Francúzsko: Zomrel herec Robert Hossein, známy ako de Peyrac z filmov o Angelike

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Paríž 31. decembra (TASR) – Vo veku 93 rokov zomrel legendárny francúzsky filmový aj divadelný herec Robert Hossein, na Slovensku známy predovšetkým ako predstaviteľ grófa de Peyraca z filmov o Angelike. Umrel na následky ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom, informovala vo štvrtok na svojej webovej stránke televízia France 24.

Správu oznámila tlačovej agentúre AFP jeho manželka, herečka Candice Patouová. Podľa jej slov skonal „ráno v nemocnici“ po „probléme s dýchaním“. Herec oslávil v stredu 93. narodeniny.

Herec a režisér, vlastným menom Abraham Hosseinoff, sa narodil 30. decembra 1927 v Paríži ako syn iránskeho skladateľa a dirigenta orchestra Andrého Hosseina a ruskej pravoslávnej matky. Navštevoval hereckú školu.

Kariéru začal koncom 40. rokov 20. storočia. Pracoval ako herec a režisér v legendárnom „divadle hrôzy“ Theatre Grand Guignol na Montmartri. Pripravil tam inscenácie celého radu drám v naturalistickom štýle, píše filmová databáza CSFD.cz. Neskôr hral aj na „uznávaných“ divadelných scénach. V živote sa ako tvorca snažil priblížiť divadlo širokým masám.

Predstavil sa v krimi filme Bitka medzi mužmi (Riffi). Jeho režijným debutom bola snímka Les Salauds vont en enfer. Hrával po boku najslávnejších herečiek ako Brigitte Bardotová, Sophia Lorenová, Marina Vladyová, Michele Mercierová. So svojou vtedajšou partnerkou Marinou Vladyovou hral v prvom československo-francúzskom koprodukčnom filme V proudech, v ktorom sa francúzski vodáci vyberú spoznávať krásy českej krajiny.

V divadle aj vo filme išlo Hosseinovi o vytváranie napätia. Hossein hral tiež po boku Jeana Gabina, Johnnyho Hallydaya alebo Jeana-Paula Belmonda, s ktorým v posledných rokoch spolupracoval okrem filmov aj na divadelných hrách, napríklad na Cyranovi z Bergeracu.

Oceňovaný je jeho herecký výkon vo filme Profesionál z roku 1981. Jedným z filmov pre široké publikum bola romantická komédia z roku 1999 Salón krásy Venuša, kde ako 72-ročný hral bývalého letca a priateľa mladučkej Audrey Tautou, uvádza CSFD.cz.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *