AFP: Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit naznačil „istý pokrok“ v rokovaniach

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 14. decembra (TASR) – Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier naznačil v pondelok „istý pokrok“ v rokovaniach o pobrexitovej obchodnej dohode medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, v kľúčových bodoch však stále pretrvávajú rozdiely. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov z EÚ.

Podľa nich ak vyjednávači v najbližších dňoch odstránia zostávajúce prekážky, cesta k dohode by mohla byť viditeľná.

„V posledných dňoch sme v rokovaniach zaznamenali istý pokrok, ale stále je potrebné prekonať – v niektorých prípadoch výrazné – medzery,“ povedal jeden z diplomatov. Medzery sa podľa neho týkajú rybolovu, konečného usporiadania vzájomných vzťahov a spravodlivej hospodárskej súťaže.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu po telefonáte s britským premiérom Borisom Johnsonom oznámila, že Británia a Európska únia budú pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode.

Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení sa takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu. Ak nebude uzatvorená dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *