Ivan Korčok: Veľmi si vážim postoj premiéra SR Igora Matoviča, ktorý sa postavil za právny štát v EÚ.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. decembra (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta dohodu lídrov o európskom rozpočte a Fonde obnovy. Obidva nástroje predstavujú dôležitý impulz pre obnovu európskej ekonomiky postihnutej dôsledkami globálnej pandémie. Dohoda je víťazstvom všetkých členských štátov a predovšetkým občanov Slovenska a celej Európskej únie.

Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka: „Dohoda je dobrou správou pre EÚ. Ako sme tvrdili od začiatku, o princípe právneho štátu sa v EÚ nedá vyjednávať, a to ani prostredníctvom veta. Dosiahnutý kompromis totiž nič nemení na podmienení čerpania prostriedkov EÚ dodržiavaním právneho štátu. Nedochádza k žiadnej zmene príslušnej legislatívy a zaradenie Európskeho súdneho dvora do celého procesu, princíp právneho štátu a ochranu EÚ zdrojov pred zneužívaním, výrazne posilňuje. Preto túto úpravu ako súčasť dohody vítame.“

„Veľmi si vážim postoj premiéra SR Igora Matoviča, ktorý sa postavil za právny štát v EÚ, pretože je to jeho kľúčová agenda aj doma. Jeho postoj jednoznačne ocenili mnohí lídri v EU. Igor Matovič posilnil postavenie SR v EÚ a aj vo V4. Ďakujem mu za to,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

MZVEZ SR zároveň odmieta zavádzajúce tvrdenia slovenských politikov, že ide o víťazstvo Maďarska a Poľska nad zvyškom EÚ, pretože naši dvaja susedia z V4 nezískali nič naviac oproti tomu, čo platí pre Slovensko a všetky členské štáty. Slovensko nezradilo V4, len prezentovalo v tejto otázke svoj postoj na základe programového vyhlásenia vlády a konalo presne tak, ako k V4 dlhodobo pristupujú jej ostatní členovia. V tomto duchu budeme v rámci V4 spolupracovať aj v budúcnosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *