V prešovskom Ruskom centre si pripomenuli 120. výročie narodenia Vladimira Nabokova

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove sa uskutočnila prezentácia o Vladimirovi Nabokovovi, autorovi svetoznámeho románu Lolita.

24. apríla sa v Ruskom centre Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnila prezentácia Osud ruského spisovateľa a emigranta V. V. Nabokova a jeho literárna tvorba. Prezentácia sa uskutočnila si príležitosti 120. výročia narodenia Vladimira Nabokova. Prezentáciu si prišli vypočuť predovšetkým študenti Inštitútu rusistiky, no taktiež aj iní hostia.

Hostia sa z prezentácie dozvedeli, že Vladimir Nabokov prežil skoro celý svoj život v emigrácii, žil najprv v Anglicku, Nemecku, Francúzsku, Amerike a posledné roky svojho života prežil vo Švajčiarsku. Taktiež zaznelo, že Nabokov bol vášnivý hráč šachu, tenisu a zbieral vzácne motýle. Hovorilo sa predovšetkým o jeho najvýznamnejšom diele Lolita, no taktiež boli spomenuté aj iné významné diela napísané po rusky a po anglicky. V závere podujatia nasledovala ukážka z filmu Lolita, z roku 1997.

Nižšie uvádzame základné informácie o Vladimirovi Nabokovovi.

Vladimir Vladimirovič Nabokov (1899 – 1977) bol ruský a americký spisovateľ, básnik, prekladateľ, literárny vedec a entomológ (prírodovedec, zaoberajúci sa hmyzom). Entomológia je vedný odbor zoológie, ktorý sa zaoberá skúmaním rôznych druhov hmyzu. Vladimir Nabokov bol vášnivý zberateľ vzácnych motýľov.

Vladimr Nabokov o sebe napísal: ,,Som americký spisovateľ, ktorý sa narodil v Rusku, vzdelanie som získal v Anglicku, kde som sa venoval štúdiu francúzskej literatúry, predtým, ako som sa na 15 rokov presťahoval do Nemecka. … Moja hlava rozpráva po anglicky, moje srdce po rusky a moje ucho po francúzsky.“

Takmer celý svoj život prežil v emigrácii, žil v Anglicku, Nemecku, Francúzsku, Amerike a v posledných rokoch svojho života vo Švajčiarsku.

Narodil sa 22. apríla 1899 v Petrohrade, v aristokratickej rodine. Jeho otec bol významný právnik a politik. V rodine sa rozprávalo troma cudzími jazykmi: po rusky, po anglicky a po francúzsky, Vladimir sa dokonca naučil čítať po anglicky skôr, ako po rusky.

Študoval v  Teniševskom učilišti, v tom čase bolo v Petrohrade jedno z elitných. Už vtedy sa zaujímal o literatúru a entomológiu. V roku 1916 vydal svoj vlastný zborník básní. Po boľševickej revolúcii, v roku 1919, bola rodina nútená emigrovať do Anglicka. V Anglicku študoval na Trinity College v Cambridge, kde sa venoval predovšetkým francúzskej a ruskej literatúre.

Po smrti svojho otca, v roku 1922, emigroval do Nemecka, kde písal poviedky a básne pre ruské noviny. V roku 1925 sa oženil s Verou Slonimovou, ruskou emigrantkou. V Berlíne žil aj s manželkou 15 rokov. Krátko po svadbe, v roku 1926, vydal prvý román Машенька (Mašenka).

V Nemecku vydal niekoľko románov napísaných v ruštine, najznámejšie sú: Король, дама, валет, (1928, Kráľ, dáma, dolník), Защита Лужина, (1930, Lužinova obrana) a iné. Vladimir Nabokov bol vášnivý hráč šachu, čo sa odrazilo aj vo vyššie uvedených dielach.

Diela boli vydané pod pseudonymom Vladimir Sirin. Keďže jeho manželka Vera bola židovka, z Nemecka museli v roku 1937 emigrovať. Na určité obdobie sa usadili vo Francúzsku. V roku 1940 odišli do USA, kde žili nasledujúcich 20 rokov.  V Amerike sa venoval svojej vášni, štúdiu motýľov, dokonca objavil nové druhy motýľov. Neskôr pôsobil ako vysokoškolský učiteľ na Harvarde a Cornellovej univerzite. Začal písať v angličtine. Jeho prvým románom v angličtine bol román The Real Life of Sebastian Knight, (1941).

V roku 1955 napísal svoje najznámejšie dielo Lolita, rus. Лолита, nad ktorým pracoval päť rokov. Dielo mu prinieslo svetovú slávu, aj napriek tomu, že u niektorých vyvolalo pobúrenie. Lolita sa stala jedným z najznámejších a zároveň aj najkontroverznejších románov 20. storočia. Román bol vydaný v roku 1955 najprv vo Francúzsku, o tri roky neskôr v Amerike a v ZSSR vyšiel až v roku 1989.

Niektorí kritici považovali román za pornografiu a chceli ho zakázať, pretože hlavnou témou sa stala vášnivá láska 38-ročného spisovateľa Humberta Humberta k neplnoletému 12-ročnému dievčaťu Dolores (prezývaná ako Lolita, Lo). Román Lolita má erotický nádych, no aj napriek tomu priniesol Nabokovovi veľký úspech. Lolita bola dvakrát sfilmovaná, v roku 1962 a v 1997. Vďaka úspechu Lolity mohol Nabokov prestať učiť a venovať sa naplno písaniu.

Nabokov bol známy aj ako prekladateľ ruskej klasiky. Preložil do angličtiny nasledujúce diela: v roku 1958 dielo Hrdina našich čias od M. J. Lermontova, v roku 1960 hrdinský epos Slovo o pluku Igorovom a v roku 1964 Eugena Onegina od A. S. Puškina.

V roku 1961 sa presťahoval do Švajčiarska, do Montreux, kde napísal nasledujúce romány: Pale Fire (1962), Ada or Ardor (1969), Transparent Things (1972) a Look at the Harlequins! (1974).

2 júla 1977 vo Švajčiarsku zomrel od vírusovej infekcie. Bol pochovaný neďaleko mesta Montreux.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom