KLUB NÁRODOHOSPODÁROV: „Nestropujte“ dôchodky ale umožnite dôchodcom dôstojne sa zamestnať!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Takmer milión dôchodcov na Slovensku by chcelo pracovať. Ale nie ako „operátori“ automobilovej montovne či skladníci automotive, ponúkajú využitie svojich odborností, skúseností a kvalifikácie. Cudzí investori ich nechcú. Tí „plačú“, že na 80 tisíc neobsadených pracovných miest by radi importovali pracovnú silu z cudziny. A tlačia na vládu. A vláda prijala Stratégiu dovozu….

A vláda chce odsúhlasiť zákon o strope odchodu do dôchodku. Takmer nikto si nevšíma, že tu nie je problém „ochrany starých ľudí“ aby sa neupracovali, ale problém hájenia záujmov občanov Slovenska, aby v súčasnej zdeformovanej situácii na „trhu práce“ kde sú zákazníkmi cudzí investori, neboli ľudia vo veku 60+ nútení ešte štyri (4!) či päť (5!) rokov ĆAKAŤ AKO DLHODOBO NEZAMESTNANÍ na nejakú nedôstojnú pracovnú príležitosť, namiesto toho, aby mohli dôstojne odísť do dôchodku ženy v 55 roku a muži v 60 roku a SAMI SA POTOM ROZHODLI, či budú ešte zarábať. 

Zákon tak ako sa presadzuje bude pascou pre ľudí nad 60, lebo budú ZO ZÁKONA nútení byť v statuse „pracovníka“ v podradných zamestnaniach, alebo budú v statuse „nezamestnaný“ považovaní za odpad spoločnosti…toto predsa ľavica (ak je ešte SMER- Sociálna demokracia ľavicou) určite nechce! A chce to Slovenská národná strana? A netýka sa to voličov maďarskej národnosti na juhu Slovenska v MOST-HÍD? 

KTO Z LOBYSTOV Vás ženie do takých nezmyslov?! Stačí zrušiť „automat“ predlžovania odchodu do dôchodku – to predsa nebol ústavný zákon. Či? Ozaj sme boli tak NAIVNÍ? Požiadavka na odchod do dôchodku vo veku 60 rokov muži i 55 rokov ženy je oprávnená. 

Do dôchodku odišli silné povojnové ročníky, ktoré sú kvalifikované, pracovali v čs. národnom hospodárstve, sú obohatení skúsenosťou práce z oboch ekonomických prostredí, sú húževnatí, disciplinovaní a ich jedinou „chybou“ je, že neovládajú všetci cudzie jazyky. Preto im „nepasuje“ súčasná ponuka 71 tisíc voľných pracovných pozícií ponúkaných cez internetové portály na Slovensku.

Ak má SR 1,7 milióna dôchodcov ( vrátane invalidných) a z nich povedzme ozaj už päťstotisíc nemôže pracovať zo zdravotných dôvodov či z dôvodu vysokého veku, ak sa zo štatistík dozvieme, že asi 230 tisíc dôchodcov pracuje podľa rôznych dohôd a pracovných zmlúv či ako živnostníci-podnikatelia,

Ešte stále je tu skupina do 950 tisíc dôchodcov na Slovensku, ktorá môže „odzajtra“ začať pracovať a „pomáhať národnému hospodárstvu“, ako radi mylne informujú pracovníci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zhruba 330 tisíc dôchodcov môže pracovať obmedzene, pre rôzne zdravotné prekážky najmä pohybového aparátu, nuž ale dnes sa dá pracovať „z domu“, existujú nástroje „home-office“, existujú „sedacie“ pracovné miesta, kde je skôr dôležitá iná kvalifikácia ako manuálna práca.

Zhruba 300 tisíc dôchodcov môže nastúpiť do práce „hneď“, ale mladí a neskúsení „personaListi“ pri pohľade na rok narodenia alebo na fotografiu „odfiltrujú“ týchto uchádzačov aby nemuseli vysloviť nahlas to, čo si ozaj myslia („vráťte sa do hrobu!“). Pritom sú to ľudia, ktorí vo svojom aktívnom veku riadili, boli vedúci prevádzok, zodpovedali za miliónové hodnoty a viedli veľké kolektívy ľudí. Nevyhovujú „svojim vzhľadom“ a tým, že nemajú „MBA, Bc,, Mgr.“ A celkovo nemajú cudziu reč „jako rodilý mluvčí“ (výraz z portálov zamestnaní).

Ostatných 330 tisíc dôchodcov by rado pracovalo na dohodu či v obmedzených čiastočných úväzkov, ale aj pre pozíciu vrátnik, recepčná, administratíva, dnes potrebujete anglický, nemecký či japonský jazyk na úrovni štátnice či musíte byť polyglot….

Takže ak týchto takmer jeden milión súčasných už v dôchodkovom systéme zaznamenaných ľudí trh nedokáže zamestnať, načo potrebujeme STROPOVAŤ dôchodkový vek na 64 či 65 rokov? Lebo niekto „strašil“ že bude málo ľudí a že tí čo budú, budú musieť pracovať do sedemdesiatky? Toho sa boja iba súčasní štyridsiatnici, ktorých je po vládnych postoch a na úradoch kopa….

Aj dnešní ľudia v aktívnom ekonomickom veku 50+ až 60+  – a je ich v SR asi pol milióna, majú obrovské problémy uplatniť sa na deformovanom a zle pracujúcom „slovenskom trhu práce“, ktorý cez internet hľadá najmä operátorov do manuálnej výroby, požaduje perfektnú znalosť cudzích jazykov aj pre prácu referenta, ktorý nikdy nepríde do kontaktu s cudzincom, požaduje vysokú profesionalitu pri IT-technológiách a vôbec – tento trh je diskriminačný voči starším ľuďom ( už ako slogan z toho filmu „táto krajina nie je pre starých“) a je vysoko sexistický ( ak žena, tak dekolt s prsiami a nohy v minisukni, ak muž, tak „tehličky“ a tvár Keanu Reeevsa…).

Takýmto spôsobom trpí tých 60% dlhodobo nezamestnaných na ÚPSVR SR, ktorí sú to ľudia 55+ a 60+ a takto trpí množstvo ľudí, ktorí ešte pracujú, ale ich pozícia je denne vystavená ohrozeniu z prepustenia či odsunutia a ktorí preto súhlasia s akoukoľvek nízkou mzdou a akoukoľvek, často nedôstojnou prácou. Aj keď pre aspoň dôstojný dôchodok by potrebovali práve po päťdesiatke svojho veku dosahovať vysokú mzdu pre lepší výpočet dôchodkového bodu.

Tak načo potom chce slovenská vláda a parlament „stropovať“ vek odchodu do dôchodku? Prečo radšej nevytvárajú organizačné opatrenia a legislatívu tak, aby aj zahraniční investori boli nútení namiesto cudzincov zamestnávať našu vyše miliónovú armádu práceschopného obyvateľstva? Aby si ľudia 55+ a 60+ prišli na výborný príjem a nemuseli zostávať na úradoch práce či ísť do predčasného dôchodku v minimálnej mzde?

Potom sa zdá, že návrh na ZNÍŽENIE dôchodkového veku na 60 rokov nie je tak populistický a „pravicový“ ako je skôr reálny. Ale ani pravicové strany neponúkajú uplatnenie jedného milióna práceschopných ľudí – na importe cudzincov sa zrejme tzv. vládna ľavica i pravica i parlament vzácne zhodnú. Lebo ako povedal na tlačovke minister práce Richter „Náš plán je TERAZ uspokojiť potreby zamestnávateľov aby sa nestalo že odídu od nás že majú nedostatok  prac sily.“

Takže my už vieme, že ministerstvo práce nemá za cieľ pomáhať občanom Slovenska a trh práce neslúži občanom SR, ale cudzím investorom a domácim podnikateľským a zamestnávateľským kruhom.

Precitli sme…

Spolok národohospodárov Slovenska OZ

ps

Práve začala vládna tlačovka k zákonu na TV – prosíme vás, zrušte „automat“ nárastu po mesiacoch odchodu do dôchodku, ale nestropujte – definujte  vek odchodu u žien 55 rokov a u mužov 60 rokov a hlavne – zo zákona umožnite, aby pred dôchodkom nesmel zamestnávateľ prepustiť zamestnanca,pokiaľ sám nekrachuje. 

Nech je štát „poslednou inštanciou“ garancie zamestnania pred  odchodom do dôchodku!

Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda OZ Spolok

Foto: Angula BerriaCC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


7 thoughts on “KLUB NÁRODOHOSPODÁROV: „Nestropujte“ dôchodky ale umožnite dôchodcom dôstojne sa zamestnať!

  • 16. októbra 2018 at 17:10
    Permalink

    Pár pripomienok.
    1. Vyčíslenie veku odchodu do dôchodku do ústavy nepatrí. Ústava je právny predpis najvyššej právnej sily a ide tu o právo princípov. Príklad (bohužiaľ len hypotetický):
    „Každý má právo na bývanie“ – patrí do ústavy.
    „Najmenšia rozloha bytu je 30m štvorcových“ – nepatrí do ústavy, ale do vykonávacích predpisov.
    2. Do uvedenej novely ústavy „ľavicoví“ poslanci „ľavicového“ Smeru zahrnuli aj tzv. „systém starobného dôchodkového sporenia“, t.j. pojem, ktorý zahŕňa aj dnešný 2. pilier. V dôvodovej správe výslovne hovoria, že ide o „autonómny kapitalizačný pilier, výkon ktorého bol zo štátu len prenesený (!) na súkromné spoločnosti“.
    3. Návrh zakotvuje právo na „primerané“ hmotné zabezpečenie v starobe. Primerané čomu? Životu potkanov, s ktorými bude dôchodca bojovať o kontajner? Prečo nie dôstojné zabezpečenie? Odvodené od ľudskej dôstojnosti, ako základnej hodnoty a nie nejakej „primeranosti“
    4. Hlasuje sa v týchto dňoch, sledujte hlasovanie „ľavicových“ poslancov.

    Reply
  • 16. októbra 2018 at 18:58
    Permalink

    Otvorili ste veľmi zaujímavé a aktuálne témy.

    Nemáme národné hospodársvo – máme tu štátom podporovaný a chránený systém oligarchov ktorí si robia čo chcú a štát slúži IM !

    Najväčším dôkazom krízy zamestnávania je štát.
    Tam sa naplno ukazuje nepotrebnosť vzdelania, vedomostí, schopností, energie a chuti pracovať. Videli ste posledných 25 rokov inzerát na riadiace miesta v štátnych podnikoch a štátnej správe ???

    Stranícka príslušnosť, rodinkárstvo a známosti to sú tie správne kvalifikačné predpoklady.
    Keď smer prijal zákon o automatickom posúvaní odchodu veku do dôchodku na základe priemernej doby dožitia NEPOTREBOVAL ústavnú väčšinu !
    Dôchodcovia si za svoj stav môžu sami. Oni sú rozhodujúci činiteľ pri voľbách !
    Na nich záleží KTO AKO a AKO DLHO vládne.
    Ak im nevadí nárast cien potravín, zdražovanie energií, nízke dôchodky, vysoké náklady na bývanie KTO iný by to mal zmeniť?
    Nejaký bájny rytier ?

    Práve naopak. Nie odchod do dôchodku ale možnosť využiť schopnosti a skúsenosti starších. Kto má učiť mladých a ako im môžu odovzdať svoje skúsenosti a vedomosti?
    ???

    Je smiešne ak 60 ročný skúsený a zručný „remeselník“ dochádza za prácou do zahraničia a doma o neho nie je záujem. Potom minister akoby z inej galaxie akoby netušil že stotisíce Slovákov pracujú v zahraničí TREPE o uspokojovaní potrieb zamestnávateľov ???
    Zamestnávatelia a najviac tí najväčší si roky majú pripravovať, vychovávať a vzdelávať svojich „budúcich“ aj súčastných zamestnancov !
    PS: Pán AUTOR ma veľmi prekvapil lebo miestami akoby som čítal vyjadrenia SAS.
    Nemyslím to zle ale tak mi to vychádza.
    Najväčší gól je že SMER = fico, richter, a SPOL idú ústavným zákonom garantovať niečo čo má platiť o 15 rokov !!!

    Reply
    • 16. októbra 2018 at 20:06
      Permalink

      Ano, našiel som tú informáciu, že zákon o „automatizovanom náraste veku do dôchodku“ bol z dielne Smeru SD ešte v čase, keď vládlii sami. Nepotrebovali ústavnú väčšinu, išlo o to, že minister financií mohol „šetriť“ vo výdajoch štátneho rozpočtu na vyplácaní dôchodkov novým dôchodcom. I tak ten „automat“ vstúpil do platnosti od roku 2017. Teraz tým strašia ako keby nám ho schválili pravicoví „marťania“ a oni nič…ústavne zabezpečia „sociálne istoty“ „stropovania“ do 65.roku. TEDA od platnosti zákona už nie 62 rokov a povedzme 175 dní, ale odrazu 65 rokov. Skok o dva roky a niekoľko mesiacov. Viete koľko štát ušetrí na výdajoch pre penzie ak idú do dôchodku silné povojnové ročníky 1958,1959,1960 atď?
      Sulík a pravicová SaSka má k tomu argumenty z pravej strany názoru: sloboda, obava „kto bude pracovať na dôchodky“…my máme argumenty zľava a zo solidárneho názoru, že dnes i 55+ a 60+ ťažko zháňa prácu a často sa udrží v zamestnaní iba za cenu prijatia nedôstojných podmienok a slabej mzdy…to tí naši „papaláši“ nedomysleli…

      Reply
      • 17. októbra 2018 at 14:10
        Permalink

        Pokiaľ ide o „obavu, kto bude pracovať na dôchodky“, ktorú usilovne šíria pravicové neoliberálne kruhy, odporúčam prečítať skvelý článok Karola Ondriáša v poslednom čísle printového DavDva pod názvom „Zamyslení tankisti“.
        Táto „obava“ je tam fundovane vyvrátená.

        Reply
        • 23. októbra 2018 at 11:54
          Permalink

          Doplním Imricha: Akože tak má stáť otázka, že „kto bude pracovať na dôchodky“? Stačí ak sa v SR vyrovnajú v priemysle a vôbec súkromnej podnikovej sfére vyplácané mzdy zamestnancom na úroveň krajín Euopskej únie. Razom sa zvýši mzda o 50 až 100 PERCENT!!! A to znamená, že aj odvody nijako percentuálne nezvyšované v peňažnom vyjadrení poskočia o 50 až 100 percent. A je to. Odrazu bude dosť na primerané európske dôchodky a netreba žiadny „II.pilier“

          Reply
  • 18. októbra 2018 at 18:01
    Permalink

    Možno už chlapci z DAVuDVA oľutovali, že zverejnili tento článok. Nečudoval by som sa ak ho stiahnu…sám som totiž pocítil obrovský normalizačný tlak, taký tu nebol ani po 1968, viem porovnať. Stretol som včera známych, či som sa vraj zbláznil, som zradca, pravicový zapredanec, lebo veď „zastropovanie“ dôchodkov do ústavy je prejav medzigeneračnej solidarity a je to veľmi ľavicové…tri hodiny som objasňoval, že odborne ide len a len o šetrenie výdajov min.financií v 2-3 nasledujúcich rokoch, aby mohol byť rozpočet vyrovnaný či plusový, ba dokonca že ide o politickú snahu zabezpečiť, aby SmerSD mal zásadný argument „ako zachránil národ pred upracovaním sa“ pred voľbami 2020.

    Na rozdiel od „pravicového sektora“ nechcem aby ľudia zo zákona pracovali do 70-tky, aby vraj mal kto platiť dôchodky – my vľavo vieme, že to sa dá vyriešiť vyrovnaním miezd SR so starými člen.krajinami EÚ.
    A na rozdiel od „pravicového sektora“ si veľmi želám, aby niekto v Smere Sociálna demokracia zmúdrel a prehlásil uzákonenie „automatu“ straníckou väčšinou Smeru SD v parlamente v 2013 za chybu a postaral sa o zrušenie zákona o automatickom predlžovaní veku odchodu do dôchodku.
    TERAZ SA TO DÁ – lebo to by dnes bolo politické džudo, potiahnuť pravicu za rukáv v smere jej tlaku a oni by pri výkrikoch že nechcú „stropovanie“ vyzerali ako idioti, ak by nezahlasovali za zrušenie „automatu“ ako smeráckeho paškvilu.
    Kto si na to v Smere SD trúfne? Ľuboš Blaho a ľudia okolo neho by touto iniciatívou získali obrovský politický kapitál, možno by sa mu už dalo hovoriť „budúci predseda strany“…a ľud slovenský by sa vrátil aspoň k tomu, že sa bude odchádzať do dôchodku vo veku 62 rokov a ani o deň naviac.
    Ing.Peter Zajac-Vanka, predseda Spolku národohospodárov Slovenska OZ

    Reply
  • 19. októbra 2018 at 11:22
    Permalink

    My obyčajní, nie matovičovci chceme od „našich“ poslancov aby niečo spravili pre ľudí práce? Veď oni nemajú ani šajnu ako sa väčšina robotného Slovenska prediera cez nástrahy tohto systému. Ak máte mesačný príjem 10 000 a viac ako euro poslanec, 4 000 a viac ako poslanec a nie jedného spolku , sú vám problémy robošov ukradnuté. Raz za štyri roky niečo nasľubujú a na druhý deň po voľbách na to zabudnú. Veď potrebujú poriešiť svojich sponzorov, ktorí im zaplatili kampaň a teplé miestečka na ďalšie štyri a viac rokov. Prichádzajú voľby do samospráv. Opravujú sa cesty, chodníky, detské ihriská atp. Voľby by mali byť každý rok, hovoria si ľudia. Opravy a výstavba by tak bola pravidelná.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *