Kollárová masívna bytová výstavba láme štatistické rekordy, stavebná produkcia bola v novembri 2020 medziročne nižšia o 9 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 11. januára (TASR) – Stavebná produkcia realizovaná na Slovensku bola v novembri 2020 medziročne nižšia o 9 %, tempo poklesu bolo najpomalšie za posledných osem mesiacov a objem stavebnej produkcie dosiahol najvyššiu tohtoročnú hodnotu 534,5 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 7 % vyššia ako v októbri 2020. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Výrazne sa podľa štatistikov zmiernil prepad produkcie realizovanej na domácom trhu, ktorý bol medziročne nižší o 10,7 %, čo je najmiernejší pokles za výkonmi roka 2019 od nástupu pandémie COVID-19, teda od marca 2020

Oproti októbru sa znížilo tempo poklesu obidvoch zložiek domácej stavebnej produkcie. Objem prác na novej výstavbe vrátane rekonštrukcií a modernizácií bol v novembri medziročne nižší o 7,4 % a pri opravách a údržbe o 18,6 %. Októbrový prepad u obidvoch zložiek presahoval 20 %. Na celkovej stavebnej produkcii sa produkcia na domácom trhu podieľala 93 %, v rámci nej takmer tri štvrtiny tvorila nová výstavba.

Oproti novembru roka 2019 sa zvýšila výroba realizovaná stavebnými firmami v zahraničí o 22,4 %. Z celkového objemu stavebnej produkcie tvorili práce v zahraničí 7 %.

V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2020 dosiahla stavebná produkcia 4,7 miliardy eur, oproti rovnakému obdobiu roka 2019 bola nižšia o 12,6 %. Práce stavebných firiem v tuzemsku medziročne klesli o 13,8 %, zvýšila sa ich aktivita v zahraničí, oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka bola vyššia o 7 %. V štruktúre tuzemskej produkcie dominantná nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, bola medziročne nižšia o 13,6 %, opravy a údržba klesli o 15,9 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *