Financie: Kurz eura, libry aj európske akcie v pondelok klesli

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn 7. decembra (TASR) – Európske akciové trhy, euro aj libra zamierili v pondelok nadol. Dôvodom je zvýšená neistota v súvislosti s dohodou Británie a Európskej únie (EÚ) o obchode po brexite, ako aj blokáda rozpočtu a fondu obnovy EÚ zo strany Poľska a Maďarska.

Libra v pondelok klesla oproti doláru o 1,2 % a oproti euru o 1 % po tom, ako britské noviny Sun napísali, že premiér Boris Johnson je pripravený odísť z rokovaní s EÚ.

Euro sa v pondelok znížilo oproti doláru o 0,3 % a vrátilo sa pod hranicu 1,21 USD/EUR. Londýnsky referenčný akciový index FTSE 100 v pondelok ráno po miernom náraste na začiatku obchodovania následne zamieril nadol a klesol o 0,2 %.

Akciové indexy v eurozóne si pripísali ešte väčšie straty. Frankfurtský index DAX 30 klesol o 0,7 % a parížsky CAC 40 o 1 %.

Vyjednávači EÚ a Británie stále nedosiahli kompromisnú dohodu o sporných bodoch, ktorými sú rybolov, štátna pomoc firmám a mechanizmus riešenia sporov, aj keď do konca prechodného obdobia 31. decembra 2020 zostáva len málo času. A proces ratifikácie obchodnej zmluvy si tiež vyžaduje čas, keďže ju musia schváliť Európsky parlament aj národné parlamenty

Okrem toho vývoj na trhoch ovplyvňuje aj blokáda dlhodobého rozpočtu EÚ a fondu na obnovu ekonomiky, ktorú zasiahla pandémia zo strany Poľska a Maďarska, ktorým sa nepáči, že EÚ podmieňuje čerpanie financií dodržiavaním pravidiel právneho štátu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *