Bielorusko v snahe potlačiť šírenie koronavírusu uzavrie pozemné hranice

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Minsk 10. decembra (TASR) – Bieloruská vláda v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu uzavrie pred Vianocami pozemné hranice pre svojich občanov a cudzincov s trvalým pobytom. Tí tak až na výnimky nebudú môcť od 21. decembra opustiť krajinu, informovali vo štvrtok agentúry Reuters a TASS.

Vo vládnom nariadení zverejnenom v stredu o polnoci miestneho času sa uvádza, že nové opatrenia okrem iného zakazujú Bielorusom opustiť krajinu pokiaľ ich cesta nesúvisí s prácou alebo štúdiom. Kedy sa pozemné hranice znovu otvoria, nie je známe.

Nové obmedzenia sa netýkajú vodičov nákladných vozidiel zo zahraničia a diplomatov, pre ktorých platia výnimky. Zahraničným návštevníkom bude naďalej povolený vstup do krajiny, budú však musieť byť desať dní karanténe.

„Prichádza nová železná opona,“ uviedol komunikačný kanál Nexta Live na sociálnej sieti Telegram, cez ktorý sa mobilizujú účastníci opozičných protestov.

Podľa neúspešnej opozičnej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej použil bieloruský prezident Alexandr Lukašenko koronakrízu na zatvorenie hraníc ako zásterku. „Covid ho doteraz nezaujímal. Utláčaní Bielorusi teraz nemôžu utiecť a požiadať o azyl v zahraničí,“ napísala Cichanovská na Twitteri. Nezávislý spravodajský portál tut.by pripomenul, že Lukašenko ešte v marci odmietol uzavretie hraníc z dôvodu pandémie.

Podľa agentúry Reuters Bielorusko čelí v súčasnosti odlivu mozgov a pobaltské krajiny či Ukrajina lákajú bieloruských občanov a spoločnosti prostredníctvom zrýchlených imigračných postupov a daňových úľav, aby sa presťahovali. Minister vnútra Roman Holovčenko nedávno uviedol, že Bielorusko sa bude usilovať o zastavenie tohto trendu s tým, že úrady chcú zabrániť najmä odchodu mladých ľudí.

Bieloruské ministerstvo zdravotníctva v stredu v súvislosti s koronavírusovou pandémiou evidovalo celkovo 152.453 infikovaných a 1230 súvisiacich úmrtí.

Lukašenko počas prvej vlny pandémie nebezpečenstvo ochorenia COVID-19 bagatelizoval a tvrdil, že naň nikto nezomrie.

Výsledky volieb, ktoré potvrdili sporné znovuzvolenie dlhoročného prezidenta Lukašenka v prezidentských voľbách 9. augusta, bieloruská opozícia považuje za sfalšované a za ich skutočnú víťazku označila Cichanovskú. Tá po voľbách opustila Bielorusko a uchýlila sa do Litvy. V Bielorusku po voľbách vypukli masové protesty proti Lukašenkovi. Bezpečnostné zložky ich potláčajú aj pomocou násilia, za čo bolo Bielorusko ostro kritizované nielen opozíciou, ale aj zo zahraničia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *