Pavol Janík: Výsledky a dôsledky volieb

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Napriek relatívne vysokej účasti na voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky (65,8 %) VIAC AKO TRETINA dospelých občanov dala jasne najavo, že si nevybrala z predloženej straníckej ponuky. To je objektívny a nelichotivý výsledok etablovaného demokratického systému a personálnej politiky súperiacich zoskupení, ktorým to však bolo, je a bude vždy jedno, aj keby si kandidáti odovzdali hlasy iba sami so svojimi príbuznými, priateľmi a zainteresovanými predstaviteľmi podnikateľských kruhov.

Netreba mať mimoriadne matematické vedomosti, aby sme vedeli vyčísliť najpravdepodobnejší pomer síl v 150-členom parlamente. Strana s neuveriteľným názvom OBYČAJNÍ ĽUDIA A NEZÁVISLÉ OSOBNOSTI, NOVA, KRESŤANSKÁ ÚNIA, ZMENA ZDOLA dosiahla 25,02 % (53 mandátov). Na druhej pozícii sa nachádza kľúčová strana doterajšej vládnej koalície SMER – SOCIÁLNA DEMOKRACIA so ziskom 18,29 % (38 kresiel). Nasleduje SME RODINA – 8,24 % (17 poslancov). Za formáciu KOTLEBOVCI – ĽUDOVÁ STRANA NAŠE SLOVENSKO hlasovalo 7,97 % (17 zákonodarcov). Subjekt SLOBODA A SOLIDARITA úspešne oslovil 6,22 % (13 ústavných činiteľov). Ako posledná sa do parlamentu dostala organizácia bývalého prezidenta s názvom ZA ĽUDÍ, ktorú podporilo 5,77 % voličov (čo znamená 12 zástupcov v parlamentných laviciach).

Zdroj: Pravda; https://volby.pravda.sk/parlamentne-volby/?rok=2020

Z uvedených čísel sa dá ľahko zrátať, že potenciálna vládna PRAVICOVÁ koalícia disponuje kapacitou 95 členov parlamentu, čo predstavuje kvalifikovanú (viac ako trojpätinovú) väčšinu, ktorá umožňuje vykonávať zmeny ústavy , ústavných zákonov, prijatie medzinárodných zmlúv, vyhlásenie referenda i vypovedanie vojny. To je NEBEZPEČNÁ KONCENTRÁCIA MOCI v rukách nepredvídateľných pravicových síl. ŠTANDARDNÁ ĽAVICA bude v zákonodarnom zbore reprezentovaná iba 38 opozičnými hlasmi. Radikálna pravica bude mať v permanentnej karanténe 17 opozičných poslancov. To sú teoretické výsledky parlamentných volieb a spoločnosť skôr či neskôr pocíti aj ich praktické dôsledky.

Fakt, že väčšina uchádzačov o významné, pohodlné a dobre platené postavenie by nikdy nedosiahla svoj cieľ, keby sa ich mená z NEJAKÝCH DÔVODOV neocitli na zvoliteľných miestach kandidačných listín favorizovaných politických strán, je očividný a nebudem sa ním zaoberať.

Rovnako v súčasnej etape vývoja nepokladám za potrebné a produktívne venovať osobitnú pozornosť partajným združeniam, ktoré nedosiahli možnosť pôsobiť v parlamente. Za zmienku však iste stojí neúspech ambicióznej koalície PROGRESÍVNE SLOVENSKO A SPOLU – OBČIANSKA DEMOKRACIA, pretože uvedená politická skupina očividne doplatila na svoje spojenia s PREZIDENTKOU SR a s PRIMÁTOROM HLAVNÉHO MESTA SR, lebo tí už preukázali viaceré problematické aspekty svojho pôsobenia v REÁLNEJ POLITIKE. V načrtnutom zmysle bude zaujímavé sledovať, ako sa bude pohybovať úroveň priazne občanov, ktorí zatiaľ dôverujú ľuďom bez pozitívneho programu a bez skúseností v oblasti riadenia štátu. Nesporne sa to zreteľne prejaví v najbližších parlamentných voľbách – či už budú riadne alebo predčasné.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Jeho diela preložili do 28 jazykov a publikovali v 45 krajinách.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Článok po dohode s autorom nie je možné komentovať. Privítame, ak svoju reakciu napíšete formou samostatného príspevku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne