Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny sa v januári zvýšila

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Mannheim 19. januára (TASR) – Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny sa v januári 2021 zvýšila. Podporilo ju zlepšenie výhľadu nemeckej ekonomiky v dôsledku nárastu exportných očakávaní. Ukázali to v utorok najnovšie údaje Centra pre výskum európskeho hospodárstva (ZEW).

Podľa ZEW kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, v januári 2021 vzrástol o 6,8 bodu na 61,8 bodu. Mierne tak prekonal odhady analytikov, ktorí predpovedali, že stúpne na 60 bodov.

Približne 71 % analytikov pritom predpovedalo Nemecku zlepšenie ekonomickej aktivity v nasledujúcich mesiacoch, zatiaľ čo zhoršenie očakáva 9 % a 20 % nepredpokladá žiadne zmeny.

Hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v krajine sa pritom takmer nezmenilo. Príslušný čiastkový index v januári oproti decembru totiž vzrástlo len o 0,1 na -66,4 bodu.

„Napriek neistote ohľadom ďalšieho priebehu blokád sa výhľad nemeckej ekonomiky mierne zlepšil. Výsledky januárového prieskumu ZEW ukazujú, že výrazne vzrástli najmä exportné očakávania,“ komentoval výsledky prieskumu šéf ZEW profesor Achim Wambach.

V prípade eurozóny sa januárový index dôvery ZEW medzimesačne zvýšil o 3,9 bodu na 58,3 bodu, ale čiastkový index súčasnej ekonomickej situácie v eurozóne klesol o 3,2 bodu na -78,9 bodu.

Prieskum však odhalil značný nárast inflačných očakávaní, a to v eurozóne o 10,9 bodu na 51,6 bodu a v Nemecku o 18,6 na 58,2 bodu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *