Bielorusko: Lukašenko navrhol odovzdať časť právomocí ľudovému zhromaždeniu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Minsk 8. decembra (TASR) – Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhol, že odovzdá časť svojich prezidentských právomocí Celobieloruskému ľudovému zhromaždeniu, čo je inštitúcia zahŕňajúca zástupcov vlády a rôznych sektorov ekonomiky a spoločnosti krajiny. Informovala o tom v utorok agentúra Belta.

Lukašenko nedávno inicioval zmenu ústavy, na základe ktorej chce delegovať časť svojich prezidentských právomocí na nižšie vládne úrovne.

„Ak prezidentovi časť právomocí vezmeme, musíme ich niekomu dať. Tieto právomoci sa nehodia ani vláde, ani parlamentu. Komu ich teda dať? Musíme hľadať taký orgán. Máme však Celobieloruské ľudové zhromaždenie. Časť právomocí teda budeme musieť odovzdať,“ uviedol Lukašenko.

Povedal tiež, že delegáti tohto zhromaždenia budú svoju funkciu zastávať ako službu verejnosti a budú sa im zodpovedať predsedovia parlamentných komôr, ministri a gubernátori. Podľa bieloruského lídra tento systém nenahradí existujúci volený zákonodarný orgán a neduplikuje ho.

Lukašenko predtým navrhol, aby sa Celobieloruské ľudové zhromaždenie stalo ústavným orgánom, ktorého členovia by boli volení na päťročné funkčné obdobie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *