Deň víťazstva: Noví davisti a slovenskí ľavičiari si na Slavíne uctili obete II. Svetovej vojny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Ľuboš Blaha, Igor Melicher, Eduard Chmelár, Artur Bekmatov, Tomáš Klimek, Soňa Valovičková, Branislav Fábry, Juraj Janošovský, Lukáš Perný, Roman Michelko, Robert Bestro, Jalal Suleiman, Karol Fajnor, Ľubomír Jánošík a mnohí ďalší ľavičiari a vlastenci, zástupcovia ľavicových organizácií a politických strán (FĽM, KSS, MSD, SMER-SD, DAV DVA) si včera, 9. máj 2019, uctili pamiatku obetí krvavej II. svetovej vojny, ktorá skončila víťazstvom Červenej armády nad agresívnou ideológiou imperiálneho pangermanizmu. Článok budeme dopĺňať o aktuálne videá a fotografie.

Oslavy sa odohrávali na viacerých miestach Slovenska, pričom dominantou bol tradične Slavín, kde je pochovaných 6875 vojakov.

Den víťazstva (anglicky Victory Dayrusky День Победы, Den Pobedyfrancouzsky Jour de la Victoire) je označenie pre sviatok viazaný na koniec vojny, Rusi oslavujú 9. mája (čo je spôsobené rozdielnym časom pri podpise nacistickej kapitulácie). Ľuboš Blaha v tejto súvislosti pripomína: „Historicky rozumiem tomu, že keď sa v Berlíne podpisovala nemecká kapitulácia, bolo 23.01 hod. 8.mája európskeho času, ale v ZSSR bolo o dve hodiny viac, a teda už bol 9.máj. A to je rozhodujúce. Prepáčte a podľa koho máme sláviť víťazný dátum? Podľa toho, ktorý deň to bol v nacistickom Nemecku? Alebo podľa toho, ktorý deň to bol v krajine, ktorá nás oslobodila? V krajine, v ktorá vo vojne s fašistami prišla o 27 miliónov ľudí! V krajine, bez ktorej by nikdy Hitler nebol porazený!“

Báseň Soni Valovičovej:

Súčasťou sviatku je symbol, tzv. georgievska stuha. Georgievska stuha (георгиевская лента) je tradičný ruský symbol vojenskej cti. Jej história siaha do 18. storočia, v moderných dejinách je spájaná s hrdinstvom vojsk Červenej armády v období druhej svetovej vojny, hlavne ako odkaz na tzv. gardové jednotky. Stuha je oranžovej farby s tromi čiernymi pruhmi. Je súčasťou radu sv. Juraja, ktorý v roku 1769 zaviedla ruská cárovna Katarína II. Bol to najčestnejší rad pre vojakov. Poprvýkrát sa gergievska stuha začala nosiť 9. mája 2005 pri príležitosti 60. výročia Dňa víťazstva, kedy tlačová agentúra RIA Novosti a občianske združenie Študentská obec usporiadali celospoločenskú propagačnú akciu Georgijevska stuha. Stuha sa od tej doby stala v Rusku a príbuzných krajinách neoddeliteľnou súčasťou osláv Dňa víťazstva.

Súčasťou programu na Slavíne bol aj tzv. nesmrteľný pluk. Nesmrteľný pluk je verejný pochod, počas ktorého sa nesú fotografie príbuzných obetí Veľkej vlasteneckej vojny.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *