E. Heger: SR má z obdobia 2014 až 2020 nevyčerpaných 60 % zdrojov z EÚ

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 7. decembra (TASR) – Slovensko má z programového obdobia 2014 až 2020 stále nevyčerpaných 60 % (európskych) zdrojov, číže z obálky 15 miliárd eur je k dispozícii rádovo 9 miliárd eur. Uviedol to v pondelok v Bratislave v úvode medzinárodného kongresu ITAPA 2020 podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger (OĽANO).

Plán obnovy EÚ má podľa jeho informácií výšku približne 6 miliárd eur. „Samozrejme, nás čaká ďalšie programovacie obdobie, v ktorom je rádovo necelých 13 miliárd eur,“ priblížil.

„Ak si zoberieme, vynímajúc Plán obnovy, tak v roku 2021 by sme mali minúť 2,9 miliardy eur, v roku 2022 by to malo byť 3,1 miliardy eur a v roku 2023 asi 7,3 miliardy eur. Toto sú peniaze z európskych zdrojov bez Plánu obnovy, ktoré čakajú, aby sme ich vyčerpali. A obzvlášť programovacie obdobie 2014 až 2020, tých 9 miliárd eur, musíme vyčerpať do konca roku 2023, pretože v tomto roku končí n+3 obdobie. Tieto peniaze musíme vyčerpať veľmi rýchlo a aj veľmi efektívne,“ spresnil Heger.

„My sme pri Pláne obnovy veľmi intenzívne diskutovali, nielen v koalícii, ale aj s mnohými odborníkmi, aby sme nastavili priority správne. Z hľadiska priorít sme vybrali 4 dôležité oblasti, do ktorých by mali byť investované peniaze z Plánu obnovy,“ informoval minister financií.

Najdôležitejšou investíciou je podľa Hegera oblasť vzdelávania, ktorá úzko súvisí s vedou a výskumom. „Druhou dôležitou oblasťou, keďže žijeme v 21. storočí a na budúcnosti planéty nám záleží, je zelená ekonomika. V jej rámci sme identifikovali 4 oblastí, do ktorých by mali ísť investície. Sú nimi obnoviteľné zdroje energie, do ktorých však musíme investovať úplne novým spôsobom,“ podčiarkol. Ďalšími oblasťami zelenej ekonomiky sú podľa jeho slov dekarbonizácia, modernizácia verejných a obytných budov, ako aj rozvoj železníc.

Dôležitou oblasťou je podľa ministra oblasť zdravotníctva, pretože podľa odborníkov sa pandémie vyskytnú v najbližších dekádach čoraz častejšie. „Poslednou oblasťou investícií bude efektívny štát, efektívna verejná správa a digitalizácia štátu,“ doplnil.

„Spolu aj s Európskou komisiou sme pomenovali pri hľadisku efektívnej správy niekoľko oblastí, ktoré musia byť reformovať ako prvé, a to je reforma verejného obstarávania, stavebného zákona, súdnictva a policajného zboru, pri udržaní zdravých verejných financií. Toto je balíček, ktorý bude súčasťou Plánu obnovy,“ dodal Heger.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *