Čínske veľvyslanectvo tvrdí, že Austrália si sporný tvít nesprávne vysvetlila

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Canberra 1. decembra (TASR) – Čínske veľvyslanectvo v Austrálii v utorok uviedlo, že austrálski politici si „nesprávne vysvetlili“ príspevok zverejnený v pondelok hovorcom čínskeho ministerstva zahraničných vecí na sociálnej sieti Twitter. Čínske veľvyslanectvo tvrdí, že sa Austrália snaží v krajine vyvolať vlnu nacionalizmu, uviedla agentúra Reuters.

Hovorca Li-ťien Čao na Twitteri zverejnil digitálne upravenú fotografiu, na ktorej austrálsky vojak drží zakrvavený nôž a prikladá ho k hrdlu afganského dieťaťa.

Austrálsky premiér Scott Morrison príspevok označil za „vskutku odporný“ a požiadal Čínu, aby sa Austrálii oficiálne ospravedlnila.

„Hnev a zlosť niektorých austrálskych politikov a médií nie je ničím iným ako nepochopením a prehnanou reakciou na tvít pána Čaoa,“ uviedlo v utorok čínske veľvyslanectvo v Canberre.

Austrálsky minister zahraničných vecí a obchodu v pondelok telefonicky diskutoval o kontroverznom príspevku s čínskym veľvyslancom. Ten obvinenia vyvrátil a označil ich za „absolútne neprípustné“. Austrália chcela podľa neho vyvolať „vlnu domáceho nacionalizmu“, a „odvrátiť pozornosť verejnosti od hrozných zverstiev, ktorých sa dopustili istí austrálski vojaci“.

Z nezávislej minulotýždňovej vyšetrovacej správy podľa austrálskej Reuters vyplynulo, že existujú dôkazy o zabití 39 neozbrojených afganských väzňov a civilistov.

Nezávislé vyšetrovanie údajných vojnových zločinov, ktorých sa mali dopustiť austrálske špeciálne jednotky v Afganistane, zistilo, že bolo zabitých 39 neozbrojených väzňov a civilistov. Austrália oznámila, že podnikne kroky, na základe ktorým môže 19 vojakov čeliť trestnému stíhaniu

Morrison sa afganskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu pred oficiálnym zverejnením vyšetrovacej správy ospravedlnil.

Kontroverzný tvít bol na sociálnej sieti zverejnený len niekoľko dní po tom, ako Čína zaviedla voči Austrálii antidumpingové opatrenia, ktoré sa zameriavajú na dovážané austrálske vína, píše Reuters.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *