Ako som sľúbil v mojom prvom článku, kde opisujem situáciu v strane Smer z mocenského aj ideologického pohľadu, prinášam ďalší pohľad na možné scenáre vývoja situácie po sneme.
Medzitým už Pellegrini v rozhovore pre TASR viac menej potvrdil veci, ktoré som v ňom písal a veľmi priamo povedal, že má záujem uchádzať sa o predsedníctvo v strane Smer. Takisto aj pripustil možnosť odchodu zo strany a založenie vlastnej v prípade, že mu to nevyjde.
V skratke zhrniem najpravdepodobnejšie scenáre, ako môže dopadnúť snem strany Smer:
1, Fico obháji pozíciu a udrží status quo – Pellegrini dostane záruku najvyššej exekutívnej funkcie v budúcnosti a Blaha sa stane podpredsedom.
2, Pellegrini sa stane predsedom – Ficovi vymyslí nejakú čestnú funkciu a vytlačí Blahu von zo strany.
Ako sa môže vyvinúť situácia po sneme?
Pri oboch scenároch môže ostať strana naďalej jednotná, ak sa všetky mocenské pozície v strane dohodnú tak, že budú všetky strany uspokojené. Bolo by to pre všetkých najrozumnejšie, ale v oboch prípadoch môže nastať aj následný odchod prehratej strany.
V nasledujúcich riadkoch rozoberiem, aké sú scenáre pri druhej možnosti, odchode prehratej strany.
Odchod Pellegriniho krídla
V prípade naplnenia prvého scenára, že Fico obháji svoju pozíciu, môže nastať odchod Pellegriniho tábora. Ak Pellegriniho liberálne (a podnikateľské) krídlo odíde zo strany, čo som naznačil vo vyššie spomínanom článku, môže buď založiť novú centristickú formáciu, alebo sa pridať k už existujúcej. Najpravdepodobnejšie k Druckerovej Dobrej Voľbe, o ktorej sa ešte pred voľbami špekulovalo, že by sa k nej mal pridať.
V prípade, že by založil novú, bolo by otázne, či by táto strana mala dostatok peňazí a takisto štruktúr. Takisto je otázny jej osud do najbližších volieb. Pellegrini je síce momentálne na koni, ale postupne môže jeho popularita opadať, a kým sa dostaneme k najbližším voľbám, môže jeho prípadná strana mať okolo 9 až 10% preferencií. Zatiaľ, ak by Fico posunul Smer viac doľava od liberálov, mohol by stranu udržať tiež na 9 až 10%.
Odchod Blahu
V druhom prípade, môže odísť Fico s Blahom a založiť silne ľavicovú stranu. Ale väčšia pravdepodobnosť je, že by odišiel len Blaha. Je veľmi otázne či by mal Fico v aktuálnom stave chuť vytvárať čokoľvek mimo „svojho“ Smeru, a preto je málo pravdepodobné, že by založil novú stranu, na čele ktorej by priamo stál. Skôr by takejto strane dal tichý súhlas a morálnu podporu.
V prípade, ak by sa od Smeru, s Ficovou podporou odtrhla ľavicová Blahova časť, mohla by vzniknúť čisto ľavicová strana. Kde by sa mohli presunúť aj mnohí politici, aktivisti či voliči, ktorí nedokážu voliť Smer pre jeho škandály a oportunizmus, ale perspektívnu stranu naľavo od Smeru by mohli podporiť.
Najviac destabilizujúci prvok
Svojím spôsobom je momentálne Pellegrini najviac destabilizujúci prvok v strane (teraz to nemyslím negatívne k jeho osobe). Jeho prípadný odchod by pre stranu mal väčší negatívny dopad, ako prípadný odchod Blahu.
Ako som spomínal už v minulom článku, Blaha má svojich potencionálnych voličov pravdepodobne najviac mimo Smeru a nie v strane. Pellegriniho ambície ovládnuť stranu a posunúť ju k liberálnemu stredu sú ale pre Fica mocensky a pre Blahu ideologicky neprijateľné.
Čo to znamená pre ľavicu?
Ak Smer ovládne Pellegrini, tak sa s veľkou pravdepodobnosťou stane niečo podobné, ako v Británii za Blaira, či v USA za Clintona. Ľavica prakticky prestane existovať a to, čo sa za ňu bude vydávať, bude brániť vytvoreniu reálnej socialistickej alternatívy.
Tradičná ľavica tak môže upadnúť na desaťročie do zabudnutia a vnútorného hašterenia bez akejkoľvek mocenskej pozície a vplyvu na politické dianie (vznikne mnoho malých straničiek rôznych Chmelárov, Mičevov, a podobných, ktorí ale nikdy nič zmysluplné nevytvoria, budú sa nenávidieť, hádať a témy medzitým budú určovať liberáli).
Ak si Smer udrží Fico, ale nedá priestor ľavému krídlu, radikálny volič Smeru bude hľadať alternatívu. Bude to znamenať oslabenie Smeru a naľavo od Smeru buď vznikne nový projekt alebo tieto hlasy bude zbierať Kotleba.
Blahov voličský potenciál
Akú má perspektívu prípadná Blahova strana? Mal by šancu založiť po dlhom čase konečne úspešnú ľavicovú stranu?
Je potrebné si uvedomiť, že kým je Blaha v Smere, je jeho voličský potenciál uväznený v strane. Jeho podpora je v tejto chvíli čisto z hľadiska elektorátu Smeru zhruba na úrovni 60 tisíc hlasov. Čo je síce šieste miesto v Smere a významný skok v porovnaní s minulosťou, ale nedá sa porovnať s Ficom či Pellegrinim.
Má to aj svoje mocenské dôvody. Strana ho mediálne nepodporuje, do televíznych debát pred voľbami ho nenasadzovala, mocensky mu nedáva priestor, na kandidátke mu dali až 11. miesto, nedostal jediný billboard a podobne. Čo sa pravdepodobne nezmení a tým pádom iba prostredníctvom sociálnej siete nemá šancu osloviť viac smeráckych voličov.
Blahova výhoda je v tom, že má významnejšiu časť potenciálnych voličov mimo Smeru, a že jeho hlavný komunikačný nástroj (Facebook) nie je nijako závislý od Smeru. Okrem ľavicových a národných voličov Smeru môže Blaha osloviť ako samostatný politik aj tieto kategórie voličov:
- voliči KSS – typickí voliči Blahu, ktorí ale odmietajú voliť Smer.
- asi polovica voličov ĽSNS – ĽSNS má na jednej strane svoje neonacistické jadro, ktoré môže mať 2-3%, ale všetko ostatné sú väčšinou protestní a naštvaní voliči, ktorých Blaha svojim radikalizmom môže osloviť lepšie než Kotleba so svojou stále mäkšou a systémovejšou politikou s ľudáckymi prímesami.
- voliči VLASTi a SNS – Blaha zdôrazňuje národné motívy a svojou kritikou liberalizmu má presah aj do sociálne-konzervatívnejších vôd. Takisto SNS po voľbách sa naďalej výrazne prepadáva. Harabinová strana VLASŤ stíchla a títo voliči momentálne nemajú istú svoju politickú reprezentáciu.
- ostatní bývalí voliči Smeru – Smer mal dlhodobo podporu okolo 40 percent. Momentálne je na úrovní 18, možno 20. Väčšina prešla ku Kotlebovi, Harabinovi, alebo SNS, o ktorých som už písal.
- voliči Kollára – posledných rokoch mnoho prešlo aj ku Kollárovi, ktorý tiež zdôrazňuje príbuzné sociálne témy, alebo aj inde. Z niektorých sa možno stali nevoliči a pokým nevznikne nič podobné, ako Smer bez jeho káuz, ani sa pravdepodobne voličmi nestanú.
Výhoda Blahu v porovnaní s Pellegrinim a Ficom je to, že nie je “zašpinený” mocou, nikdy nebol na žiadnej exekutívnej funkcii a nedá sa očierňovať ako „zlodej“ a pod.
Na tejto vlne sa podarilo vyrásť aj Matovičovi. Takisto kritika oligarchov a boháčov je u Blahu autentická ľavicová výbava (Beblavého kritika Penty bola doslova smiešna) a opäť ide o tému, ktorá vytiahla hore Matoviča.
Takisto súčasná situácia, kde je Matovič premiér môže Blahovi nahrávať. Všetky veci, ktoré Matoviča dostali do funkcie, sa môžu obrátiť proti nemu. Ak by túto situáciu v opozícii vedel Blaha dobre využiť, mohlo by to byť pre voličov uveriteľnejšie, ako v Pellegriniho, alebo Ficovom prípade.
Takáto ľavicová “Blahová” strana má potenciál medzi 5-7%, možno aj viac, čo by kopírovalo vývoj v iných európskych štátoch, kde takáto ľavicová strana vznikla (Španielsko, Grécko, Nemecko, Francúzsko a pod.). A takisto by jej vznik pravdepodobne najmenej uškodil Smeru.
Samozrejme, jej vznik nie je v záujme Smeru (ani Pellegriniho ani Fica) a zrejme by k niečomu takémuto došlo iba v prípade horúcej vojny a rozpadu Smeru. Ide skôr o „jadrový gombík“, poslednú možnosť, nie primárnu alternatívu.
Každý z prúdov si uvedomuje, že najlepšie pre všetkých je ostať pokope a vyrovnať mocenské pozície tak, aby boli všetci ako tak uspokojení (posilniť Pellegriniho a Blahu a neoslabiť Fica). Sám som zvedavý čo prinesie najbližšia budúcnosť.
Vyzerá to, že veci sa dali do pohybu ešte skôr, ako som čakal. Každopádne, bude to zaujímavý vývoj.
Ing. David Diczházy
Takže Blahove statusy kritizujúce zločineckú politiku USA, ktorá vojnami pustoší krajiny, nie sú vhodné, zato na statusoch nenávistnej stránky ZOMRI sa dá zasmiať, hmmm.
SMER s modrými už voliť nebudem.
A zase to podsúvanie založenia novej ľavicovej strany Blahom. Nie, nie a ešte raz nie. Toto skončí fiaskom, podobne ako nedávno skončil Harabin a Drucker (čiže nanajvýš 3-4%). A ak by teda náhodou prešiel tých 5%, tak čo ako? Bude aj tak v koalícii s Pellegriniho Smerom, ktorý bude dominantnejší (pravdepodobne). A okrem toho, Blaha nie je líderská osobnosť vhodná na post predsedu strany. Na to treba viac ako len kvetnaté statusy na FB.
Si zoberte príklad z kresťanských aktivistov. Tí majú viac rozumu ako radikálni ľavičiari a radšej než by išli do volieb sami s vlastnou stranou, ktorá by pravdepodobne neuspela, tak sa dali pod krídla idelogicky pestrého Oľano – a sú teraz v parlamente, ba získali aj ministerský post (evanjelikálny fundamentalista Krajči). Blaha bol bystrejší než zvyšok v tom, že toto pochopil.
Áno, treba to v Smere vyriešiť tak, aby vlk zostal sýty a ovca celá. Lenže urobiť to tak, že posilniť Pellegriniho a Blahu a zároveň neoslabiť Fica nie je dosť dobre možné. Jeden z nich bude musieť ustúpiť. Takže ako som už písal: nech teda funkciu predsedu prenechá Fico Pellegrinimu výmenou za posilnené pozície Blahu a jeho ľudí, s tým, že on bude mať funkciu čestného predsedu (s nejakými rozhodovacími či hlasovacími právomocami). Ako som písal, Fico je v podstate najslabší článok, lebo práve on je ten najočiernenejší bod, pomyslený symbol oligarchickej skorumpovanosti na Slovensku, ktorú médiami vymytí Slováci odmietajú dnes natoľko, že boli schopní nakoniec zvoliť do funkcie premiéra výstredného psychopata (ako najautentickejší symbol vyhranenia sa voči Ficovi a jeho politike, resp. tomu ako je dnes vnímaná). A Pellegrini ťaží isté body a príťažlivosť práve aj preto, že sa vyhraňuje v tomto voči Ficovi a sľubuje transparentnejší, neskorumpovaný Smer. A toto dnes veľmi chcú aj voliči Smeru, nielen sociálny štát a nejaký spoločenský konzervativizmus.
S napětím jsem čekal na avizovaný druhý příspěvek ing. Diczházyho a musím říct, že svou zajímavostí předčil moje veškerá očekávání. Velmi podrobný a zajímavý rozbor situace a řada myšlenek vhodných do diskuse. Zastavím se u některých.
Ad. založení vlastní strany Ľ. Blahou. I když ĽB považuji za jednoho z největších politických zázraků současné – jinak velmi bídné – politické scény, je to nejen člověk politicky a odborně na úrovni, ale i lidsky strašně čistý a milý člověk, znám se s ním i osobně, kdykoliv přijedu na Slovensko, vždy projevím zájem o setkání s ním, tak přesto musím souhlasit s tím, co tu některý z kolegů přede mnou rozebírá, že toto fakt nedopadne dobře. Založit stranu je velmi těžký úkol a v tomto směru je třeba zohlednit hlavně finanční prostředky. Pokud máte sebelepší myšlenky a nemáte peníze, je to špatné. Připomínám, že s vlastní politickou stranou neuspěl svého času u nás v Čechách takový ostřílený harcovník jako Jiří Paroubek, který po odchodu z ČSSD založil svou vlastní stranu LEV 21, neúspěšnou absolutně.
Naštěstí toto není reálný scénář a zvýrazňovat nějaké rozdíly mezi Ficem a Blahou, je myslím dost nadpráce. Fico v případném souboji bude ĽB potřebovat a ĽB bez autority a stále ještě vlivu RF to bude mít těžké, viz výše. RF avizuje posun doleva, tj. blíže jasné levici ĽB. Teď v opozici má pro to mnohem lepší předpoklady, kdy nebude spoután mantinely vládnutí. Pokud RF vrátí SMER-SD ke kořenům, tj. bude se opírat o princip sociální a národní, tak to není v rozporu s Ľ. Blahou, protože ten sociální a zároveň vlastenecké principy ve svých statusech patřičně zdůrazňuje.
Kategorie voličů, které autor článku vymezuje, hlavně v segmentech radikální levice (KSS…) a národně orientovaných stran (SNS, Vlast), jsou vhodným rezervoárem nejen pro ĽB, ale i pro Roberta Fica. Pokud ten by se navíc rozešel s k liberalismu tíhnoucímu křídlu P. Pellegriniho, tím spíš by mohl ještě více akcentovat národně konzervativní hodnoty a tím ještě více proniknout do tohoto prostoru tím spíš, pokud se nepodaří případná revitalizace SNS, Vlasti apod. A rovnou zvážit i možnost přetáhnout některé zajímavější osobnosti z těchto stran (vykrýt tak tím případné personální ztráty po odchodu Pellegriniho křídla).
Ano souhlasím, že SMER-SD v podání RF a ĽB by se neměl bát proniknout i do vod ĽSNS. Autor článku správně poznamenává, že tam nejsou jenom extremisti, ale prostě naštvaní a protestní voliči a teď bude větší šance, protože čím dál víc si všímám, že ĽSNS stagnuje a to dost výrazně (těch 6,5 % v posledním průzkumu preferencí nemusí být daleko od reality).
No a konečně čím víc budou voliči vládních stran rozčarování (konkrétně OĽaNO a Sme rodina, kterou autor článku zmiňuje) z šílence Matoviče, tím více může být i tady slušný rezervoár hlasů.
Takže případné rozštěpení SMER-SD nemusí být úplnou katastrofou pro slovenskou levici, byly by tu pak dvě strany a každá z nich by lovila ve svých vodách. Ale těžko říct. Je naopak možné i pravděpodobné, že otřesy navíc v oslabeném SMER-SD budou natolik destruktivní, že to strana vůbec nepřežije. Pak by tedy přece jen bylo lepší, kdyby hlavní hráči (R. Fico a P. Pellegrini) měli dostatek rozumu a nadále fungovali ve spoečném tandemu.
Máte v mnohom pravdu, ale aj tak, ako niekto kto je voličom Smeru, pozná históriu strany a niektorí jeho príbuzní sú aj jeho členmi, hovorím, že tento text od Diczházyho mi prídu v niečom povrchný. Nemyslím si, že autor dobre rozumie voličom tejto strany a strane samotnej.
Robert Fico mal 12 rokov na vytvorenie “čisto ľavicovej strany” namiesto toho dlho paktoval s toxickými “podnikateľmi” ako Počiatek, Glváč, Kali, Flašíkovci, atď. O jeho ústupkoch Washingtonu pri nomináciach na MZV ani nehovorím, o tom nedávno pekne písal Chmelár. Pochybujem, že Pellegriniho Smer by už mohol byť liberálnejší než Ficov v rokoch 2012-2016 (to boli časy, kedy sa Blaha s Jankovskou a Beňovou chodili promenádovať na gej prajd), celkovo dnes už nie sú na to podmienky, aj ako prirodzení koaliční partneri prichádzajú pri Smere do úvahy strany národného a konzervatívneho charakteru. Preto by som to tak čierne s Pellegrinim ako predsedom nevidel. Podľa mňa vidno, že je ľahko ovplyvniteľný a ak sa správne podchytí…Jeho odchodom by strana veľmi utrpela, lebo hoci nemusí byť ideologicky ideálny, ukázal isté politické talenty, ktoré Smeru takpovediac zachránili krk. Preto si dnes tak dovoľuje, aj voči Ficovi, keďže pozná svoju cenu. Hovorím, bude to závisieť kto ďalší bude v strane a akú bude mať pozíciu. Preto navrhujem Blahu za podpredsedu, napríklad.
Fico sa síce v mnohom spamätal po tom strašnom kuciakovskom Majdane, ale obávam sa, že pre neho samotného je už neskoro – je veľmi neobľúbený na Slovensku. Ja som dlho podporoval Fica, aj pred Pellegrinim, a ešte prvý rok, po Kuciakovi, veril, že by možno ešte mohol vypáliť rybník. Avšak posledne vidím, že už ako politik i stratég nemá čo veľmi ponúknuť, že je vyhoretý a sprevádza ho jedna porážka za druhou – a popierať to je proste len fanúšikovstvo a nostalgia. Predovšetkým “strašiak” Fico môže Matovičovu vládu udržať celé 4 roky, Sulík zaťaťo bude zo seba robiť Matovičovu handru práve preto: https://www.orientacia.sk/domaca-politika/premierovi-matovicovi-chyba-co-i-len-stipka-kritickej-sebareflexie-vladna-koalicia-vdaka-ficovi-do-konca-funkcneho-obdobia-vydrzi. Aj v tomto kontexte by som vnímal posledné Pellegriniho vyjadrenia.
Áno, ťažko s istotou predpovedať, čo presne by rozpad znamenal, ale rozpady zväčša bývajú deštruktívne, minimálne pre jednu zo strán. A obávam sa, že, vzhľadom na súčasné podmienky by to bola skôr strana na čele ktorej by bol Fico.
Víte, pakty s toxickými podnikateli určitě nejsou něco, co by se mi na SMER-SD líbilo. Snažím se to ale opět vidět v širším kontextu. Pokud není cílem SMER-SD, a to se asi všichni shodneme, že není, změna podstaty stávajícího liberálně kapitalistického systému, tak se něčemu takovému ani zabránit nedá. Že SMER-SD jako silnou stranu využili různí kariéristi, prospěcháři, to je fakt, ale není to nic výjímečného.
Podobně je to i s MZV a ústupky Washingtonu. Tohle jsem už někde psal a říkám to pořád. Malá 5 mil. země prostě nemůže vzdorovat světové velmoci, která tuto zemi značně ovládla ekonomicky a duchovně. Větší vzdor by byl možný v případě rozvoje silného pro-východního azimutu zahraniční politiky, čemuž ale chybí odvaha i mnoha těm, kteří by si to třeba i z ideových aj. důvodů přáli. Slovensko není Srbsko, které má možnost rozvíjet intenzivní svébytné vztahy s Ruskem. Takže kritika E. Chmelára je v tomto směru ne úplně korektní, pokud nechci říci, že je možná trochu i zákeřná.
Nechci Pellegriniho podceňovat, jistě projevil mnohé kvality, které jsou pro SMER-SD v tuto chvíli přínosné. Bohužel bude ale symbolem právě toho, čemu se říká „moderní sociální demokracie“ – její v podstatě dekadentní podoba, která tak zadusila ČSSD i další sociálně demokratické strany v Evropě. Ne náhodou byl SMER-SD dlouho silnou stranou, přestože v Evropě sociální demokracie jinak oslabovala. Jako důvod vidím hlavně to, že si držel svůj národně konzervativní a lidový charakter, zatímco SD v Evropě vycházela vstříc středu, liberálním elitám, sluníčkářům.
Pellegriniho navíc v kontextu slovenských poměrů vynáší do popředí stejný apel jako pravicové opoziční a dnes vládní strany – politika „Lebo Fico“. S tím souvisí i podpora liberálně korporátních médií, která je zjevná a bude ještě více. Ano, Pellegriniho by mohl zdravě vyvážit Váš nápad, aby byl vedle něj místopředsedou Ľ. Blaha. Obávám se ale, že tohle je dost nereálné. Nesoulad (nejen programový, ale asi i osobní) mezi Pellegrinim a Blahou bude asi dost značný a souhlasím s tím, co někde říkal Roman Michelko – Fico bude Blahu vždy bránit, Pellegrini asi ne.
Nepřeceňoval bych faktor „strašák Fico“ jako tmel vládní koalice. Krize stávajícího kabinetu bude urychlována děsuplnými psychopatickými rysy jejích představitelů bez ohledu na to, jestli Fico bude nebo nebude – troufám si odhadnout.
Ano, Fico je už trochu vyhořelý, ta dlouhá léta v politice asi vyčerpají a poznamenají každého. Evidentně na tom není nejlépe zdravotně a jeho úprky směrem na Ústavní soud apod. nebyly zrovna důvěryhodné a přesvědčivé. Přesto bych ho ještě neodepisoval a myslím, že neřekl poslední slovo. A není to žádné fanouškovství, ani nostalgie, přestože k té se klidně přiznám, neboť jsem poznal Roberta Fica nejen jako politika, ale i člověka vyšlého z akademického prostředí. V době svých VŠ studií (které jsem částečně prožil na Slovensku) jsem k němu chodil na přednášky, později jsem ho potkával na různých akcích, odborných konferencích, seminářích apod. A vždy jsem se utvrdil v přesvědčení, že to je výjímečná osobnost, jakých dlouho nebylo a nebude.
A když už jste zmínil ten Kuciakův Majdan, věřím, že pravda snad jednou vyjde najevo. Už doteď se toho hodně poodhalilo a věřím, že se třeba jednou dozvíme více podrobností o tom, jak se v baru NextAppache připravoval státní převrat apod. Těším se na to..)) Pěkný den.
re:Pavel
Súhlasím!Čas hrá proti Pelegrinimu.Čím neskôr sa uskutoční snem strany SMER-SD,tým väčšia šanca pre Fica a ako vidno,uvedomuje si to aj Pellegrini.Je predsa známe,že pamäť voličov je krátka.Zdrojom Pellegriniho popularity je dnes jeho pôsobenie pri podchytení nákazy Covid-19,na ktoré sa ale pod tlakom nových výziev o ktorých som písal nižšie,môže zabudnúť.
Dôležité je,či sa Fico dokáže zmobilizovať a či náhodou nemá pravdu p.Baránek ktorý tvrdí,že už vyhorel.
Baránek má pravdu, že Fico je vyhoretý. Napokon má i zdravotné problémy (srdce, nezvládnuté pitie).
Pellegriniho zotrvanie v Smere za súčasných podmienok je pre neho ponižujúce (v tom má pravdu Hanus z posledného článku Postoja) a vôbec Ficovo správanie k nemu nie je dlhodobo v poriadku (vzhľadom na to akú má dnes pozíciu v rámci strany a čo strane priniesol). On nemá až tak čo stratiť, takže môže hrať vabank: buď predseda alebo odídem a založím si vlastnú stranu. A tá druhá možnosť je pre Fica o dosť horšia. Fico má možnosť teraz na dôstojný odchod, pri ktorom by si mohol dojednať nejaké pre neho podstatné pozície v strane. Ak Pellegrini odíde (a spolu s ním aj časť ľudí, a to niektorých dosť pre stranu podstatných, populárnych a technokraticky zručných ako Sáková), potom ho čaká potupný osud Mečiara. Ale verím, že sa dohodnú nakoniec tak, ako som načrtol. Fico je očividne inteligentnejší politik ako bol Mečiar.
V diskusii na prvý príspevok som uviedol, že v prípade zvolenia Pellegríniho za predsedu tejto strany je vysoká pravdepodobnosť rozkolu strany SMER-SD na dve strany. Pellegríni odkloní SMER-SD k liberalizmu a to pre veľkú časť voličov bude neprijateľné! Nečakal som však, že Pellegríni bude až tak nedočkavý, ako som dnes čítal, že by sa chcel stať predsedom už v najbližších týždňoch, alebo zo strany SMER-SD odísť. Pred rokom som predpokladal, že medzi Ficom a Pellegrínim je politická a mocenská súhra, ale vidieť, že moc zachutí.
Čo sa týka pána Blahu, aj keď si ho vážim, myslím si, že na založenie politickej strany vo voličskej základni SMER-SD má nízky potenciál. V posledných voľbách získal dosť preferenčných hlasov, ale podľa mňa a mojich vedomostí tieto preferencie boli väčšinou od voličov KSS, ktorá vo voľbách nekandidovala. Určite aj strana SMER-SD získala dosť hlasov od voličov strany KSS.
O tom, či sa vytvoria podmienky pre alternatívy uvedené v článku, rozhodujú spomínaní adepti Fico, Pelegrini, Blaha iba čiastočne. O tých alternatívach rozhodujú ľudia, ktorých nie je vidno a sú v pozadí. Pozrime si ako sa doteraz zakladali, rozpadali, členili strany na Slovensku. Aj posledné voľby ukázali, že rozhodujú peniaze a ľudia v pozadí. Keď je potrebné, tak sa “podpora” posunie o trochu ďalej. Predpovede sa v týchto prípadoch zakladajú skôr na krištáľovej guli. Zvyčajne “investori” investujú aj do perspektívnych opozičných alebo aj koaličných strán, aby mali zabezpečený vplyv. Keď sa ukáže, že náklady na získanie jedného hlasu sú vysoké (viď história SDKÚ-DS) tak zainvestujú do strany, kde to bude lacnejšie a navyše to vyvoláva dojem zmeny. Ak by Blaha založil vlastnú stranu, bude mať nejakú podporu v spolustranníkoch a aj medzi občanmi. Ale asi nenájde zatiaľ sponzorov, pokiaľ nepreukáže výsledky. Z Pelegríniho médiá neurobia v žiadnom prípade niečo podobné ako vyrobili Radičovú, Kisku, Čaputovú, Mistríka alebo pozliepancov PS-SPOLU. Chýbajú nám v stranách osobnosti – hoci celebrít, superhrdinov je neúrekom. Smer bude musieť dospieť k vnútornej strategickej dohode okolo konkrétneho programu – ktorému jeho kádre (Fico, Blaha, Pelegrini) ale aj členovia buď vyslovia podporu alebo nie. Ťažko počítať, že sa veľká podpora dostane konkrétnemu politikovi spomínanému v článku bez toho, aby mal konkrétny a odlišný program od tých druhých. Hľadať podporu inde, zakladať novú stranu, prestupovať do inej strany (ako to robili opozičníci) nepovedie k výsledkom.
Môj názor je,že nemožno oddeľovať Blahu od Fica.Blaha vo svojich statusoch vyjadroval aj názory Fica,ktorý si ich z pozície svojej funkcie predsedu vlády resp.predsedu strany, prezentovať tak otvorene ako to robil Blaha, prosto nemohol dovoliť.Nemyslím si,že podpora sponzorov bude v súboji Fico vs.Pellegrini tým najdôležitejším faktorom.Napokon,tých potenciálnych sponzorov na Slovensku zase až tak veľa nie je.Tí,ktorí podporovali stranu SMER-SD sú už dostatočne verejnosti známi a médiami dostatočne kompromitovaní.Je nepravdepodobné,že by Fico zopakoval rovnaké chyby.Obávať sa musí hlavne mainstreamových médií ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou budú podporovať Pellegriniho.
Okrem toho,najväčšie výzvy pre slovenských politikov prinesie „pokoronavírusové“obdobie.Nikto nevie,ako a do čoho sa vyvinie hospodárska kríza,ktorá už nastúpila.Čakajú nás v tomto roku udalosti,ktorých následky tiež ešte nevie nikto odhadnúť.napr.výsledok prezidentskývh volieb v USA,konflikt na Ukrajine,možná vojna Turecko vs.Grécko,tvrdohlavé presadzovanie Nového zeleného údelu a pochybných európskych hodnôt Európskou úniou,vývoj migrácie…Toto všetko zohrá úlohu pri výbere nového predsedu strany Smer-sd.Kto dokáže rétoricky lepšie zvládnuť načrtnuté výzvy,ten bude určovať ďalšie smerovanie strany.Bude to boj medzi „OldLeft a NewLeft“a ja by som si prial,aby v ňom zvíťazil R.Fico ako predstaviteľ OldLeft(dúfam).Aby to bol on,spolu s Blahom kto bude určovať ideovú náplň strany po sneme.Len by som privítal,keby z názvu SMER-SD odpáral to „SD“a nepoužíval otrepané klišé typu „moderná ľavica“.
Jedna z možností je…. Pelegrini zistí, že je lepšie “zobchodovať” svoju popularitu tak ako to urobil Weis, Schmognerová…. a neriskovať hlavu v straníckych radoch. Aj pravicoví politici to pochopili a prijali fleky v EÚ alebo medzinárodných organizáciách.
Och bože. Máte problémy. Niekto sa bije o korytá a vás to trápi. O vaše korytká sa určite biť nebudú.
re:laco!
A o čom teda chcete diskutovať?Lebo toto je diskusné fórum!
Nechce sa mi mlátiť prázdnu slamu.
A to vás niekto núti?
Mňa nie. A Vás?
No ,mňa už vôbec nie!Diskutujem k článku!Ak sa vám to zdá byť mlátením prázdnej slamy,tak to jednoducho nečítajte a láskavo sa zdržte nepatričných poznámok!
Nech sa v Smere už stane hocičo, na ľavej strane spektra, práve vplyvom koronakrízy, už vzniká bezprízorný priestor a aj má tendenciu sa rozširovať, lebo malé strany, ktoré sa nedostali do parlamentu, úplne ochabli a ani Kotleba tieto hlasy nezbiera. Podľa jeho posledných krokov a vyjadrení zrejme len pred voľbami sekal demokrata, ale už ho to nebaví.
Ten ľavý priestor je trochu bezpredmetné počítať na percentá, hoci voľby môžu prísť aj veľmi skoro, no prvou úlohou toho ľavicového subjektu, ktorý sa ich ujme, a je jedno, či to bude Blahove krídlo, alebo niekto celkom nový, jeho prvou úlohou bude ten ľavý priestor zorganizovať, skultivovať a stmeliť.
Výzvu pre náš DavDva vidím v tom, aby sme tomu procesu ideovo pomohli. Ak sa toho ujme Blaha, pomáhajme Blahovi, ak sa nájde nový líder, pomáhajme jemu.
Presne tak. Ináč peniaze ste už poslali? Pre DAVistov. Ja zatiaľ 2 %. Ak sa to vyfarbí a vyvrbí tým správnym smerom nemám problém pomôcť aj viac.
Posielam pravidelne. Aj tie 2 %, ale u mňa je to hanebne nízka čiastka.
Pýtal som sa všetkých. Nie Teba Marián. Babka k babce budú kapce. Možno aj topánky. Možno aj slovenské. A nielen topánky.