanie zjednoteného boja robotníkov a ich iniciovanie požiadaviek za sociálne práva.
Tisovec, Podbrezová, Kráľova hoľa… v tomto prostredí sa odohráva fiktívny príbeh prepustených robotníkov bojujúcich za svoje práva. Podobné štrajky s tragickým dôsledkami sa reálne odohrali v Košútoch či v Handlovej (a roky pred krízou v Krompachoch). Boli to práve davisti, ktorí tieto udalosti medializovali. Natáčanie snímky prebiehalo v Bratislave, Juri pri Bratislave, Donovaloch, Brezne, Podbrezovej, Hronskej Dúbrave a Liptovskej Osade.
Nie!, drama, Československo, 1978, 82 min
Režie: Ctibor Kováč
Scénář: Paľo Bielik
Kamera: Dodo Šimončič
Hudba: Tibor Andrašovan
Hrají: Štefan Kvietik, Július Vašek, Ján Mildner, Jaroslav Moučka, Dušan Blaškovič, Eduard Bindas, Ivan Krajíček, Jozef Adamovič, Ľudovít Greššo, Viera Strnisková, Dobrota Nováková, Ivan Rajniak, Marián Labuda st., Emília Došeková, Karol L. Zachar, František Kovár, Ondrej Jariabek, Miloš Nesvadba, Jela Bučková, Ladislav Fecko, Anna Maľová, Viktor Blaho, Mário Konstantinidis, Juraj Kováč, Jozef Šándor, Margita Mazalová, Štefan Kršňák, Ernest Šmálik, Juraj Paška, Juraj Šebok, Andrea Timková, Karol Černík, Xénia Gracová, Vladimír Minarovič, Jozef Husár, Ondrej Záturecký, Jozef Sodoma
Tu treba pripomenúť, že počas hospodárskej krízy 1932-1933 zomrelo v USA od hladu 7 miliónov ľudí, pritom mnohí z nich vinou vlády.
Katastrofu nemožno zvaliť na zlé poveternostné príčiny, pretože nebola ani neúroda, ani nič podobného.
Obilia bolo dosť. Sypalo sa do mora, kúrilo sa ním v lokomotívach.
V zálohe bánk ako ručenie bola pôda, úroda i dobytok.
Celkom okolo 5 miliónov farmárov a členov ich rodín prišlo o strechu nad hlavou a o pôdu.