Korčok : vyjadrujeme sklamanie nad tým, že sa nepodarilo dosiahnuť ďalší krok v prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom,

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 18. decembra (TASR) – Slovensko zablokovalo prijatie návrhu záverov k rozširovaniu, ktorý bol predložený na štvrtkové rokovanie Rady EÚ. Podľa ministra zahraničných vecí SR Ivana Korčoka totiž dokument neprimeraným spôsobom vnáša do agendy citlivé otázky vo vzťahoch medzi členskými štátmi EÚ a kandidátskymi krajinami. TASR o tom v piatok informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Slovensko je dlhodobým podporovateľom procesu rozširovania Európskej únie na základe plnenia stanovených kritérií zo strany kandidátskych a pristupujúcich krajín. „V tejto súvislosti oceňujeme silnú snahu nemeckého predsedníctva dosiahnuť v danej agende pozitívny a viditeľný posun. Zároveň však vyjadrujeme sklamanie nad tým, že členským štátom sa nepodarilo dosiahnuť ďalší krok v prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom,“ uviedol rezort zahraničia.

Prijatie návrhu záverov Rady EÚ k rozširovaniu sa Slovensko spolu s Českom rozhodli zablokovať. „Tento dokument totiž z nášho pohľadu neadekvátnym spôsobom vnáša do agendy citlivé historické otázky vo vzťahoch medzi členskými štátmi EÚ a kandidátskymi krajinami. Takýto prístup, bohužiaľ, narúša dôveryhodnosť procesu rozširovania a motiváciu krajín plniť si svoje úlohy a prístupové kritériá,“ zdôraznil Korčok.

Ako ďalej uviedlo MZVEZ SR, Slovensko je naďalej pripravené spolupracovať s nadchádzajúcimi predsedníctvami v Rade EÚ s cieľom dosiahnutia dohody o otvorení prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Korčok : vyjadrujeme sklamanie nad tým, že sa nepodarilo dosiahnuť ďalší krok v prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom,

 • 19. decembra 2020 at 9:37
  Permalink

  Pan minister preco ste zabudli zverejnit, co je v materiali citlive? Ludia maju pravo to vediet… Alebo ste sa rozhodli, ze to ludia nemusia vediet?

  Reply
 • 19. decembra 2020 at 11:48
  Permalink

  Nerozumiem, to naozaj chceme Albánsko v Únii?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom