Britána a EÚ dementovali správy o značnom pokroku v pobrexitových rokovaniach

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 7. decembra (TASR) – Británia aj Európska únia dementovali tvrdenia, že v rámci pobrexitových rokovaní o uzavretí obchodnej dohody nastal „značný pokrok“ v otázke o právach európskych lodí loviť vo vodách Spojeného kráľovstva. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.

Správy o údajnom pokroku, ktoré priniesli britská spravodajská stanica Sky News aj britský denník The Guardian, podľa nemenovaných diplomatov Európskej únie vyvrátil samotný hlavný vyjednávač Bruselu pre brexit Michel Barnier. Ďalší zdroj – z britskej vlády – pre Sky News uviedol, že „prelom v otázke rybolovu“ nenastal. „Nič nové sa dnes nedosiahlo,“ povedal.

Názorové nezhody teda pretrvávajú v kľúčových oblastiach, ako sú spomínaný rybolov, britský návrh zákona o vnútornom trhu a pravidlá hospodárskej súťaže.

Rokovania o obchodnej dohode, ktoré Barnier a jeho britský partner David Frost v piatok prerušili z dôvodu nedostatočného pokroku, budú pokračovať v pondelok v Bruseli. Takisto sa majú telefonicky opäť spojiť aj šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson.

Zároveň v pondelok zasadol spoločný výbor EÚ a Británie pre implementáciu dohody o brexite, na ktorom podpredseda EK Maroš Šefčovič privítal šéfa úradu britskej vlády Michaela Gova. Výsledok ich rokovaní sa očakáva v priebehu popoludnia.

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a Únia sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.

Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach však rokovania napredujú pomaly. Ak sa Londýnu s Bruselom nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *