Burza: Svetové akcie pokračujú v raste a stanovujú nové rekordy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Londýn 16. decembra (TASR) – Svetové akcie pokračujú v stredu v raste a dostali sa na rekordné maximá. Podporuje ich začiatok očkovania proti ochoreniu COVID-19 a optimizmus lídrov amerického Kongresu týkajúci sa dohody o nových stimuloch. Zlepšenie nálady na trhoch, naopak, spôsobilo pokles dolára považovaného za bezpečný prístav v čase neistoty, ktorý sa pohybuje na 2,5-ročných minimách.

V Európe investorov povzbudila možnosť, že Británia a Európska únia (EÚ) dosiahnu obchodnú dohodu, ale aj lepší než očakávaný vývoj aktivity v súkromnom sektore eurozóny a rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré umožní finančným inštitútom opäť vyplácať dividendy, ak majú dostatok kapitálu.

Trhy v stredu čakajú na večerné rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) o nastavení menovej politiky. Fed by mohol signalizovať rozšírenie stimulačných programov. Investori tiež budú sledovať, ako Fed hodnotí situáciu v ekonomike, či počíta s recesiou s dvojitým dnom alebo s rýchlym oživením podporeným príchodom vakcíny proti novému koronavírusu.

Podľa analytika spoločnosti CMC Markets Michaela Hewsona dôvodom aktuálneho rastu na trhoch sú tri hlavné faktory – nádeje na stimuly v USA, nádeje na dohodu medzi EÚ a Britániou a lepšie než očakávané indexy nákupných manažérov (PMI). Tieto tri faktory podľa neho podporujú optimizmus, aj keď priznal, že na európskych trhoch je ešte stále cítiť negatívny vplyv sprísnenia protipandemických opatrení.

Globálny akciový benchmark, index MSCI World sa v stredu dostal až na 636,64 bodu. Index si od začiatku novembra polepšil o 15 %, keď ho podporili rozsiahle monetárne a fiškálne stimuly.

V Európe sa kľúčový nemecký index Dax nachádzal o 14.04 h SEČ s plusom 1,46 % na 13.558,05 bodu. Hlavný francúzsky index CAC 40 vzrástol o 0,34 %, taliansky FTSE MIB o 0,68 %, španielsky IBEX 35 o 0,13 % a britský FTSE 100 o 0,78 %. Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 sa zvýšil o 0,63 % na 3543,73 bodu a paneurópsky index STOXX Europe 600 o 0,87 % na 396,25 bodu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *