Vladimír Clementis o Kollárovi, Štúrovi aj protislovanskej propagande v knihe Slovanstvo kedysi a teraz

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Slovanstvo len v spojitosti s novými spoločenskými ideami dokáže dospieť k sláve a veľkosti, ktorú mu kedysi prisúdili slovanskí i neslovanskí myslitelia. Clementisov rozbor niektorýchs slovanských problémov v našom národnom prostredí pomôže splňovať túto úlohu.
– Laco Novomeský

Kollár sa snažil dať slovanskej vzájomnosti obsahovosť apolitickú, čiste literárnu a kultúrnu. … Kollár i Šafárik, a potom celá generácia politických dejateľov a spisovateľov dejateľov a spisovateľov družiny Štúrovej vyšla z dedinskej inteligencie alebo ľudu. Nebolo medzi nimi príslušníkov skutočnej vládnucej triedy „natio hungarica“, lebo politicky a sociálne privilegované vrstvy nemaďarských národov sa hromadne maďarizovali v nádeji – a oprávnene – že si tak zachovajú svoje triedne privilégia… Kollár a Šafárik nadväzovali písomné i osobné styk s ruskými slavistami a vymieňali si s nimi publikácie ešte skôr, než Kollár začal potrebu týchto stykov propagovať svojou Vzájomnosťou… Kollárovo zdôrazňovanie, že vzájomnosť „nezáleží v politickém všech Slávov sjednoceniu“, teda vo vytvorení jednotného slovanského štátu a jeho sústredenie vzájomnosti na pole literárne a kultúrne vyplývalo z realistického odhadnutia vtedajších možností a situácie slovanských národov. Kollár bol príliš veľkých duchom, aby si neuvedomoval politické korene a politický dosah i ním hlásanej literárnej vzájomnosti. Ohas, aký vyvolala jeho Slávy dcéra a štúdia o Vzájomnosti najmä medzi Čechmi, Juhoslovanmi a Ukrajincami, nemohol nechávať nikoho v tejto veci na pochybách.
– Vladimír Clementis

Pri príležitosti výročia narodenia Jána Kollára vám prinášame dielo Vladimíra Clementisa. Unikátne vydanie londýnskych štúdii Vladimíra Clementisa z roku 1946 v ktorých sa venuje otázke Slovákov a Slovanstva. Ide o dnes takmer nezohnateľnú knihu.

Obsah: 1. Počiatky slovanského uvedomenia 2. Slovenské rusofilstvo 3. „Slovanstvo a svet budúcnosti“ 4. Roky dusna 5. Nové slovanské uvedomenie Panslavizmus kedysi a teraz 1. O politických strašiakoch 2. Kontinuita protislovanskej propagandy 3. Zo skúsenosti Slovanov s Nemcami 4. Kolíska panslavizmu 5. Zakladatelia „panslavizmu“ 6. Osudy Kollárovej vzájomnosti 7. Slovanský kongres v Prahe 8. Údobie reakcie 9. Slovanská vzájomnosť v politike 10. Solidarita samostatných slovanských národov

Vladimir Clementis: Slovanstvo kedysi a teraz by L. P. on Scribd

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *