Deň víťazstva: Ako si ľavičiari pred rokmi na Slavíne uctili obete II. Svetovej vojny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ľuboš Blaha, Igor Melicher, Eduard Chmelár, Artur Bekmatov, Soňa Valovičková, Branislav Fábry, Juraj Janošovský, Roman Michelko, Robert Bestro, Jalal Suleiman, Ľubomír Jánošík a mnohí ďalší ľavičiari a vlastenci, zástupcovia ľavicových organizácií a politických strán (FĽM, KSS, MSD, SMER-SD, DAV DVA) si včera, 9. máj 2019, uctili pamiatku obetí krvavej II. svetovej vojny, ktorá skončila víťazstvom Červenej armády nad agresívnou ideológiou imperiálneho pangermanizmu. Článok budeme dopĺňať o aktuálne videá a fotografie.

Oslavy sa odohrávali na viacerých miestach Slovenska, pričom dominantou bol tradične Slavín, kde je pochovaných 6875 vojakov.

Den víťazstva (anglicky Victory Dayrusky День Победы, Den Pobedyfrancouzsky Jour de la Victoire) je označenie pre sviatok viazaný na koniec vojny, Rusi oslavujú 9. mája (čo je spôsobené rozdielnym časom pri podpise nacistickej kapitulácie). Ľuboš Blaha v tejto súvislosti pripomína: „Historicky rozumiem tomu, že keď sa v Berlíne podpisovala nemecká kapitulácia, bolo 23.01 hod. 8.mája európskeho času, ale v ZSSR bolo o dve hodiny viac, a teda už bol 9.máj. A to je rozhodujúce. Prepáčte a podľa koho máme sláviť víťazný dátum? Podľa toho, ktorý deň to bol v nacistickom Nemecku? Alebo podľa toho, ktorý deň to bol v krajine, ktorá nás oslobodila? V krajine, v ktorá vo vojne s fašistami prišla o 27 miliónov ľudí! V krajine, bez ktorej by nikdy Hitler nebol porazený!“

Súčasťou sviatku je symbol, tzv. georgievska stuha. Georgievska stuha (георгиевская лента) je tradičný ruský symbol vojenskej cti. Jej história siaha do 18. storočia, v moderných dejinách je spájaná s hrdinstvom vojsk Červenej armády v období druhej svetovej vojny, hlavne ako odkaz na tzv. gardové jednotky. Stuha je oranžovej farby s tromi čiernymi pruhmi. Je súčasťou radu sv. Juraja, ktorý v roku 1769 zaviedla ruská cárovna Katarína II. Bol to najčestnejší rad pre vojakov. Poprvýkrát sa gergievska stuha začala nosiť 9. mája 2005 pri príležitosti 60. výročia Dňa víťazstva, kedy tlačová agentúra RIA Novosti a občianske združenie Študentská obec usporiadali celospoločenskú propagačnú akciu Georgijevska stuha. Stuha sa od tej doby stala v Rusku a príbuzných krajinách neoddeliteľnou súčasťou osláv Dňa víťazstva.

Súčasťou programu na Slavíne bol aj tzv. nesmrteľný pluk. Nesmrteľný pluk je verejný pochod, počas ktorého sa nesú fotografie príbuzných obetí Veľkej vlasteneckej vojny.

No a na záver… klasika…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *