KOZ: Včerajšia novela poslancov OĽANO súvisiaca s OÚ je ukážkou politického kádrovania bez prihliadania na odbornosť, skúsenosť a schopnosti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 21. januára (TASR) – Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR žiada o stiahnutie návrhu novely z parlamentu, ktorá má umožniť odvolanie a vymenovanie vedúcich odborov okresných úradov (OÚ) na návrh príslušného ministra alebo predsedu ostatného ústredného orgánu štátnej správy. Návrh podľa odborárov centralizuje riadenie, upevňuje mocenské postavenie štátu a je tiež v rozpore s Programovým vyhlásením vlády. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová. Upozorňujú tiež, že s každou zmenou politickej garnitúry sa takto budú meniť stovky úradníkov na okresných úradoch.

Návrh novely zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorou sa mení aj zákon o štátnej službe, je podľa KOZ SR ukážkou politického kádrovania bez prihliadania na odbornosť, skúsenosť a schopnosti. „Pritom sám predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) verejne deklaroval, že politické dosadzovanie prednostov okresných úradov bolo jediným a posledným zásahom do fungovania územnej štátnej správy,“ skonštatovali v stanovisku.

Pozície vedúcich odborov by sa mali podľa KOZ SR obsadzovať výlučne na základe jasne definovaných kritérií prostredníctvom transparentného výberového konania a nie na základe politických sympatií uchádzačov. S týmito požiadavkami sa KOZ SR obrátila aj na premiéra, predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša a podpredsedu NR SR Gábora Grendela z OĽANO.

Programové vyhlásenie podľa KOZ SR obsahuje záväzok budovať profesionálnu, vzdelanú a stabilnú pracovnú silu v štátnej službe prostredníctvom spravodlivých, transparentných a na etických pravidlách založených postupoch riadenia. Návrh legislatívy však vnáša podľa odborárov do celého systému pravý opak.

Predkladatelia, ktorými sú poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO, navrhovanú zmenu odôvodňujú potrebou dať šancu novej generácii úradníkov, „ktorá rozumie zmene, ktorú táto vláda prináša, a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť“. „Pozície vedúcich odborov by mali byť obsadzované výlučne na základe jasne definovaných kritérií prostredníctvom transparentného výberového konania, čo zabezpečí potrebnú odbornosť a kvalitu uchádzačov. Politickými čistkami na základe politickej príslušnosti dosiahneme práve opačný efekt,“ skonštatoval prezident KOZ SR Marián Magdoško.

Podľa KOZ SR zároveň návrh legislatívy stavia aj samotných zamestnancov pred etickú dilemu. „Povinnosťou štátnych zamestnancov je konať politicky neutrálne. Tento princíp by mal rešpektovať aj spôsob ich menovania a odvolávania,“ dodala viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “KOZ: Včerajšia novela poslancov OĽANO súvisiaca s OÚ je ukážkou politického kádrovania bez prihliadania na odbornosť, skúsenosť a schopnosti

  • 21. januára 2021 at 19:38
    Permalink

    Vážení „Odbóóóóóóóóóri “ . V každej normálnej spoločnosti by už odbory vyhlásili „Generálny štrajk“.
    Tie Vaše tupé výlevy sú podobné ako sú stanoviská „Rímskokatolíckeho pedofílneho spolku“ alias Kresťanskej cirkvi na Slovensku. Prestaňte už nasierať národ a robte niečo pre odvrátenie Mato Pako TT Fašizmu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *