Peking 18. januára (TASR) – Čína v pondelok posmešne reagovala na zavedenie sankcií zo strany USA po zatknutí 55 prodemokratických aktivistov v Hongkongu podľa nového zákona o bezpečnosti. Odchádzajúceho amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea podľa starého čínskeho príslovia prirovnala k modlivke, ktorá sa márne snaží zastaviť točiace sa koleso dejín.
Pompeo je jedným z najvýraznejších členov administratívy dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa a počas svojich posledných dní v úrade pred stredajšou inauguráciou nového prezidenta Joea Bidena stihol predstaviť viaceré opatrenia voči Pekingu. Sú medzi nimi aj sankcie voči šiestim hongkonským predstaviteľom vrátane zástupcu Hongkongu v najvyššom čínskom zákonodarnom zbore.
„Vývoj v Hongkongu od chaosu k stabilite je nezastaviteľný,“ uviedol v pondelok pekinský Úrad pre záležitosti Hongkongu a Macaa v reakcii na zavedenie amerických sankcií.
„Ľudia ako Pompeo sú smiešni ako modlivky, ktoré sa márne snažia zastaviť točiace sa koleso dejín,“ vyhlásil úrad. Ide o parafrázu čínskeho príslovia o modlivke, ktorá chce nohami zastaviť voz ťahaný koňom.
Hongkonská vláda ešte v sobotu odsúdila sankcie ako „šialené, nehanebné a opovrhnutiahodné“.
V roku 2019 sa v Hongkongu počas siedmich mesiacov odohrali násilné protesty za demokraciu. V reakcii na ne čínska vláda zaviedla drakonický zákon o bezpečnosti, ktorý zakazuje výraznejšie prejavy disentu. Celkovo podľa nového zákona zadržali už najmenej 90 osôb.
USA pred časom v súvislosti s novým zákonom uvalili sankcie aj proti správkyni Hongkongu Carrie Lamovej, ktorá neskôr informovala, že sa odvtedy môže spoliehať len na hotovosť a nie na bankový účet.