Financie: Dolná komora poľského parlamentu schválila rozpočet na rok 2021

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Varšava 17. decembra (TASR) – Dolná komora poľského parlamentu – Sejm – schválila vo štvrtok rozpočet na rok 2021, ktorý predpokladá deficit vo výške 82,3 miliardy zlotých (18,55 miliardy eur) pre zvýšené výdavky na pomoc ekonomike počas pandémie nového koronavírusu a na programy sociálnej starostlivosti.

Rozpočet bol schválený vďaka poslancom vládnej pravicovej koalície, pričom takmer celá opozícia bola proti nemu. Pomer hlasov tak bol 234 za a 220 proti rozpočtu. Jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

Rozpočtové príjmy Poľska v roku 2020 sa odhadujú na približne 404,4 miliardy PLN a výdavky okolo 487 miliárd PLN.

Vláda očakáva, že poľská ekonomika v budúcom roku vzrastie o 4 % a inflácia spotrebiteľských cien dosiahne 1,8 %, zatiaľ čo deficit verejného sektora sa bude pohybovať na úrovni 6 % hrubého domáceho produktu (HDP) Poľska a štátny dlh dosiahne 64,7 % HDP.

Poľsko tak bude pokračovať v štedrých prorodinných mesačných platbách, čo ho bude stáť približne 41 miliárd PLN. A výdavky na zdravotnú starostlivosť majú v porovnaní s týmto rokom vzrásť približne o 13 miliárd PLN

Výdavky na obranu dosiahnu približne 2,2 % HDP, čo zodpovedá očakávaniam NATO.
Rozpočet musí ešte schváliť Senát, horná komora parlamentu a prezident Andrzej Duda.
(1 EUR = 4,4354 PLN)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *