Koniec tripartity na Slovensku, Krajniak sa dohodol so zamestnávateľmi bez odborov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 25. januára (TASR) – Zástupcovia zamestnávateľov a vlády si dohodli pravidlá komunikácie a pripomienkovania vládnych materiálov a zhodli sa, že je k tomu nevyhnutná funkčná vzájomná komunikácia. Dohodli sa tak na piatkovom (22. 1.) stretnutí bez prítomnosti Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR, ktorých minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) viní z niekoľkomesačného blokovania rokovaní tripartity a jej predsedníctva. Informovala o tom hovorkyňa ministra Eva Rovenská.

O pracovné stretnutie podľa Rovenskej požiadali zástupcovia zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Účastníci v piatok prediskutovali Plán obnovy a odolnosti, novelu zákona o verejnom obstarávaní, prijímanie epidemiologických opatrení a ich vplyv na podnikateľské prostredie a pomoc štátu pre podnikateľov a zamestnávateľov počas krízy. Ďalšie stretnutie v takomto zložení sa má uskutočniť v rámci Ekonomického krízového štábu v piatok 29. januára.

„Účastníci sa zároveň dohodli na konzultáciách k návrhom zákonov, predovšetkým zákona o verejnom obstarávaní, zákona o územnom plánovaní, zákona o výstavbe a zákona o podpore v čase skrátenej práce,“ dodala Rovenská. Všetci prítomní sa zhodli, že výzvu zamestnávateľov na zabezpečenie prioritného očkovania vybraných profesií v rámci zabezpečenia chodu nepretržitých prevádzok, ktoré nie je možné odstaviť bez ohrozenia bezpečnosti verejnosti, členovia vlády navrhnú prerokovať na najbližšom zasadnutí vlády.

Ako zareagovala KOZ, dôvody, pre ktoré jej zástupcovia odišli z rokovania sú známe a stále pretrvávajú. „Ešte v lete minister práce pri rokovaní o minimálnej mzde pre rok 2021 hrubo porušil ustanovenia týkajúce sa rokovaní o minimálnej mzde dané zákonom o minimálnej mzde,“ uviedla pre TASR hovorkyňa KOZ Martina Némethová s tým, že po odchode odborárov z rokovania prišiel trest v podobe predložených zmien zákonníka práce o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktoré sú už na rokovaní v Národnej rade (NR) SR a smerujú k oslabeniu postavenia odborov a sociálneho dialógu na národnej úrovni.

„Navrhované zmeny sú pre nás neakceptovateľné. Napriek našim výhradám, prezentovaným aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania, sme, žiaľ, nezaznamenali zo strany ministra práce žiaden reálny ústretový krok v komunikácii a ani reálnu akceptáciu našich pripomienok a požiadaviek, pritom je ešte možnosť z jeho strany stiahnuť navrhované legislatívne zmeny,“ dodala Némethová.

Ministra Krajniaka odborári vyzvali, že ak má úprimný záujem o sociálny dialóg, mal by sporné zákony z rokovania NRSR stiahnuť. Potom môže podľa slov odborárov sociálny dialóg v tripartitnej podobe pokračovať.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *