Japonsko ekonomika v 2. kvartáli strmo vzrástla, vláda plánuje ďalšie stimuly

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Tokio 8. decembra (TASR) – Japonský premiér Jošihide Suga v utorok oznámil balíček stimulov v celkovej hodnote 73,6 bilióna jenov (582,74 miliardy eur), ktorý má pomôcť ekonomike zotaviť sa z recesie vyvolanej pandémiou nového koronavírusu. Kabinet by mal schváliť tento balík neskôr v priebehu dňa.

Suga na stretnutí s vládnymi stranami povedal, že chce ochrániť pracovné miesta, pomôcť podnikom a pripraviť pôdu na oživenie hospodárskeho rastu prostredníctvom digitálnych technológií priateľských k životnému prostrediu.

Aktuálne fiškálne výdavky sú na úrovni zhruba 40 biliónov JPY.

Japonská ekonomika tak už čerpá z balíka stimulov, ktorý zaťažuje rozpočet, a bude v tom pokračovať aj v nasledujúcom roku. Na financovanie stimulov pripravuje Japonsko tretí dodatok k rozpočtu v súčasnom fiškálnym roku, ktorý sa končí 31. marca 2021.

Vláda v utorok zverejnila tiež revidované štatistiky, ktoré ukazujú, že japonská ekonomika v období júl – september medziročne vzrástla až o 22,9 %, a nie o 21,4 % ako naznačili predbežné údaje. Bol to jej prvý rast po troch štvrťrokoch poklesu a prekonal aj odhady analytikov, ktorí očakávali, že expanduje o 21,5 % po tom, ako sa v predchádzajúcom kvartáli prepadla o 28,8 %.

Experti však upozornili, že úplne zotavenie japonského hospodárstva z dôsledkov pandémie môže trvať roky.

V medzikvartálnom porovnaní vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) Japonska v sledovanom období o 5 % po poklese o 8,2 % v troch predchádzajúcich mesiacoch.

Kapitálové výdavky sa pritom znížili medzikvartálne o 2,4 %, ale zahraničný dopyt vzrástol o 2,7 % a súkromná spotreba sa zvýšila o 5,1 % (po poklese o 8,1 % v predchádzajúcich troch mesiacoch).
(1 EUR = 126,30 JPY)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *