(aktualizované) Kritický stav v prešovskej nemocnici. SMER a HLAS sa zhodujú: Riaditeľ nemocnice sa pomiatol. Musí byť okamžite odvolaný!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

K nenormálnej situácii sa vo videu vyjadril podpredseda SMER-SD Erik Kaliňák, ktorý k videu pripojil aj status: „TOTO JE FAKT SVETOVÝ UNIKÁT. Kto je najpovolanejší upratovať nemocnice v čase vrcholiacej pandémie? Toto môže vymyslieť fakt len Krajčí, respektíve jeho nominant.“

Na stránke SMER – SD Prešovský kraj sa objavila správa, kde súčasný riaditeľ Šarník, menovaný ministrom zdravotníctva Krajčím, v dobe, keď pre nemocnice je hygiena kľúčová, zrušil zmluvu s firmou, ktorá prešovskú nemocnicu upratovala od roku 1989. Šarník je pôvodne výrobcom okien.

Na stránke SMER – SD Prešovský kraj sa objavil nadpis:

TOTO NIE JE VTIP! SESTRY MAJÚ MAŤ SÚČASNEJ SITUÁCII ČAS UPRATOVAŤ!? TO SA UŽ FAKT V TOM OĽANO POMIATLI? MINISTER ZDRAVOTNÍCTVA KRAJČÍ – OĽANO – TRVÁ NA TOM, ŽE NEMOCNICU V PREŠOVE VEDIE ODBORNÍK NA OPTIMALIZÁCIU – DONEDÁVNA VÝROBCA OKIEN.

K situácii sa vyjadril aj podpredseda strany HLAS-SD a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši.

Riaditeľ prešovskej fakultnej nemocnice musí byť okamžite odvolaný

      Bratislava 1. marca (TASR) – Dnes ráno ma zastihla správa, ktorá ma doslova šokovala. V prešovskej nemocnici budú upratovať zdravotné sestry! Nie, nie je to vtip. Novovymenovaný riaditeľ prešovskej nemocnice zo dňa na deň bez náhrady vyhodil z nemocnice upratovaciu spoločnosť a tak od dneška podľa medializovaných informácií upratujú zdravotné sestry.


      Prešovská nemocnica rovnako ako všetky slovenské nemocnice prežíva pod návalom stoviek chorých na COVID-19 zaťažkávaciu krízovú situáciu a kritickým bodom jej výkonu je kvalifikovaný personál. Lekári, zdravotníci a sestry, ktorí majú rodiny, mnohí doma školopovinné deti, ktorým sa vírus tiež nevyhýba. Napriek tomu všetkému vytrvalo bojujú v prvej línii a najmä vďaka nim nemáme na Slovensku obetí oveľa, oveľa viac. Nechrániť v takejto dobe zdravotné sestry, nerezervovať ich kvalifikovanú prácu na záchranu životov, ale míňať ju v tejto dobe na upratovanie je nie len nekompetentné a zo strany vedenia nemocnice mimoriadne arogantné, ale v tejto situácii je to životy pacientov ohrozujúce!


      Od prvého výberového konania, ktoré minister Krajčí organizoval, som verejnosť upozorňoval, že budúci riaditelia sú vopred vybraní a výberové konania sú len naoko. Žiaľ, prešovská fakultná nemocnica obišla pri menovaní nového riaditeľa mimoriadne zle. Je ťažké rozoznať, či nový riaditeľ, neprávoplatne odsúdený za ekonomický trestný čin, je viac nekompetentný, alebo bohorovný, ale tento spôsob riadenia nemocnice sa zákonite sa prejaví znížením úrovne zdravotnej starostlivosti v regióne. To je žiaľ pre Prešov a okolie veľmi zlá správa.


      Šokujúce sú rovnako okolnosti, za akých sa rozchod nemocnice s upratovacou spoločnosťou odohral. Podľa zverejnených informácií bola upratovacia firma a jej zamestnanci udržiavaní celé mesiace v neistote. Súťaž – elektronickú aukciu síce firma s najnižšou cenou vyhrala, ale zmluvu s ňou nemocnica neuzavrela. Len si písomne objednávala práce na nasledujúci mesiac.


      Ale vo februári nie. Týždeň pred koncom mesiaca oznámili zamestnávateľovi 79 zamestnancov pracujúcich v nemocnici, že ďalšiu objednávku nedostane. Má si to za týždeň vyriešiť, buď ľudí prepustiť, alebo im nájsť inú prácu, alebo ich dať nemocnici, aj s čistiacou technikou. Toto mi príde ako „ponuka, ktorá sa neodmieta“. Najmä, ak tejto firme nemocnica dlhuje veľké peniaze za už odvedenú prácu. Myslím, že na takúto ponuku by sa mali pozrieť aj orgány činné v trestnom konaní.


      Riaditeľ prešovskej nemocnice je podľa médií chránencom ministra Krajčího. Ak tomu tak je, mal by ho minister odvolať ešte dnes a hneď aj sám odstúpiť.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *