D. Lipšica na šéfa ÚŠP nominuje dekan Právnickej fakulty UK E. Burda

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 16. decembra (TASR) – Advokáta a exministra vnútra a spravodlivosti Daniela Lipšica navrhne do funkcie špeciálneho prokurátora dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Eduard Burda. TASR to potvrdil Burda s tým, že návrh do Národnej rady (NR) SR plánuje doručiť v piatok (18. 12.). Lipšic už v stredu potvrdil, že sa o post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bude uchádzať.

Burda pre TASR uviedol, že sa pri rozhodovaní o nominovaní Lipšica zaoberal dvoma zásadnými otázkami. Jednou z nich bolo, či má byť na tomto poste prokurátor alebo neprokurátor. „Ak to má byť neprokurátor, tak potom Daniel Lipšic, pretože vďaka jeho politickej a právotvornej činnosti v minulosti boli do právneho poriadku uvedené viaceré inštitúty, ktoré sa úspešne používajú v boji proti organizovanému zločinu vrátane inštitútu Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry,“ priblížil Burda. „Aj napriek tomu, že je advokát, spôsob jeho myslenia, ktoré je aj verejne prezentované, skôr v mnohých oblastiach pripomína myslenie orgánov činných v trestnom konaní,“ doplnil.

Burda sa zaoberal aj tým, či bude Lipšic naozaj nezávislý vzhľadom na to, že bol donedávna politicky činný. „Odpoveď, ktorú mi dal, ma presvedčila, že áno,“ poznamenal.

Kandidatúru Lipšica podporil podľa Burdu aj prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Čentéš, ktorý sa uchádzal v nedávnej voľbe o post šéfa GP. Čentéš, ktorý pôsobí aj na fakulte ako vedúci katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky, zároveň podľa dekana kandidovať do funkcie špeciálneho prokurátora nebude.

Špeciálneho prokurátora majú poslanci NR SR voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára 2021. Nominácie sa môžu podávať do 8. januára. Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. NR SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *