Čaputová chce vidieť zmluvu o nákupe vakcíny Sputnik V, stojí za ŠUKL a SAV

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 12. apríla (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o sprístupnenie zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V. Bude sa tiež zaujímať o dôvody utajenia zmluvy. Prezidentka to uviedla v pondelok po návšteve Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Od vlády tiež žiada vysvetlenie celej záležitosti okolo vakcíny. V utorok (13.4.) by sa mala preto stretnúť s ministrom zdravotníctva Lengvarským a bude pokračovať aj v rokovaniach s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

„Stále nie je zrejmé, čo vlastne bude predmetom posudzovania v Maďarsku a aké výsledky vlastne očakávame,“ dodala prezidentka. Podľa nej obe vedecké inštitúcie jej vysvetlili, že ak maďarská strana bude robiť laboratórne skúšky, budú to presne tie isté, aké sa robili aj na Slovensku.

Prezidentka v pondelok obom vedeckým inštitúciám vyjadrila svoju podporu a dôveru. Vyjadrenia ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) voči vedcom v súvislosti s neregistrovanou vakcínou Sputnik V označila za neprimerané a nesprávne.

Prezidentka Zuzana Čaputová stojí za slovenskými vedeckými inštitúciami. Vyjadrenia ministra financií a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) voči vedcom v súvislosti s neregistrovanou vakcínou Sputnik V označila za neprimerané a nesprávne.

Hlava štátu v pondelok navštívila Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aj Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (SAV), obom vyjadrila plnú podporu. „Súčasťou silnej demokracie sú aj silné a nezávislé odborné inštitúcie a akékoľvek slová pochybnosti, ktoré nie sú založené na vecnom základe, oslabujú dôveru verejnosti v tieto inštitúcie,“ zdôraznila.

Pripomenula, že nesúhlasí s tým, aby téma vakcíny Sputnik V rozdeľovala krajinu. Každá vakcína, ktorá je bezpečná a efektívna, by mala byť využitá. „Doterajšie výsledky, ktoré boli v laboratóriách na Slovensku urobené, svedčia všetky v prospech Sputniku ako vakcíny. Dôverujme slovenským inštitúciám,“ poukázala Čaputová.

ŠÚKL návštevu podľa svojej hovorkyne Magdalény Jurkemíkovej oceňuje. Príchod prezidentky dal podľa hovorkyne ŠÚKL nádej, že štát oceňuje jeho prácu a rozhodnutia smerujúce k tomu, aby lieky uvádzané na trh spĺňali prísne kritériá. „Pani prezidentku sme ubezpečili, že štátny ústav koná výlučne na základe odborných dôkazov a naším jediným cieľom je ochrana zdravia obyvateľov Slovenska,“ dodala Jurkemíková.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Čaputová chce vidieť zmluvu o nákupe vakcíny Sputnik V, stojí za ŠUKL a SAV

 • 12. apríla 2021 at 16:48
  Permalink

  A budes si pytat karasavica aj vsetky zmluvy zapasnych vakcin k nahliadnutiu? Zaujmom ktorym sluzis????narod by ich tiez rad videl..bolo by dobre keby narod videl vsetky zmluvy…..nie len ruskych na ktorych trvas.

  Reply
 • 12. apríla 2021 at 19:19
  Permalink

  Ešte by ste mali pani „smetisková excelencia“ zverejniť, aké pokyny ste dostala od „vrchnej zemskej“.

  Reply
 • 13. apríla 2021 at 8:08
  Permalink

  Boh vie aké má noty táto „nevolená pani“.

  Reply
 • 13. apríla 2021 at 15:39
  Permalink

  A k čomu jej to asi tak bude , hádam len nemá čo čítať pred spaním ? Ak nemá tak by si konečne mohla prečítať Ústavu Slovenskej republiky aby sa dostala do obrazu .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *