Irán požiadal Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na Donalda Trumpa

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Teherán 5. januára (TASR) – Irán požiadal policajnú organizáciu Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa v spojitosti s vlaňajším zabitím vplyvného iránskeho veliteľa Kásema Solejmáního.

„V tejto súvislosti sme na Interpole podali žiadosť o ‚červené upozornenie‘ proti 48 osobám vrátane Trumpa, amerických veliteľov a predstaviteľov Pentagónu, ako aj amerických vojakov v danom regióne,“ uviedol v utorok hovorca iránskeho rezortu spravodlivosti Golám Hosejn, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Irán v danej záležitosti „konštruktívne spolupracuje“ aj so susedným Irakom, dodal hovorca vo vysielaní iránskej štátnej televízie.

Interpol (Medzinárodná kriminálna policajná organizácia – ICPO), založený v roku 1923, koordinuje policajné operácie svojich 194 členských štátov. Krajina môže pomocou „červeného upozornenia“ požiadať ostatné krajiny o vypátranie a zadržanie osoby.

Americká armáda 3. januára 2020 na Trumpov pokyn zabila Solejmáního počas návštevy Iraku pri raketovom útoku vykonanom bezposádkovým dronom neďaleko bagdadského letiska.

O život vtedy prišiel aj jeho vplyvný iracký spojenec abú Mahdí Muhandis, zástupca hlavného veliteľa milícií Hašd Šaabí (Ľudových mobilizačných síl – PMF), Iránom podporovanej organizácie zastrešujúcej desiatky šiitských milícií.

Generálmajor Solejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds, ktoré sú súčasťou elitných zložiek iránskych Revolučných gárd. V Iraku a ďalších krajinách tiež riadil činnosť milícií lojálnych Iránu.

Iránsky prezident Hasan Rúhání označil Solejmáního, ktorý zahynul ako 62-ročný, za národného hrdinu. Teherán pomstí jeho smrť „v pravý čas“ a súčasne podnikne právne kroky proti Trumpovi i Pentagónu, uviedol prezident islamskej republiky.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom sa stupňuje odvtedy, ako Trump v roku 2018 stiahol USA z tzv. jadrovej dohody svetových veľmocí s Iránom a obnovil sankcie voči krajine, čo tamojšia vláda považuje za stratégiu „maximálneho nátlaku“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Irán požiadal Interpol o vydanie medzinárodného zatykača na Donalda Trumpa

  • 5. januára 2021 at 20:56
    Permalink

    USA skrvavili svet!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *