J. Habánik: Novela zákona z dielne Smer – SD odstráni diskrimináciu študentov a zabezpečí kvalitu vysokoškolského vzdelávania

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 4. mája (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu SMER – sociálna demokracia a podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Jozef Habánik predložil legislatívnu úpravu zákona č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, podľa ktorej študenti budú môcť vykonať štátnu skúšku v študijnom programe, na ktorý boli riadne prijatí aj v prípade, ak ho akreditačná agentúra dočasne pozastaví.

Ako uvádza Jozef Habánik: „cieľom návrhu je odstránenie možnej diskriminácie a zvýšenie právnej istoty študenta vysokej školy, ktorý splnil všetky podmienky pre riadne skončenie štúdia a vykonanie štátnej skúšky. Dôvodom je skutočnosť, že akreditačná agentúra môže podľa súčasne platnej legislatívy pozastaviť uskutočňovanie študijného programu, ak napríklad vysokej škole boli v procese monitorovania a schvaľovania študijného programu alebo iných vnútorných predpisov zistené nedostatky, ktoré je však možné odstrániť v časovom limite určenom zákonom.“

Znenie zákona navrhujeme zmeniť, aby študenti neboli „potrestaní“ odložením vykonania štátnej skúšky počas lehoty odstraňovania nedostatkov. „Zároveň navrhujem upraviť, že vysoká škola nesmie prijímať nových študentov na daný študijný program, čo vytvára tlak na urýchlené prijatie nápravných opatrení, ale bez diskriminácie už zapísaných študentov,“ dodal Jozef Habánik.

Prijatím návrhu novely zákona nie je dotknutá účinnosť platných akreditačných štandardov na kvalitu poskytovaného vysokoškolského vzdelávania, ani z nich vyplývajúcich lehôt.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “J. Habánik: Novela zákona z dielne Smer – SD odstráni diskrimináciu študentov a zabezpečí kvalitu vysokoškolského vzdelávania

 • 4. mája 2021 at 21:45
  Permalink

  Pán Habánik, prepáčte
  Tento tupý anglosaský systém vzdelávania produkuje len tupcov typu Matovič, Kollár, Danko, Sulíková nevesta a im podobných tupých kreatúr. Viete si predstaviť, že v období, keď ešte na tomto území fungoval štát, 8O poslucháčov z ročníka, kde študovalo 340 študentov nebolo pripustených k štátniciam na „Slovenskej nemenovanej vysokej škole“ iba kvôli tomu, že neboli schopní zvládnuť najnáročnejší nosný premet štúdia. Nedal sa totiž kúpiť ako dnes.
  Hamba a výsmech celého tohto systému. Rozum zdražel. Táto demokratická civilizácia pod US fašizmom smeruje k svojmu koncu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *