Europoslanci odobrili 47,5 miliárd eur na zmiernenie dosahov ,,koronakrízy“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 16. decembra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Bruseli schválili dodatočnú pomoc pre regióny EÚ na riešenie pandémie ochorenia COVID-19 a jej dôsledkov v oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Za uvoľnenie 47,5 miliardy eur v rámci balíka opatrení REACT-EU na zmiernenie bezprostredných následkov koronakrízy v regiónoch EÚ hlasovalo 654 poslancov, 23 bolo proti a 17 sa zdržali hlasovania.

Finančná pomoc bude k dispozícii prostredníctvom štrukturálnych fondov EÚ, pričom 37,5 miliardy eur sa vyčlení na rok 2021 a 10 miliárd eur na rok 2022. Oprávnené operácie by však mohli byť financované retroaktívne od 1. februára 2020, pričom vyčlenené financie budú môcť členské krajiny využiť až do konca roka 2023.

Krajiny EÚ budú môcť časť finančných prostriedkov vyčleniť na programy Európskeho sociálneho fondu, Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (FEAD), iniciatívu na podporu zamestnanosti mladých ľudí, ako aj na cezhraničné programy (Interreg). Investície financované z nových prostriedkov EÚ by sa mali zamerať na odvetvia, ktoré pandémia najviac negatívne ovplyvnila.

Iniciatíva REACT-EU, ktorá spadá pod politiku súdržnosti, je návrh z dielne Európskej komisie zameraný na riešenie hospodárskych a sociálnych následkov pandémie nového typu koronavírusu. Nová právna úprava nadväzuje na dva predchádzajúce návrhy v oblasti kohéznej politiky – Investičnú iniciatívu v reakcii na koronavírus (CRII) a Investičnú iniciatívu v reakcii na koronavírus Plus (CRII+). Obe iniciatívy zmenili pravidlá pre regionálne výdavky s cieľom uľahčiť obnovu členských krajín Únie po pandémii.

Iniciatíva REACT-EU bude financovaná z prostriedkov mechanizmu na obnovu a odolnosť, ktorý je súčasťou ozdravného plánu po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *