Financie: Kuba od budúceho roka zruší jednu zo svojich dvoch mien

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Havana 11. decembra (TASR) – Kuba plánuje zrušiť jednu zo svojich dvoch mien začiatkom budúceho roka. Oznámil to vo štvrtok (10. 12.) v štátnej televízii prezident Miguel Díaz-Canel.

Prezident uviedol, že od 1. januára bude v obehu iba jedna mena nazývaná peso. Dodal, že zjednotenie meny vytvorí lepšie podmienky na zabezpečenie rovnakých príležitostí a sociálnej spravodlivosti pre občanov Kuby.

Výmenný kurz bude 24 pesos za jeden americký dolár.

Socialistický ostrovný štát má od roku 1994 systém duálnej meny. Okrem oficiálnej národnej meny sa používa takzvané konvertibilné peso na platobné transakcie, väčšinou zahraničných turistov, a je zhruba ekvivalentné americkému doláru.

V júli Kuba zrušila 10-percentnú daň z nákupu dolárov, ktorá platila od roku 2004. Dôvodom bol nedostatok príjmov z cestovného ruchu počas pandémie nového koronavírusu. Odvtedy je možné platiť za niektoré výrobky v niektorých obchodoch aj kartami v americkej mene.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *