AstraZeneca už dostala preventívne STOP aj vo Švédsku, Španielsku, Slovinsku, Lotyšsku (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Štokholm 16. marca (TASR) – Do skupiny európskych krajín, ktoré pozastavili očkovanie vakcínou od britsko-švédskej firmy AstraZeneca, sa v utorok pridalo už aj Švédsko. Tamojší úrad verejného zdravotníctva zdôraznil, že ide len o preventívne opatrenie, informovala agentúra Reuters.

Švédsky úrad verejného zdravotníctva oznámil, že sa rozhodol „pozastaviť používanie vakcíny od AstraZeneca dovtedy, kým Európska agentúra pre lieky (EMA) neprešetrí podozrenia týkajúce sa domnelých vedľajších účinkov“.

Severská krajina k takémuto kroku pristúpila v dôsledku potenciálnych závažných vedľajších účinkov, vrátane tvorby krvných zrazenín, ktoré medzičasom hlásilo po očkovaní viacero krajín. Hlavný švédsky epidemiológ Anders Tegnell podčiarkol, že ide o „preventívne opatrenie“. Podľa jeho slov je dôležité, pozastaviť očkovanie až do analýzy EMA, ktorá zistí, či hlásené incidenty s vakcináciou nejako súvisia.

Tegnell podľa agentúry DPA dodal, že tieto podozrenia preveruje už aj švédska lieková agentúra.

Susedné krajiny – Dánsko a Nórsko – hlásili po očkovaní vakcínou od AstraZeneca ojedinelé prípady výskytu krvných zrazenín či zníženého počtu krvných doštičiek. Aj samotné Švédsko dosiaľ informovalo o desiatich prípadoch výskytu krvných zrazenín a jednom prípade nízkej hladiny krvných doštičiek, uvádza Reuters.

Pozastavenie očkovania touto vakcínou oznámili už v pondelok Francúzsko, Taliansko a Nemecko. Následne sa k ním pridali aj Španielsko, Slovinsko a Lotyšsko, pričom ešte minulý týždeň takéto rozhodnutie oznámili taktiež Holandsko, Dánsko, Nórsko, Island, Bulharsko a Írsko.

EMA v pondelok informovala, že pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou krvných zrazenín u ľudí zaočkovaných AstraZenecou. S predstaviteľmi EMA sa zároveň v utorok stretnú experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby prediskutovali ďalší vývoj situácie okolo tejto vakcíny, a EMA vo štvrtok tiež uskutoční „mimoriadne zasadnutie“ práve ohľadom vakcíny AstraZeneca.

Do skupiny európskych krajín, ktoré pozastavili očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca, sa v pondelok pridalo aj Španielsko. Dôvodom sú správy o vzniku nebezpečných krvných zrazenín po podaní tejto očkovacej látky, informovala tamojšia ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

Slovinská vláda v pondelok oznámila, že sa pridáva k ďalším európskym krajinám, ktoré preventívne pozastavili očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Slovinský minister zdravotníctva Janez Poklukar uviedol, že vláda prijala rozhodnutie s cieľom „zaistiť najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti“. Dodal, že pozastavenie používania vakcíny od AstraZenecy „nie je podložené žiadnymi vedeckými poznatkami“, ale ide o preventívne opatrenie do vydania stanoviska Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Lotyšské zdravotnícke úrady v pondelok oznámili, že dočasne zastavujú používanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca a nasledujú tak ďalšie krajiny, ktoré touto vakcínou prestali očkovať pre obavy zo spôsobenia krvných zrazením. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Lotyšské „zdravotnícke úrady požiadali lekárov, aby nepoužili už otvorené ampulky vakcíny od AstraZenecy a aby neovárali nové,“ napísali úrady pobaltského štátu v spoločnom vyhlásení.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *