Izraelu pripisovaný raketový útok pri Damasku si vyžiadal najmenej šesť obetí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bejrút 15. februára (TASR) – Izraelu pripisované raketové útoky na niekoľko cieľov neďaleko sýrskeho hlavného mesta Damask, ku ktorým došlo v pondelok krátko po polnoci, si vyžiadali životy najmenej šiestich príslušníkov provládnych milícií. Všetky obete boli Nesýrčania. Podľa agentúry AFP o tom informovalo v Británii sídliace Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Podľa SOHR boli terčom raketových útokov v okolí Damasku sklady zbraní vrátane skladov rakiet.
Centrum vo svojom vyhlásení uviedlo, že „sýrska protivzdušná obrana zachytila značný počet rakiet, mnohé však zasiahli svoje ciele a spôsobili materiálne škody.“

SOHR, ktorý sa vo svojich správach zo Sýrie opiera o sieť miestnych informátorov, uviedol, že útok sa začal krátko po polnoci a trval takmer pol hodiny.

O útokoch informovali aj sýrske štátne médiá, ktoré však – na rozdiel od SOHR – uviedli, že sýrska protivzdušná obrana zachytila „väčšinu“ vystrelených rakiet.

Hovorca izraelskej armády pre AFP vyhlásil, že medializované správy o raketovom útoku neďaleko Damasku „nemôžeme komentovať“.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 tam Izrael pravidelne uskutočňuje nálety zamerané najmä na iránske sily a libanonských bojovníkov Hizballáhu, ako aj na vládne jednotky.

Irán a Hizballáh totiž v občianskej vojne podporujú režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Uskutočnenie vojenských operácií na území Sýrie potvrdzuje však Izrael len v ojedinelých prípadoch. Náčelník izraelského generálneho štábu Aviv Kochavi koncom minulého roka oznámil, že raketové útoky jeho krajiny spomalili upevňovanie prítomnosti Iránu v Sýrii, keď tam v roku 2020 zasiahli viac než 500 cieľov.

Západné spravodajské zdroje uvádzajú, že vojenský vplyv Iránu v Sýrii sa v posledných rokoch rozšíril. V dôsledku toho zintenzívnil Izrael snahy zabrániť Teheránu, svojmu úhlavnému nepriateľovi, vo vytvorení väčšej stálej vojenskej prítomnosti pri svojej hranici.

Iránske milície, vedené libanonským Hizballáhom, majú v súčasnosti rozhodujúci vplyv v rozľahlých oblastiach východnej, južnej a severozápadnej Sýrie, ako aj na viacerých predmestiach Damasku. Kontrolujú aj libanonsko-sýrske pohraničné oblasti, dodala agentúra Reuters.

Izraelská armáda začala v nedeľu štvordňové cvičenie pozdĺž svojej severnej hranice s Libanonom – krajinou, s ktorou je stále technicky vo vojne.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Izraelu pripisovaný raketový útok pri Damasku si vyžiadal najmenej šesť obetí

  • 15. februára 2021 at 10:48
    Permalink

    Existuje ešte vôbec suverenná Syria?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *