AFP: Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit naznačil „istý pokrok“ v rokovaniach

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 14. decembra (TASR) – Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier naznačil v pondelok „istý pokrok“ v rokovaniach o pobrexitovej obchodnej dohode medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, v kľúčových bodoch však stále pretrvávajú rozdiely. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov z EÚ.

Podľa nich ak vyjednávači v najbližších dňoch odstránia zostávajúce prekážky, cesta k dohode by mohla byť viditeľná.

„V posledných dňoch sme v rokovaniach zaznamenali istý pokrok, ale stále je potrebné prekonať – v niektorých prípadoch výrazné – medzery,“ povedal jeden z diplomatov. Medzery sa podľa neho týkajú rybolovu, konečného usporiadania vzájomných vzťahov a spravodlivej hospodárskej súťaže.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu po telefonáte s britským premiérom Borisom Johnsonom oznámila, že Británia a Európska únia budú pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode.

Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení sa takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu. Ak nebude uzatvorená dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *