Osobnosti slovenskej ľavice píšu na sociálnych sieťach o Prvom máji.
Igor Melicher: ?1. Máj je sviatok práce! ??
Či už pracujeme rukami alebo viac hlavou a prstami, tento deň patrí nám – pracujúcim ľuďom. Sviatok práce je o tom vzdať poklonu ľuďom práce, sebe samým, pretože my vytvárame v spoločnosti hodnoty, nie nadnárodné firmy a veľkopodnikatelia.
V dnešnej dobe však nemôžeme zabudnúť na to, že medzi ľudí práce sa postupne počítajú aj živnostníci, ktorí častokrát pracujú rovnako tvrdo ako zamestnanci a tiež aj malí podnikatelia, ktorí nedokážu konkurovaťnadnárodným korporáciám. Títo všetci si zaslúžia ochranu ľavice pred vykorisťovaním a zneužívaním.
Priatelia, teším sa na dnešné stretnutie s vami v Nitre o 15:30 v mestskom parku Sihoť, na veľkej oslave Medzinárodného dňa práce. Spoločne oslávime náš sviatok a pri tejto príležitosti môžeme otvoriť nové témy, ktoré uľahčia nám, ľuďom práce, život.
Moje návrhy sú 6 hodinový pracovný čas, 4 dňový pracovný týždeň. Rôzne formy nepodmienených príjmov od štátu pre občanov. Viac ekonomickej demokracie, aby mohli rozhodovať zamestnanci, silnejší štát v ekonomike, menej trhu a neustály tlak na vyššie mzdy.
My sme ľavica, stojíme za väčšinou ľudí v spoločnosť, proti zneužívaniu a vykorisťovaniu. Za lepšie podmienky a kvalitnejší život pre každého človeka. Šťastný sviatok práce všetkým!
Ľuboš Blaha o Sviatku práce
Ja viem, pre liberálov je Sviatok práce ťažká zloba. Vyhlásila ho socialistická Internacionála, oslavujú sa robotníci, vzdáva sa hold tým, čo pracujú, po celom svete sa konajú pochody, odborári protestujú, pracujúci štrajkujú… Deň, ktorý si fakt užívam.
ZA VŠETKO VĎAČÍME PRACUJÚCIM ĽUĎOM
Všimnite si, ako na jeden deň v roku stíchnu všetci pravicoví propagandisti. Boja sa, že by ich ľudia rozdupali.
Nikto sa radšej v tento krásny deň ani neodváži zadrieť tie tupé neoliberálne koniny o tom, že hodnoty vytvárajú biznismeni. Figu borovú! Všetko vyrábajú pracujúci ľudia! Všetko!
DEŇ NÁDEJE
Áno, Prvý máj, to je Apage Satanas pre každého liberála. No pre nás, socialistov, je Prvý máj tým najkrajším sviatkom.
Pretože nám každý rok dáva nádej – že rozboríme sveta starý základ, že zničíme kapitalizmus, že prinesieme ľudstvu socializmus a s ním aj koniec vykorisťovaniu, nerovnosti a vojnám.
19.STOROČIE SA VRACIA
Prvý máj sa oslavuje na počesť generálneho štrajku v americkom Chicagu 1886, kedy v uliciach za 8-hodinový pracovný čas protestovalo 40 tisíc robotníkov a robotníčok.
Americká polícia tam do nich strieľala ako do králikov, vraždila a zabíjala.
Tvárime sa, akoby to bolo dnes o moc lepšie – akoby dnes už nedochádzalo k vykorisťovaniu, ponižovaniu či k potláčaniu odborov, štrajkov, protestov.
Omyl. To všetko je tu naďalej. A bude tu vždy, kým bude fungovať kapitalizmus. S nástupom neoliberálov je to čoraz viac podobné 19.storočiu. Už len počkať, kým nás začnú strieľať ako vtedy.
SOCIALIZMUS 21.STOROČIA
Naše požiadavky musia byť ostrejšie ako v minulosti.
1. SKRÁTENIE PRACOVNÉHO ČASU
Nestačí 8-hodinový pracovný čas. Poďme sa baviť o 7-hodinovom pracovnom čase ako vo Francúzsku. Alebo 6-hodinovom, ako v niektorých švédskych mestách.
2. BASIC INCOME
Nestačí len minimálna mzda. Poďme sa baviť o všeobecnom základnom príjme, ktorý by každej ľudskej bytosti garantoval dôstojný život za akýchkoľvek okolností.
3. DRUŽSTVÁ
Nestačí len Zákonník práce a posilňovanie odborov. Poďme sa baviť o výrobnej samospráve – o tom, aby zamestnanci prevzali kontrolu nad podnikmi a aby z nich vytvorili kooperatívy, ktoré budú spoločne vlastniť a spravovať. Ako v španielskom Mondragone. Ako kedysi v Slušoviciach. Ako v Juhoslávii za Tita.
4. ŠTÁTNE VLASTNÍCTVO
Nestačí požadovať účasť zamestnancov na riadení podniku. Treba požadovať plnú ekonomickú demokraciu. A spoločenské vlastníctvo strategických podnikov.
5. VYROVNÁVANIE MAJETKOVÝCH ROZDIELOV
Nestačí hovoriť o vyšších platoch, treba o ekonomickej rovnosti, a teda vyrovnávaní priepastných majetkových rozdielov, vďaka ktorým bohatí zneužívajú svoju ekonomickú moc a kupujú si politikov, médiá či mimovládky, aby dostali pod kontrolu štát. Oligarchia je popretím demokracie.
6. KAŽDÉMU, PODĽA JEHO POTRIEB
Nestačí hovoriť o boji proti chudobe a nezamestnanosti. Ľuďom musíme garantovať presne to, čo im garantovali komunisti – prácu, bývanie, sociálne istoty a bezpečnosť.
Plus zdravotnú starostlivosť a vzdelanie. A starostlivosť o seniorov. Áno, toto socializmus ľuďom dal. Za to komunistom patrí úcta.
KAPITALIZMUS UMIERA
Prvý máj je sviatok socializmu. Ako vízie. Ako nádeje. Ako sna, o ktorý nás pripravili.
Ten sen sa vracia.
Naši starí rodičia ho vybojovali. A nové generácie ho prinesú späť.
Kapitalizmus umiera.
Pomaly.
Ale umiera.
Ej, hor sa, sveta, hladom mučení. Už nášho hnevu sopka žiari. To bude výbuch posledný.
Robert Fico: Čaká nás dlhá cesta
1. MÁJ – SVIATOK PRÁCE
Dnešný deň, 1. máj, je medzinárodným sviatkom práce a všetkých pracujúcich. Je to sviatok, ktorý je zároveň pilierom sociálnej demokracie. Dnes si pripomíname štrajk chicagských robotníkov v roku 1886, ktorí bojovali za zavedenie osemhodinového času. Bez ich hrdinstva by sa osemhodinový pracovný čas nestal samozrejmosťou. Ešte nás čaká veľa bojov – vyrovnanie miezd medzi regiónmi, mužmi a ženami a mnoho ďalšieho. Sľubujem, že my v ňom budeme pokračovať.???
Pán Fico, je nevyhnutné dať do poriadku vnútorné pnutie v SMERe. Také eurohujerky, ako je Beňová a vami preferovaný Lajčák, z Vás len robia terč, ako vnútornej opozície, tak aj vonkajších šmejdov. A pokiaľ ide o vianočný príspevok, tak jeho ne uzákonenie, ako pravidelný, Vás stavia do role špekulanta s voličskými hlasmi.