Korčok presadzuje vstup Albánska do EÚ, naša republika im dala aj viaceré finančné príspevky

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Tirana 10. februára (TASR) – Albánsko urobilo pokrok v prístupovom procese s Európskou úniou a v reformách je potrebné pokračovať. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v stredu počas návštevy Albánska, kde zavŕšil svoju pracovnú cestu po krajinách západného Balkánu. V Tirane rokoval s novou šéfkou albánskej diplomacie Oltou Xhačkovou.

Hlavným cieľom Korčokovej návštevy bolo prehĺbenie bilaterálnych vzťahov, predovšetkým v ekonomickej oblasti, a vyjadrenie podpory transformačným a reformným procesom Albánska na ceste do Európskej únie, informoval TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň ocenil pokrok, ktorý Albánsko dosiahlo v uplynulom období v oblasti plnenia kritérií pre začatie prístupových rokovaní s EÚ, čo svedčí o silnej politickej vôli a odhodlaní krajiny približovať sa k svojim kľúčovým zahraničnopolitickým cieľom, uviedol tlačový odbor.

Podľa neho sa partneri v rokovaniach venovali aj rozvojovej a humanitárnej spolupráci. Slovensko v roku 2020 poskytlo Albánsku finančný príspevok vo výške 250.000 eur na rekonštrukciu po zemetrasení na severozápade krajiny z novembra 2019, ako aj mikrogranty v celkovej výške 40.000 eur, pričom v rámci dotácií pomáha realizovať niekoľko projektov prostredníctvom Slovak Aid. Rozvojová spolupráca s Albánskom bude prebiehať aj v roku 2021.

Minister Korčok na návšteve Albánska symbolicky odovzdal aj finančný príspevok Slovenskej republiky 30.000 eur na boj proti pandémii COVID-19.

„V týchto náročných časoch musia spojenci a priatelia stáť pri sebe a navzájom si pomáhať. Náš príspevok je dôkazom toho, že solidarita so spojencami je pre nás principiálnou záležitosťou,“ uzavrel minister Korčok.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Korčok presadzuje vstup Albánska do EÚ, naša republika im dala aj viaceré finančné príspevky

 • 10. februára 2021 at 15:20
  Permalink

  Albánsko v EU.. hm….
  Albánska drogová mafia, postrach európy (hlavne francie)
  Albánski teroristi – politickí emigranti z Albánska prichýlení v Srbskom Kosove o pár generácií terorom vyháňajú Srbov a odtrhnú Kosovo od Srbska.
  Albánski obchodníci s bielym mäsom sú jedni z naobávanejších a najúspešnejších.
  Albánski obchodníci s ľudskými orgánmi sú najúspešnejší na svete. (Tači nie je Kosovčan,ale Albánec)

  Je chvályhodné, že naše MZV pomáha takej úspešnej krajine začleniť sa medi nás, pozdvihnúť našu bezpečnosť a životnú úroveň, keď my im ako protihodnotu môžeme ponúknuť len volný pohyb po EU a dotácie zo spoločného rozpočtu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *