Kolíková prerazila dno. Spochybňuje vôľu ľudí prejaviť svoj názor

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 3. mája (TASR) – Referendum o predčasných voľbách je v rozpore s princípmi právneho štátu. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). „Ak by sme pripustili, že je toto dobrá cesta, tak je to skôr cesta k spochybňovaniu výsledkov volieb,“ zdôraznila. Zástupcovia petičného výberu odovzdali v Prezidentskom paláci petíciu za vyhlásenie takéhoto referenda. Malo ju podporiť vyše 585.000 ľudí.

Šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová si myslí, že prípadné referendum nebude úspešné. „Ľudia vedia, čo by návrat Smeru-SD a jeho klonov znamenal. Tak isto je v kompetencii pani prezidentky, aby sa obrátila na Ústavný súd, ak to bude považovať za vhodné. Pretože v ústave máme jasne zadefinované, že poslanec je volený na štyri roky,“ podotkla.

Podľa Kolíkovej by bolo správne, ak by sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila v tejto súvislosti na Ústavný súd SR. Ministerka si nemyslí, že základným argumentom na neústavnosť takéhoto referenda je právo poslanca vykonávať svoju činnosť celé štvorročné obdobie. Ide podľa nej skôr o ústavnú predvídateľnosť, že funkčné obdobie NR SR sú štyri roky.

Občanov sa chcú v prípadnom referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

„Vnímam, že takáto otázka je v rozpore s princípmi právneho štátu, kde predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejako fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo. To by potom znamenalo, že môžete spochybňovať výsledky fakticky mesiac po voľbách,“ podotkla Kolíková s tým, že potrebných 350.000 podpisov na vyhlásenie referenda sa vždy nájde, lebo časť spoločnosti býva s výsledkami volieb nespokojná.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oznámi svoje ďalšie kroky po tom, ako sa potvrdí, že petícia splnila ústavou predpísané kritériá. Referendum by mala vyhlásiť do 30 dní od odovzdania podpisov. Na jeho vyhlásenie treba aspoň 350.000 podpisov od občanov. Ak by sa prezidentka pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, mal by do 60 dní rozhodnúť. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od jeho vyhlásenia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Kolíková prerazila dno. Spochybňuje vôľu ľudí prejaviť svoj názor

 • 3. mája 2021 at 13:10
  Permalink

  čl. 2 ods. 1 Ústavy: Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

  Odkazujem aj na názor doc. Procházku, ktorý vraví, že ak môže poslanec NR SR prísť o svoj mandát v dôsledku vôle a rozhodnutia ostatných poslancov (prijatím ústavného zákona o skrátení aktuálneho volebného obdobia), potom o to skôr o tom môže rozhodnúť suverén (ľud) od ktorého pochádza všetka štátna moc….

  Reply
 • 3. mája 2021 at 14:04
  Permalink

  Dobry den, p.Kolikova, asi ste zabudli, ze Vas nevoli volici do vlady, Vy za to vdacite p.Matovicovi, Strana SMER mala dvojnasobne viac hlasov , ako Vy a Vasa strana. Bola to vola volicov .Teraz si zelaju , po tomto sklamani , aby tato vlada vypadla. Preto sa bojite volieb.Vsecko ine , hocikto je lepsi, ako Vasa vlada….Vobec sa Vam odtial nechce, lebo viete , ze uz nemate sancu sa tam dostat. Ale Vam pripominam, Vas si tam volici nezvolili, boli ste poslední. Volicka.

  Reply
 • 3. mája 2021 at 16:45
  Permalink

  Kolíková mala odstúpiť už v momente, keď v jej rezorte za záhadných neobjasnených okolností prišiel o život generál! Teraz nemá iné východisko, ako všemožne spochybňovať a zneisťovať občanov pri ich vôli na zmenu vlády.
  To isté platí pre Remišovú aj Čaputovú, ktoré na tomto neústavnom vraj pandemickom marazme majú svoj leví podiel, hoci čísla chorých na vírusové ochorenie nedosahujú v rámci SAK ani epidemickú úroveň.
  Preto budú spochybňovať a klamať.

  Reply
 • 3. mája 2021 at 18:04
  Permalink

  jednotka tuposti na Slovensku je dnešným dňom „jeden kolík“

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *