Hospodárstvo: Británia žiada ústupky od Európskej únie do nedele

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn 10. decembra (TASR) – Británia dala Európskej únii najavo, že najneskôr do nedele (13. 12.) musí urobiť výrazné ústupky vo svojich požiadavkách, ak chce docieliť uzatvorenie obchodnej dohody, uviedla agentúra Reuters. Stanovila tak termín, ktorý by mohol znamenať koniec niekoľkoročnej brexitovej krízy.

Britský premiér Boris Johnson a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v stredu (9. 12.) v Bruseli dohodli, že do nedele by mali rozhodnúť o budúcnosti dohody.

Podľa britského ministra zahraničných vecí Dominika Raaba však musí Brusel urobiť ústupky. „Samozrejme, je tu ešte určitý priestor na pokračovanie v rokovaniach, v niektorých kľúčových oblastiach však stále pretrvávajú obrovské rozdiely,“ povedal Raab pre BBC.

Spory stále vyvolávajú tri oblasti – rybolov v britských vodách, riešenie právnych sporov a zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže. Podľa Raaba sú však otázky rybolovu či štátnej pomoci firmám pre Londýn principiálnou záležitosťou. „Navyše, EÚ v poslednom období svoju pozíciu, čo sa týka požiadaviek v oblasti hospodárskej súťaže „pritvrdila,“ povedal. Ako dodal, v obidvoch bodoch musí EÚ „urobiť výrazný posun,“ ak chce, aby rokovania pokračovali.

„Nedeľa bude kľúčová. Aj keď v prípade týchto rozhovorov nikdy nehovor nikdy, myslím si, že je načase, aby sa definitívne rozhodlo,“ povedal Raab.

Británia vystúpila z Európskej únie oficiálne 31. januára, na 11 mesiacov však bolo stanovené takzvané prechodné obdobie, počas ktorého sa obe strany mali dohodnúť na budúcich vzájomných vzťahoch. Prechodné obdobie čoskoro skončí a ak k dohode nedôjde, obchod v objeme zhruba 1 bilión USD (825,83 miliardy eur) ročne zasiahnu clá a kvóty.

Johnson prezentuje brexit ako možnosť urobiť z Británie nezávislú a pružnejšiu ekonomiku. Predstavitelia Európskej únie sa však obávajú, že Londýn chce mať samé výhody – na jednej strane výhody z preferenčného prístupu na trh Európskej únie a zároveň výhody vďaka stanovovaniu si vlastných pravidiel.
(1 EUR = 1,2109 USD)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *