Čo o Slovensku píšu zahraničné agentúry

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 1. apríla (TASR) – Nová slovenská vláda vo štvrtok zložila prísahu, čím ukončila vládnu krízu, ktorú spustilo rozhodnutie bývalého premiéra nakúpiť ruské vakcíny Sputnik V, píše agentúra AFP.


      O zmene slovenskej vlády písali viaceré zahraničné agentúry. Agentúra AP uviedla, že odchádzajúca vláda je vôbec prvou európskou, ktorá sa rozpadla v súvislosti so zvládaním pandémie. Novej vláde sa podarilo udržať pôvodnú štvorkoalíciu a vyhnúť sa tak možnosti predčasných volieb, dodáva agentúra.


      Agentúra DPA pripomína mesiace trvajúci konflikt v koalícii v súvislosti s postupom voči koronavírusu. Dve zo štyroch koaličných strán pohrozili svojím odchodom z koalície v prípade, že vtedajší premiér Igor Matovič zostane šéfom vlády, píše DPA.


      SR mala niekoľko týždňov najvyššiu mieru úmrtí v spojitosti s COVID-19 na 100.000 obyvateľov na svete, píše AFP. Situácia sa však v posledných dňoch mierne zlepšila.


      Matovič v nedeľu 28. marca navrhol svoju výmenu s ministrom financií Eduardom Hegerom.


      Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala vládu nového premiéra Eduarda Hegera. Ten je podľa DPA na rozdiel od Matoviča vnímaný ako politik, ktorý sa riadi konsenzom.


      Matovič sa stal v novej vláde ministrom financií. Ďalšia zmena nastala na poste ministra zdravotníctva, kde po Marekovi Krajčím nastúpil Vladimír Lengvarský. Miesto ministra práce sociálnych vecí a rodiny zostalo zatiaľ neobsadené.


      Rozdelenie ministerstiev sa nemení, hnutie OĽANO má vo vláde sedem ministerských pozícií, Sme rodina bude mať tri posty, SaS obsadí tri ministerstvá a Za ľudí dve.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *