Bývalá ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády SR pre legislatívu prof. JUDr. Katarína Tóthová poslala ministerke Kolíkovej otvorený list

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážená pani ministerka,

úvodom môjho otvoreného listu by som Vám chcela poželať v roku 2021 veľa zdravia a správnych rozhodnutí. Tento otvorený list som sa rozhodla Vám napísať už po vzhliadnutí tlačovky, v ktorej ste dosť hmlisto a nejasne informovali o zranení generála Milana Lučanského pri cvičení s činkami.

Keďže po vzniku SR som vykonávala funkciu ministerky spravodlivosti, bolo mi z Vášho vystúpenia zrejmé, že ste nevykonali osobnú kontrolu situácie vo väznici, čo mohlo byť neuvedomenie si špecifického postavenia ministra spravodlivosti k väzenstvu. Ten totiž nie je iba monokratickým vykonávateľom štátnej správy k jednotlivým úsekom odvetvia, ale jeho pozícia má aj ďalšiu dimenziu a to tú, že je vrchným (hlavným) veliteľom Zboru väzenskej a justičnej stráže a že v zmysle § 3 zák. č. 4/2001 Z.z. uvedený zbor je podriadený priamo ministrovi spravodlivosti a ten ho riadi rozkazom. Takúto pozíciu nemá ani minister vnútra a ani minister obrany, kde pozíciu hlavného (vrchného) veliteľa má v zmysle čl. 102 ods.1 písm. k Ústavy SR prezident republiky.

Je zrejmé, že tak významné kompetencie nesú aj široký okruh práv, ale aj povinností ministra spravodlivosti k väzenstvu. Neprislúcha mi právo posudzovať túto otázku z hľadiska Vášho konania, iba chcem uviesť, že otázka väzenstva má širokú úpravu aj v zmluvách a aktoch Rady Európy, ako aj Európskej únie (napr. Európsky dohovor o zabránení mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania z roku 1987, ku ktorému SR pristúpila v roku 1994), z ktorých vyplýva nielen povinnosť ľudského zaobchádzania, ale aj povinnosť chrániť väzňa pred jeho samovražednými úmyslami. Na základe týchto dokumentov bol zrejme aj ustanovený psychológ pre gen. Milana Lučanského odôvodnene. V čase môjho výkonu funkcie ministerky spravodlivosti, pri mojich osobných vopred neohlásených kontrolách niektorých väzníc, ako aj osobných rozhovorov s väzňami a odsúdenými v ich cele, som zistila, aké vážne dopady môže mať pobyt vo väznici na psychickú stránku človeka.

Vážená pani ministerka, chcela by som sa dotknúť ešte aj Vášho vyjadrenia, že v prípade, ak Vám bude preukázané nejaké pochybenie v súvislosti s väzbou gen. Milana Lučanského, tak zvážite podanie demisie. Ako absolventka právnickej fakulty dozaista viete, že ak by došlo k preukázaniu pochybenia, nastúpila by právna zodpovednosť za nezákonný alebo nesprávny výkon verejnej správy, poprípade aj trestná zodpovednosť. Chcem Vám pripomenúť, že v demokratickom právnom štáte popri týchto zodpovednostiach sa uplatňuje aj objektívna zodpovednosť,tj. zodpovednosť za výsledok a to bez akéhokoľvek zavinenia. Táto zodpovednosť ako samozrejmá súčasť riadenia sa dnes uplatňuje v moderných modeloch demokratického právneho štátu dnes už ako samozrejmosť. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice objektívnu zodpovednosť prevzal vtedajší minister kultúry Marek Maďarič, čím dal signál nielen do vnútra SR, ale aj do zahraničia, že SR chce byť demokratickým právnym štátom nielen zakotveným v čl. 1 ods.1 Ústavy SR, ale aj v realite.

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, Vážená pani ministerka, Vás vyzývam – rešpektujte túto kultúru moderného právneho štátu a podajte demisiu.

S úctou

prof. JUDr. Katarína Tóthová, DrSc.

bývalá ministerka spravodlivosti SR

nositeľka štátneho vyznamenania

I. triedy Za zásluhy o vznik Slovenskej republiky

                                                  

                                                                                             

                                                                                              

                                                                                            

                                                                          

                                  

                                                                

                                                                          

                                                                                       

                                                                                      

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Bývalá ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vlády SR pre legislatívu prof. JUDr. Katarína Tóthová poslala ministerke Kolíkovej otvorený list

 • 7. januára 2021 at 15:47
  Permalink

  ministerka Kolíková by určite odpovedala “ rozumiem Vašej otázke“ ,ale aj tak si urobím po svojom. Teraz je sa jej postupne stráca tá jej suverenita, taký technokratizmus v jej vyjadreniach. Páni Tpothová má však jasne pravdu, preto si myslím, že by mala jednoznačne odstúpiť s tým, že ešte existuje aj nepriama trestná zodpovednosť a tej sa nevyhne.

  Reply
 • 7. januára 2021 at 21:05
  Permalink

  Ďakujem p.prof.Thótová za váš otvorený list p.Kolíkovej ,ale na to aby podala demisiu by musela mať iné morálne kvality a zmysel pre spravodlivosť.Nevie prejaviť ani štipku empatie ani keby nebola ženou.Čistá hrôza a tie verejné klamstvá úplne ako j ej bývalý stranícky šéf.Pani profesorka ,vždy som si vás vážila,ale táto akože ministerka vám nesiaha ani po päty.Prajem všetko dobré.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *