EÚ stráca vplyv? Chce sankcie na Rusko, ale na druhej strane štáty EÚ sa pretekajú, kto bude vyrábať ruskú vakcínu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


      Brusel 7. februára (TASR) – Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu uviedol, že Rusko odmieta konštruktívny dialóg s EÚ a Európa z toho musí vyvodiť dôsledky vrátane možnosti uvalenia sankcií. Informovala o tom agentúra AFP.


      Borrell v príspevku na blogu poznamenal, že vyhostenie diplomatov z Poľska, Nemecka a Švédska, ku ktorému došlo počas jeho dvojdňovej návštevy Ruska, je dôkazom, že Moskva „nechce využiť túto možnosť na to, aby nadviazala s EÚ konštruktívnejší dialóg“.


      Euroblok „bude musieť vyvodiť dôsledky“, napísal Borrell s tým, že „bude na členských štátoch, aby rozhodli o ďalších krokoch, a áno, môže to zahŕňať i sankcie“.


      Rusko diplomatov z troch spomínaných krajín EÚ obvinilo z účasti na „nezákonných protestoch“, ktoré sa konali 23. januára podporu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Krajiny EÚ však dôrazne popreli akékoľvek pochybenie.


      Cesta vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku do Ruska rozdelila členské štáty EÚ v názore na najvhodnejšiu reakciu voči Moskve, pričom Francúzsko i Nemecko sa vyslovili za podporu dialógu s Kremľom. Ostatné štáty zaujali tvrdší postoj, a to v dôsledku uväznenia kritika Kremľa Navaľného a zásahu voči ľuďom demonštrujúcim na jeho podporu, pri ktorých polícia zadržala v uplynulých týždňoch viac ako 10.000 osôb.


      Borrell v sobotu obhajoval svoju návštevu Ruska s tým, že diplomatické kanály musia zostať naďalej otvorené a kritizovanie Ruska z diaľky podľa neho „neprinesie väčšiu bezpečnosť pre EÚ“. Dodal, že európski diplomati počas jeho cesty boli v kontakte s právnikmi Navaľného, ktorého ruský súd tento týždeň odsúdil na takmer tri roky väzenia.


      Po návrate z Moskvy do Bruselu Borrell v sobotu uviedol, že kolegov z členských štátov EÚ bude o svojej návšteve v Rusku informovať na zasadnutí naplánovanom na 22. februára. Lídri EÚ budú o zasa o vzťahoch s Ruskom rokovať na svojom marcovom summite.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *