ECB počíta v tomto roku s poklesom ekonomiky eurozóny o 7,3 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Frankfurt nad Mohanom 10. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok zvýšila monetárne stimuly na podporu ekonomiky eurozóny bojujúcej s pandémiou nového koronavírusu. Zároveň predložila aktualizované makroekonomické prognózy.

ECB aktuálne počíta v tomto roku s reálnym poklesom hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny o 7,3 %. Na budúci rok sa ekonomika oživí a vzrastie o 3,9 %. V roku 2022 by mala expandovať o 4,2 % a v roku 2023 o 2,1 %.

V porovnaní so septembrovými predpoveďami sa krátkodobé vyhliadky ekonomiky eurozóny zhoršili. V strednodobom horizonte sa však počíta so zotavením na úroveň, ktorú prognózoval septembrový základný scenár.

Celkovo prevažujú riziká, že rast ekonomiky eurozóny bude slabší v porovnaní s predpoveďami, tieto riziká sa však zoslabili. Zatiaľ čo správy o tom, že čoskoro budú k dispozícii vakcíny proti koronavírusu, sú pozitívne pre krátkodobé vyhliadky, spomínané riziká sa týkajú následkov pandémie v oblasti ekonomických a finančných podmienok.

ECB očakáva, že medziročná inflácia v eurozóne dosiahne tento rok 0,2 %. V nasledujúcich rokoch by sa tempo rastu spotrebiteľských cien malo oživovať, ale stále bude zostávať pod dvojpercentným inflačným cieľom ECB. Podľa aktuálnych prognóz inflácia v eurozóne sa v roku 2021 zrýchli na 1 %, v roku 2022 na 1,1 % a v roku 2023 na 1,4 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *