Financie: Schodok štátneho rozpočtu SR ku koncu novembra presiahol 5 miliárd eur

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 2. decembra (TASR) – Deficit štátneho rozpočtu ku koncu novembra tohto roka bol na úrovni približne 5,24 miliardy eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR na svojej webovej stránke. Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka nižšie o 183 miliónov eur. Výdavky sa medziročne zvýšili o 3,24 miliardy eur.

Ako vyčíslil rezort financií, medziročný výpadok daňových príjmov predstavoval takmer 347 milióna eur (- 3,1 %). „Negatívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 312,4 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 88,6 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 16,7 milióna eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 16,4 milióna eur,“ vymenoval rezort. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií vrátane sankcií došlo k medziročnému poklesu o 2,1 milióna eur. Naopak, pozitívny vývoj rezort evidoval pri dani z pridanej hodnoty vo výške 66,4 milióna eur, pri iných daniach na tovary a služby vo výške 21,7 milióna eur a pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 1,1 milióna eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný aj v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde podľa vyčíslení rezortu došlo k medziročnému nárastu o 393,1 milióna eur (+ 30,8 %).
Ako ďalej spresnil rezort, medziročný pokles príjmov štátneho rozpočtu z dividend predstavoval 207,4 milióna eur (- 54,2 %).

„V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 21,7 milióna eur (- 2,9 %),“ pokračoval rezort s tým, že ide najmä o medziročný pokles administratívnych poplatkov o 52,9 milióna eur a príjmov z prenájmu o 6,2 milióna eur. „Tieto výpadky sú čiastočne kompenzované nárastom iných nedaňových príjmov o 35,5 milióna eur, kapitálových príjmov o jeden milión eur a úrokových príjmov o 0,9 milióna eur,“ komentoval rezort.

Klesli aj výdavky na obsluhu štátneho dlhu, a to medziročne o 238,5 milióna eur (- 24,8 %). V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému nárastu o 274 miliónov eur (+ 18,3 %), s čím podľa rezortu súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania o 88,4 milióna eur (+ 35,7 %). „Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 71,1 milióna eur (+ 9,9 %). Transfer Sociálnej poisťovni zaznamenal medziročný nárast o 969,9 milióna eur (+ 100 %),“ vymenoval rezort. Aj čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o viac ako dve miliardy eur (+ 17,5 %). „Uvedené zvýšenie je zaznamenané najmä v kapitole Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde došlo k medziročnému zvýšeniu čerpania výdavkov o 1,06 miliardy eur, a to najmä v súvislosti so zmiernením negatívnych dosahov pandémie ochorenia COVID-19,“ uzavrel rezort.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *