Hlas-SD vyzbieral do piatka 285.000 podpisov za vyhlásenie referenda

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 23. apríla (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzbierala do piatka 285.000 podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Informoval o tom predseda strany a expremiér Peter Pellegrini. Petičný výbor by ich mohol odovzdať prezidentke SR Zuzane Čaputovej začiatkom mája. Vzhľadom na výsledok zberu podpisov by podľa neho mohlo byť referendum úspešné. Do budúcna by v prípade predčasných volieb chcel akúsi vládu zmierenia. Z prípadnej spolupráce vylúčil nateraz len ĽSNS.

„Môžem oficiálne oznámiť, a som veľmi rád a priznám sa, že sme s takým číslom v Hlase ani nepočítali, ale na centrále Hlasu sa momentálne nachádza viac ako 285.000 podpisov,“ povedal Pellegrini. Poďakoval sa všetkým, ktorí dali svoj podpis pod referendum. Skonštatoval, že sa im toto množstvo podarilo vyzbierať v rekordne krátkom čase a navyše počas pandémie. Hárky podľa jeho slov pošlú petičnému výboru budúci týždeň, ten by ich mal ešte prekontrolovať, prepočítať a odovzdať prezidentke.

Myslí si, že referendum by malo byť vyhlásené aj napriek názorom niektorých právnikov, že referendová otázka je protiústavná. Pellegrini hovorí, že ak ľudia vyjadria svoj názor za ukončenie volebného obdobia a za predčasné voľby, treba to rešpektovať a poslanci by si mali skrátiť svoje funkčné obdobie. Za vyjadrenie názoru občanov považuje aj výsledky samotného zberu podpisov.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda. Na vyhlásenie referenda treba 350.000 podpisov od občanov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *